Megalopolis se starodávnými ruinami. Zahrnuje i starobylé divadlo pro 20 000 lidí postavené roku 370 př. n. l. Další památky Thersileon se 67 sloupy a chrám. Megalopolis z doby antiky byl objeven v letech 1890 a 1891.
Hlavní obrázek místa
Megalopolis na řeckém poloostrově Peloponés.
Antické divadlo
© Pavel Vítek 09/2012
Město Megalopolis leží téměř ve středu Peloponéského poloostrova. Je vzdáleno asi 150 km jihozápadně od Atén, 100 km jižně od města Patrai a 50 km severně od přístavu Kalamata. Vyznačuje se starodávnými ruinami divadla a zbytky starověkého paláce, nacházejícími se na severozápad od současného města na březích řeky Elisson.
Pavel Vítek, 2.8. 2020
popis

Megalopolis z doby antiky byla objevena v letech 1890 a 1891. Doposud nebylo zcela vykopáno. Vzhledem k důležitosti starověkého Megalopolis by se dalo očekávat, že bude o místo postaráno. Taková očekávání se však ukázala být příliš velká. Pocit zanedbávání vidíme při ulici vedoucí na místo. U bran není nikdo, vypadá to, že je zcela opuštěné. Divadlo je stěží vykopané, odkryto bylo jen několik předních řad. Není moc vidět, i když od silnice památky vypadají obrovské. Dnes je již Megalopolis opuštěný a jeho zarostlé trosky jsou lákadlem pro milovníky historie a archeologie. Zato nedaleká uhelná elektrárna žije plným životem.

Pavel Vítek – zdroj: www.strollinggreece.com/peleponnesos/ancient-megalopolis-arcadia-ancient-greece/, 2.8. 2020

historie

Megalopolis je známý svými starodávnými ruinami na severozápadě od centra města na obou březích řeky Elisson. Zřícenina zahrnuje starobylé divadlo pro 20 000 lidí postavené roku 370 př. n. l. Využívalo se pro taneční a dramatická představení a slavnostní vojenské přehlídky, při nichž se předváděla pochodová cvičení a tance se zbraněmi. Bylo 30 metrů vysoké. Mezi další památky patří Thersileon se 67 sloupy a chrám 11,5 m dlouhý a 5 m široký.

Pavel Vítek – zdroj: www.strollinggreece.com/peleponnesos/ancient-megalopolis-arcadia-ancient-greece/, 2.8. 2020

Řecko, Peloponés, Arkádie

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15117
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama