Čogha Zanbil bylo posvátné město civilizace Elam. Vystavěno okolo r. 1250 př. n. l. Postaven ve čtvercovém tvaru s délkou každé strany 105 metrů. Jeden z mála zikkuratů mimo Mezopotámii. Na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1979.
Hlavní obrázek místa
Ziggurrat Čogha Zanbil v Íránu
© Pavel Vítek 05/2016
Ziggurrat Čogha Zanbil najdeme poblíž města Susy v regionu Khūzestān v jihozápadním Íránu. Leží asi 240 km severně od Perského zálivu, 130 km východně od hranic s Irákem a 700 km jihozápadně od Teheránu.
Pavel Vítek, 26.7. 2021
popis

Komplex je chráněn třemi soustřednými zdmi, které definují hlavní oblasti „města“. Vnitřní prostor je zcela pohlcen velkým zikkuratem zasvěceným hlavnímu bohu, který byl postaven nad dřívějším čtvercovým chrámem se skladovacími místnostmi, které také postavil Untash-Napirisha. Ve střední oblasti je jedenáct chrámů pro menší bohy. Předpokládá se, že původně bylo plánováno 22 chrámů, ale král zemřel dříve, než mohly být dokončeny, a jeho nástupci stavební práce přerušili. Ve vnější oblasti jsou královské paláce, pohřební palác s pěti podzemními královskými hrobkami. Zikkurat původně měřil 105,2 metrů na každé straně a asi 53 metrů na výšku, v pěti úrovních, a byl korunován chrámem. Zikkurat je obložen pálenými cihlami, z nichž řada má klínové znaky, které dávají jména božstev v elamitském a akkadském jazyce. Ačkoli zikkurat nyní stojí pouze 24,75 metrů, což je méně než polovina jeho odhadované původní výšky, jeho stav uchování je nepřekonatelný.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.britannica.com/place/Chogha-Zanbil, 26.7. 2021

historie

Čogha Zanbil bylo posvátné město starověké civilizace Elam a jeho pozůstatky se dnes nacházejí na území Íránu. Zdejší stavby představují jedny z mála zikkuratů, které byly nalezeny mimo území Mezopotámie. Město bylo vystavěno někdy okolo roku 1250 př. n. l. Zikkurat, také zikkurrat je akkadské slovo, které se používalo v Mezopotámii a Elamu. Jde o stupňovitou stavbu, pnoucí se do výše, s třemi až sedmi stupni. Byla vysoká několik desítek metrů. Několik teras nad sebou na vrcholu schodiště vedly ke svatyni, kam sestupoval bůh. Tyto stavby byly rozšířeny v Mezopotámii a Elamu v době od třetího tisíciletí př. n. l. do šestého století př. n. l., například zikkurat v Uru, 2100 př. n. l. či proslulá Babylonská věž, 90 m vysoká. Ziggurrat Čogha (Chogha) Zanbil byl postaven ve čtvercovém tvaru s délkou každé strany základny 105 metrů. Stavba byla konstruována s použitím jak pálené cihly, tak mudbricku, cihly sušené na vzduchu. Jádro…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.britannica.com/place/Chogha-Zanbil, 26.7. 2021

Írán,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15831
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama