Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme ....

Tvrz Adelsburg

9.4.2009 13:50 Kamila Sikorová
Dobrý den, nenašly by se nějaké dobové obrázky nebo nákresy tvrze?

10.4.2009 00:31 Pavel Zany Komárek, korektor
To není možné už ze samé podstaty věci, nejstarší známá ikonografie se obecně vyskytuje někdy během 16. století a to již byla tvrz dávno zaniklá.

Pokus o úpravu v překladu názvu tvrze.

5.1.2009 13:28 Zdeněk Hlávka
Pan Smítal mylně uvádí, že Adel je německy ušlechtilý, pravda ale je,že Adel znamená v češtině orel a ušlechtilý nebo drahý je edel viz hrad Edelstein.
Úvaha o strážním a celním hrádku sem velmi dobře zapadá, protože stará kupecká stezka vedla z osady Fürstenwald (Vrbno pod Pradědem) pod hradem Fürstenwald mezi hrady Weissenstein (Bílý Kámen) a Rabenstain (Havraní Kámen) dále přes pásmo Orlíka pod tvrzí Adelsburg do Jeseníku a odtud až do Kladska. Tato stezka se používala až do postavení silnice Vrbno - Freiwadau (Jeseník) přes sedlo Videlský kříž.

14.1.2009 23:06 Martin Smital
OREL je ADLER. I když německy neumím, ze slovníku vím, že ADEL a EDEL jsou významově podobná slova a jejich překlad ve významu slova šlechetnost a šlechetný si můžete ověřit. Samozřejmě, že jazyk se vyvíjí a význam slov mohl být ve středověku trochu odlišný... a je mnohdy těžké i pro lingvisty vystihnout správný význam, bez znalosti vývoje jazyka...

Petr Šantrůček v roce 2004 i 2005 zabloudil.

30.12.2008 17:50 Martin Smital
Měl jsem stejný problém, jelikož mapy KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ z roku 2002 tvrz neuvádějí a SHOCART ji uvádí ( má značenou ) na Jánském vrchu, kde sice na prostředním vrcholku lze nalézt pár na sucho kladených kamenů, ale zmiňovaná tvrz se nachází necelý kilometr severozápadně.... Přeji hodně dalších úspěchu v badatelské činnosti!