Pozůstatky navarrského královského paláce z konce 12. stol. Dnes součást moderní budovy Královského a všeobecného archivu Navarry. Dochovaný románský sál s klenbou. Od r. 1539 sídlo královského místodržícího. V letech 1841-1971 vojenské velitelství. Dnes majetek autonomní vlády Navarry.
Hlavní obrázek místa
Románský sál z konce 12. století v přízemí královského paláce
© Pavel Semple 04/2022
Pamplona je hlavní město autonomního společenství Navarra na severu Španělska. Žije v něm 200 000 obyvatel. Město leží v kotlině při jižním úpatí Pyrenejí, protéká jím řeka Arga. Má přímé vlakové spojení s Madridem, Barcelonou a San Sebastiánem. Baskické jméno města je Iruña. Pamplona je dnes známá především oslavami svátku svatého Fermína, kdy každý rok v červenci běží ulicemi města lidé s býky. V minulosti byla Pamplona centrem království Navarra. Najdeme zde proto pozůstatky navarrského královského paláce, který stál na severní straně města nad řekou Arga. Jeho pozůstatky jsou dnes součástí moderní budovy Královského a všeobecného archivu Navarry. Některé jeho části jsou v návštěvní době volně přístupné. V přízemí se můžeme podívat do románského sálu paláce.
Pavel Semple, zdroj: (https://es.wikipedia.org/wiki/Palacio_de_los_Reyes_de_Navarra), 24.11. 2022
popis

Královský a všeobecný archiv je čtyřkřídlá stavba s centrálním dvorem. Části původního královského paláce se dochovaly především v zadním severozápadním křídle nad řekou Arga a v bočním jihozápadním křídle. Vstup je v čelním jihovýchodním křídle. Ve východním rohu stojí moderní archivní věž. Menší zasunutá čtverhranná věž je také v protějším západním rohu. Vnější líce zdiva jsou vyzděny z kamenných kvádrů, což odpovídá původnímu zdivu paláce. Obvodové zdi jihovýchodního, jihozápadního a severozápadního křídla jsou původní. Jejich horní části dostaly při rekonstrukci v roce 2003 nové lícování a moderní okna. Archivní věž je kompletně moderní stavba s odlišným kvádrováním. Před severozápadním a jihozápadním průčelím je zděná terasa, která byla součástí městského opevnění. Na zbylých dvou stranách jsou ulice města. Vstupní portál v jihovýchodním křídle je ze 16. století. Je vyzděný z mramorových kvádrů krémové barvy.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://es.wikipedia.org/wiki/Palacio_de_los_Reyes_de_Navarra a https://www.pamplona.es/en/turismo/palacioreal), 24.11. 2022

historie

Historie Pamplony

V roce 74 př. n. l. založil římský generál Pompeius Veliký na místě dnešního města vojenský tábor, který po něm nesl jméno Pompaelo. Pompeius se na Pyrenejském poloostrově pokoušel porazit vzpurného římského generála Quinta Sentoria. Tábor vznikl na území baskického kmene Navarra. Od roku 409 byla oblast osídlena Vizigoty. Na začátku 8. století ji spolu s většinou poloostrova obsadili Maurové. V roce 778 město obsadilo vojsko Karla Velikého. O kontrolu oblasti se pak přetahovali Maurové, Baskové a Frankové. V roce 924 Pamplonu zpustošilo vojsko Umajského kalifátu. Od 9. století bylo město centrem baskického království Pamplona. Město ale začalo vzkvétat teprve v 11. století po pádu Umajského kalifátu. Ve 12. století vznikly nové městské celky San Cernín a San Nicolás. Mezi obyvateli jednotlivých částí města ale panovala nevraživost. V roce 1258 proto lehl San Nicolás popelem. V roce 1276 byla zničena městská část Navarreria a její…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://en.wikipedia.org/wiki/Pamplona), 24.11. 2022

Další texty historie

Komentáře

Španělsko, Navarra,

Místa v okolí

 radnice
Kontaktní informace
Tel: +34 848 424 667
archivogeneral@navarra.es
Základní informace místa
ID místa: 16869
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama