Původní opevněné město. Nejzachovalejší středověké pevnostní město. Roku 1240 připadlo francouzskému králi. Roku 1659 Carcassonne jako hraniční město ztratilo na významu. Architekt Viollet-le-Duc se spisovatelem Prosperem Meriméem se postarali o rozsáhlou rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Carcassonne ve Francii
© Pavel Vítek 06/2005
Carcassonne je město v jižní Francii v regionu Languedoc-Roussilon. Nachází se 94 km jihovýchodně od Toulouse a 75 km jihovýchodně od pobřeží Středozemního moře u Narbonne. Okolo města prochází dálnice E 80, která spojuje pobřeží Středozemního moře s městem Bordeaux u Biskajského zálivu. Městem Carcassonne prochází Canal du Midi. Jedná se kanál, spojující Atlantický oceán se Středozemním mořem, pocházející ze 17. století.
Pavel Vítek, 17.3. 2021
popis

Každý, kdo se blíží k městu, nemůže se ubránit údivu, který vzbuzuje mohutné opevnění s mnoha věžemi. Těžko však říct, zda hradby v minulosti takto vypadaly. Architekt Violet le Duc je zrekonstruoval jen na základě několika fragmentů nalezených v rozbořeném městě. Řada vědců Violet le Ducovi zazlívala jeho postup, kdy jeden nalezený prvek z původního opevnění zopakoval na celých hradbách. Nicméně dojem je opravdu velkolepý. Po vstupu do Carcassonne na vás čekají středověké ulice a kamenné domy. Kromě toho můžete zavítat do románsko-gotického kostela, navštívit zámek a místní muzeum inkvizice. Nebo se zkrátka jen tak toulejte uličkami a těšte se z atmosféry místa. Carcassonne se stalo významným kulturním centrem. Za mohutnými hradbami se pravidelně konají koncerty a šermířská vystoupení. Milovníci středověkých zbraní si v několika místních obchůdcích také přijdou na své. Carcassonne byla roku 1997 zařazena na seznam kulturních…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://cestomilove.cz/cs/blog/pevnost-carcassonne-pohadkove-mesto-stredoveku, 17.3. 2021

historie

Původní opevněné město, středověká městská pevnost Carcassonne, vypínající se na pahorku na pravém břehu Aude, patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě. V 6. století př. n. l. se na malém návrší usadili iberští Keltové. Roku 122 dobyli tuto oblast Římané a opevnění někdejšího oppida vylepšili. Ve 3. století okruh hradeb zesílili a přistavěli několik věží. Tak začalo vznikat hradební město Carcassonne. Do poloviny 5. století ovládali region Římané, poté padlo město do rukou západních Gótů a v 8. století město obsadili Arabové. Ale franský král Pipin Krátký je roku 759 vypudil a Carcassonne se stalo franským lénem. Po smrti Karla Velikého, kdy se začalo s dělením Franské říše, město připadlo rodu Trencavelů, za jejichž vlády dosáhlo nebývalého rozkvětu. V následujících letech se o Carcassonne často bojovalo, trencavelští se je neustále snažili ubránit. Následkem toho bylo hospodářství regionu silně poškozeno…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://cestomilove.cz/cs/blog/pevnost-carcassonne-pohadkove-mesto-stredoveku, 17.3. 2021

pověsti

Podle pověsti obléhal Carcassonne již pátým rokem Karel Veliký. Městu pomalu docházely zásoby a obyvatelstvu nezbývalo nic jiného než se brzy vzdát. Hradní paní byla žena saracénského krále Balaacka, Carcas. Aby hrad zachránila, uchýlila se ke lsti. Z posledních zásob nechala vykrmit prase a když bylo dostatečně tlusté, shodila jej z hradeb přímo před Karla Velikého. Obléhatelé byli již sami na hranici vyčerpání a tak si při pohledu na vykrmené zvíře mysleli, že na hradě musí být jídla víc než dost. Zdrceně se tedy obrátili na cestu k domovu. Rozradostnělá tímto úspěchem nechala Dame Carcas znít všechny městské zvony. Karlovo vojsko si na odchodu jenom povzdechlo Dame Carcas sonne, což znamená, Deme Carcas zvoní. A tak přišlo Carcassonne ke svému jménu.

Pavel Vítek – zdroj: https://cestomilove.cz/cs/blog/pevnost-carcassonne-pohadkove-mesto-stredoveku, 17.3. 2021

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15576
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama