Téměř 4 m vysoký keltský kříž z 9. nebo 10. stol. Zdejší klášter založil r. 574 sv. Kolumba. Kříž sloužil poutníkům jako obrázková bible s výjevy ze Starého a Nového zákona. Byl bohatě vymalován. Dnes stojí na hřbitově. Poblíž je pochován básník Vilém Butler Yeats.
Hlavní obrázek místa
Vysoký kříž při cestě k anglikánskému kostelu.
© Pavel Semple 09/2020
V osadě Drumcliff v hrabství Sligo stojí na hřbitově bohatě zdobený kamenný keltský kříž. Jde o vzácnou středověkou památku. Podobných křížů je v Irsku téměř tři sta. Drumcliff leží 7 km severně od města Sligo na pobřežní silnici N15. Zastavují tu dálkové autobusy Bus Éireann linky 64 na trase Derry-Galway a autobusy místní linky 480 z města Sligo do hrabství Donegal. Do Sliga jedou vlaky a autobusy z Dublinu. Poblíž kříže jsou k vidění pozůstatky dalšího kříže a spodní třetina středověké klášterní kruhové věže. Na hřbitově je u kostela pochován básník Vilém Butler Yeats. Dále je tu příjemný obchod s občerstvením a suvenýry. Osada je oblíbenou zastávkou na cestě podél západního pobřeží Irska, tomu odpovídá zdejší veliké parkoviště. Asi 4 km severně od Drumcliffu se nad pobřežím vypíná stolová hora Benbulbin (526 m n. m.), která nechybí v žádném turistickém průvodci Irska. Milovníci pěší turistiky se na ni mohou vypravit právě z Drumcliffu. Z Benbulbinu je možno pokračovat na sever na Benwiskin (514 m n. m). Ten se pro změnu zvedá k obloze jako ostrý břit. Výšlap je možno ukončit ve vsi Cliffony pod Benwiskinem. Celá trasa z Drumcliffu do Cliffony je dlouhá přibližně 20 km. K pěší turistice je vhodná turistická mapa Ordnance Survey číslo 16.
Pavel Semple, 2.4. 2021
popis

Kamenný kříž v Drumcliffu patří do skupiny volně stojících vysokých křížů, které se nacházejí v Irsku a Británii. Kříže pocházejí z období 7. až 12. stol. Mnohé z nich mají kruh kolem průsečíku. V tom případě jde o keltské kříže, vyrobené většinou keltským obyvatelstvem Irska, Walesu, Skotska, Cornwallu a severu Anglie. Některé z nich mají bohatou výzdobu v podobě keltských propletenců a biblických výjevů. Ne všechny jsou ale keltské, mnohé z nich mají tvar latinského kříže bez kruhu. Kříže v Anglii byly navíc vztyčeny anglosaskými obyvateli. Vysoké kříže jsou k vidění také v Arménii a Gruzii. Kamenným křížům v Irsku předcházely bohatě vyřezávané dřevěné kříže. Ty mnohdy nesly kovové pláty s ozdobnými prvky. Pláty byly přichyceny nýty s ozdobnými kruhovými hlavami. Některé kamenné kříže tuto podobu věrohodně napodobily, v tom případě na nich byly iluzivní ozdobné hlavy nýtů vytesány.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (H. Richardson, J. Scarry, An Introduction to Irish High Crosses, Mercier Press, 1990)., 2.4. 2021

historie

Sv. Kolumba (521-597) založil klášter v Drumcliffu někdy kolem roku 574 na místě, které mu k tomu daroval místní král Aed, syn Ainmirův. Prvním opatem se stal sv. Thorian (Mothorian). U kláštera postupně vznikla osada. V období 6. až 8. stol. byly irské kláštery významnými centry křesťanského učení pro celou tehdejší křesťanskou Evropu. Někdy v 11. nebo 12. stol. byly původní dřevěné stavby kláštera nahrazeny kamennými. Byl postaven nový samostatně stojící kostel a románská kruhová věž. Klášter byl významným poutním místem. V souvislosti s tím byl patrně v 9. nebo 10. stol. vztyčen zdejší kamenný keltský kříž. V roce 1187 vyplenila klášter válečná výprava pod vedením Maigha Rein, syna Maela Seachlainn, krále Uí Briúin Bréifne a Conmaicne. Ve výpravě byli také tehdy do Irska nově příchozí Anglonormané. V roce 1396 zasáhl klášterní kruhovou věž blesk. Znovu byl klášter vydrancován v roce 1416. V plamenech tehdy zemřel…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule)., 2.4. 2021

Irsko, Sligo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15620
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama