Zámek se nachází v oblasti středního Běloruska. V majetku polského šlechtického rodu Radziwillů. Zámek postaven jako soubor navzájem propojených budov. Obklopují dvůr o šesti stranách. Komplex se skládá ze zámku a kostela. Zámecký komplex zapsán v roce 2000 na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Běloruský zámek Nasviž.
© Pavel Vítek 06/2015
Nasviž, též Nesviž, je město v Minské oblasti ve středním Bělorusku. Leží asi 45 km východně od města Baranaviči a 115 km jihovýchodně od hlavního běloruského města Minsk. Zámek se nachází na kraji městečka na břehu Zámeckého rybníka, kterým protéká říčka Uša, přes jehož hráz se k zámku přichází.
Pavel Vítek, 3.6. 2021
popis

Zámek je postaven jako soubor deseti navzájem propojených budov, které obklopují dvůr o šesti stranách. Celý komplex se skládá ze zámku a kostela. Součástí areálu je také rozlehlý dvůr. V letech 1881-1886 upravil vnitřek hradu princ Anton Radziwill a jeho francouzská manželka Marie de Castellane. Zřídili také krajinářský park v anglickém stylu. V roce 1939 byla rodina Radziwillů vyhnána z hradu invazní Rudou armádou. V sovětských dobách byl zámek využíván jako sanatorium. V roce 1994 byl hradní komplex vyhlášen národní historickou a kulturní rezervací. V nedávných letech byla ostře kritizována především necitlivá rekonstrukce objektu a bohužel v roce 2002 bylo horní poschodí také poničeno ohněm. Jako unikátní stavba polsko-běloruské architektury byl celý zámecký komplex zapsán v roce 2000 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://simple.wikipedia.org/wiki/Nesvizh_Castle, 3.6. 2021

historie

Zámek Nasviž, se nachází v oblasti středního Běloruska. Leží v krásné krajině a městě, jehož historie sahá do roku 1223. Nasviž byl v majetku polského šlechtického rodu Radziwillů, nejmocnějšího polsko-litevského šlechtického rodu. Ti zde postupně vybudovali nákladné sídlo. V roce 1582 Mikołaj Krzysztof Radziwiłł začal stavět velký čtvercový třípodlažní zámek. Stavba byla dokončena do roku 1604. O půl století později k nim přidali několik galerií. Rohy zámku měly čtyři osmiboké věže. V roce 1706, během Velké severní války, armáda Karla XII. vyplenila hrad a zničila jeho opevnění. O několik desetiletí později Radziwillové požádali některé německé a italské architekty, aby zámek opravili a rozšířili. Rekonstruovány byly také hradní brány z 16. století. V této době byly tři samostatné budovy obklopující centrální nádvoří spojeny. Nejdůležitější budovou v Nasviži je kostel Božího těla. V něm jsou uloženy rakve…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://simple.wikipedia.org/wiki/Nesvizh_Castle, 3.6. 2021

Bělorusko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15723
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama