Jak se panoramatické obrázky vytvářejí.

Nehledejte v tom žádnou složitost. V několik bodech se Vám pokusím nastínit problematiku celé věci. Měli byste tak zvládnout panoramatické obrázky během několika minut. Nejdůležitější je pečlivé nafocení celé scény (Stalo se mi několikrát, že obrázky nešly spojit). Pak přijde ke slovu program, který umí spojovat jednotlivé snímky a vytvářet panoramatické obrázky.
Prý je lepší fotit na výšku. Dochází k menšímu zkreslení a lépe se vše spojuje. Nevím, ještě jsem nezkoušel.

Práce v terénu
  1. Při pořizování obrázků potřebujete fotoaparát, stativ a není špatná vodováha pro první kalibraci stativu (ale není podmínkou dá se bez problému nastavit podle oka).
  2. Je dobré mít objektiv s kratším ohniskem např. 24mm. U digitálních fotoaparátů se dá dokoupit předsádka, která má násobitel např. 0,7 a která z běžného objektivu (35mm případně 38mm) vytvoří lehce širokoúhlý (24,5mm nebo 26,6mm ).
    Já používám fotoaparát SONY DSC-V3 (Normálně bych takový přístroj nekupoval ale protože vytvářím 3D obrázky, je to jeden z mála přístrojů, které se dají synchronizovat pomocí LANC) a předsádku WIDE END CONVERSION LENS s násobitelem x0.7 (VCL-DEH07VA).
  3. Vyberte si dobré místo odkud je všechno krásně vidět a máte vše jako na dlani. Dobře se rozhlédněte a na vybrané místo postavte stativ s foťákem.
  4. Vyberte si místo odkud začnete fotit a které bude výchozím bodem pro sérii všech obrázků.
  5. Poté můžete přistoupit k samotnému focení. Obrázky pořizujte v souvislých pásech tak aby se každý obrázek s dalším překrýval minimálně o 1/4 (jinak jsem to zatím nezkoušel). Až dojdete k poslednímu obrázku v řadě, posuňte na výchozí bod a změňte náklon fotoaparátu. Je opět důležité aby se část scény obrazu horního obrázku překrývala se spodní. Jednoduše platí, že všechny obrázky se musí dostatečně překrývat.
  6. Až budete mít nafoceny celé pásy můžete vyfotit vrchol a spodek scény. Vršek je jednoduchý a spodek vyfoťte třeba tak, že si fotoaparát i se staivem vezmete do ruky nastavíte samospoušť a umístíte fotoparát nad podlahu do stejné výšky a místa, kde byl původně. Držte stativ za jeho nohy tak abyste byli mimo záběr fotoaparátu.

Tím je práce v terénu ukončena a další bude pokračovat u počítače.

  1. Na internetu si stáhněte program PTGui, který je pro spojování obrázků jako dělaný. Pomocí tohoto programu je možné spojovat nejen velké plochy mnoha obrázků, vyrábět panoramatické pásy, ale právě také panoramatické 360° plátna. Pokud to s panoramaty myslíte opravdu vážně, doporučuji program zakoupit. Zde platí, že za málo peněz získáte hodně muziky.

No ale práci v programu si probereme v příštím díle. Panorama - hlavní Seznam míst
Jak fotit panorama?