Město založeno sasánovským králem Šápúrem v roce 266 n. l. Postaveno zajatými římskými vojáky. Bylo obklopeno hradbami vysokými 10 metrů. Boky města chráněny strmými srázy. Pozůstatky chrámu ohně. Dochovaly se zbytky venkovní zdi a chodby.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny starodávného iránského města Bíšápúr.
© Pavel Vítek 05/2016
Pozůstatky města Bíšápúr se nacházejí v dnešní provincii Fárs asi 140 km od města Šírázu. Bíšápúr se nacházel na staré silnici, která spojovala starověká města Stachr a Ktésifón. Nachází se 150 km severně od Perského zálivu, města Bušehr a 885 km jižně od hlavního města Iránu, Teheránu
Pavel Vítek, 16.8. 2021
popis

Bíšápúr má typické uspořádání sásánovského města. Nalézá se v údolí, proto byly jeho vchody snadno hájitelné. Boky města byly chráněny strmými srázy. Na severu města jsou pozůstatky chrámu ohně. Jedná se o budovu se čtvercovým půdorysem, která je zapuštěna 7 m pod úroveň okolního terénu. Poblíž chrámu jsou pozůstatky paláce, který je tvořen velkou místností křížového půdorysu zastřešenou kupolí. Dochovaly se zbytky venkovní zdi a chodby.

Pavel Vítek – zdroj: https://iranicaonline.org/articles/bisapur-town, 16.8. 2021

historie

Bíšápúr bylo starověké sasánovské hlavní město. Sásánovci byla královská dynastie, vládnoucí ve starověké Persii v letech 224 až 651. Město Bíšápúr bylo postaveno římskými vojáky, kteří padli do zajetí po porážce císaře Valeriana v roce 260 n. l. Celé město bylo obklopeno hradbami vysokými 10 metrů a mělo asi 80 000 obyvatel. Bíšápúr byl významným centrem sásánovské říše. Město se velmi rychle rozrůstalo a záhy se stalo jedním z nejdůležitějších měst provincie Fárs, a to až do doby, kdy je dobyli Arabové v r. 637. Z tohoto vpádu se už město nevzpamatovalo a rychle ztratilo na významu.

Pavel Vítek – zdroj: https://iranicaonline.org/articles/bisapur-town, 16.8. 2021

Komentáře

Írán,

Místa v okolí

 skalní reliéfy
Základní informace místa
ID místa: 15900
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama