Největší a nejmajestátnější farní kostel v Leicestershire pochází převážně z 13.–15. stol. Kamenické zdivo v nejnižší části věže pochází z r. 1170. Dominuje 30 m vysoká věž. Obsahuje hrobku Rogera de Mowbray, po němž nese město jméno. Nejstarší zvon pochází ze 14. stol. Varhany instalovány r. 1832.
Hlavní obrázek místa
Kostel Sint Marys ve městě Melton Mowbray v Anglii.
© Pavel Vítek 09/2010
Melton Mowbray je město v okrese Melton v Leicestershire v Anglii. Městem protéká řeka River Eye. Leží 30 km východně od Leicesteru, 35 km východně od Nottinghamu a 160 km severně od severní části Londýna. St Mary's Church najdeme v centru starého města, 500 m severně od nádraží na hlavní ulici, která nese název Burton Street.
Pavel Vítek, 11.9. 2023
popis

Kostel Panny Marie je jedním z pouhých čtyř farních kostelů v Anglii s trakty s lemovanými uličkami. Kostel je dlouhý 50 m a majestátní věž se tyčí do výšky 30 m. Větší část kostela pochází ze 13. a počátku 14. století. Vstup je dnes západními dveřmi do velké prostorné lodi. Horní části věže s vrcholy a vnější věžičkou jsou kolmé a pocházejí z 15. století. Spodní části věže pocházejí ze 13. století. Šestiosé arkády s mohutnými pilíři podpírají věž uprostřed kostela. Většina, ne-li celý kostel, byla dokončena počátkem 16. století, restaurování proběhlo v letech 1865–1869. Žádným způsobem to však nezasahuje do dřívější struktury. V kostele je mnoho památek a mnoho dalších zajímavostí. Zvonice obsahuje deset zvonů. Nejstarší zvon pochází ze 14. století. Do roku 1802 bylo pouze šest zvonů, pak přibyly další. Kromě toho je zde malý sanktusový zvon, který pochází ze sedmnáctého století. Zvonkohra, na kterou se zvoní…  číst dále

https://www-leicestershirechurches-co-uk.translate.goog/melton-mowbray-church-st-mary/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, 11.9. 2023

historie

Kostel St Mary je největší a nejmajestátnější farní kostel v Leicestershire s viditelnými pozůstatky pocházejícími převážně z 13. – 15. století. Kamenické zdivo v nejnižší části věže, která má normanská okna, pochází z roku 1170, i když na tomto místě jistě existoval jeden nebo více anglosaských kostelů před normanským kostelem. Je postaven na půdorysu obvyklejším pro katedrály a městu dominuje 30 m vysoká věž. Je vzácným příkladem farního kostela s příčnými loděmi, který se obvykle vyskytuje pouze v katedrále. Obsahuje řadu pozoruhodných památek, včetně hrobky Rogera de Mowbray, 1. barona Mowbrayea, po kterém nese město jméno.

https://www-leicestershirechurches-co-uk.translate.goog/melton-mowbray-church-st-mary/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, 11.9. 2023

Komentáře

Spojené království, Anglie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17583
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama