Hlavní protestantský kostel Sankt Michaelis. Nejvýznamnější barokní kostel v severním Německu. Původní kostel zničen bleskem. R. 1786 nová stavba. Ve 20. stol. dvakrát rekonstruován. Bronzová socha archanděla Michaela nad hlavním portálem jako vítěze nad Satanem. Mramorový oltář z r. 1910.
Hlavní obrázek místa
Kostel svatého Archanděla Michaela v Hamburku.
© Pavel Vítek 06/2001
Kostel svatého Archanděla Michaela se nachází v jižní části Hamburku-Neustadtu, mezi Ludwig-Erhard-Straße, Krayenkamp a Englischer Planke. Najdeme ho na pravém břehu Labe asi 800 m od řeky a přístavu.
Pavel Vítek, 20.1. 2022
popis

Kostel svatého Michaela je jedním z pěti hlavních luteránských kostelů v Hamburku a nejznámější kostel ve městě. Kostel je pojmenován po archandělu Michaelovi, kterého zobrazuje velká bronzová socha nad hlavním portálem jako vítěze v bitvě se Satanem. Věž kostela má výšku 132,14 metrů. Současná struktura je rekonstrukcí z roku 1912 poté, co kostel v roce 1906 vyhořel. Od roku 1983 probíhá renovace, nejprve věž a poté střecha. Kostel sv. Michaela nabízí 2500 míst a je největším kostelem v Hamburku. Kostel má latinský křížový plán se šířkou 44 m, délkou 52 m a výškou 27 m. Hodinová věž o výšce 132 m je významným prvkem panoramatu města a byla navigační pomůckou pro lodě plující po řece Labi. Hodiny mají pozorovací úroveň 106 m, která umožňuje panoramatický výhled na město a přístav. Věž s hodinami má čtyři osmimetrové ciferníky a jsou největšími ciferníky hodin v Německu. Minutové ručičky jsou dlouhé 4,91 m…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://klais.de/m.php?sid=84, 20.1. 2022

historie

Hlavní protestantský kostel Sankt Michaelis je nejznámější církevní stavbou v Hamburku a je považován za nejvýznamnější barokní kostel v severním Německu. Pro lodní dopravu po Labi byla viditelná sakrální stavba odedávna symbolem hanzovního města. Současná budova kostela je třetí na tomto místě. První byl postaven v letech 1647 až 1669. Stal se kostelem nového města, které vzniklo v roce 1625 uvnitř nových městských hradeb a od té doby se neustále rozrůstalo. V roce 1687 se St. Michael stal kostelem páté kapituly, protože nové město se stalo farností. Tento kostel byl zničen 10. března 1750 úderem blesku. Původní kostel byl replikován a postaven v devíti různých městech po celém světě. V roce 1786 byla dokončena nová stavba a v tomto stavu ho známe i dnes. Ve 20. století byla dvakrát rekonstruována. Po požáru v roce 1906 během stavebních prací a po bombových útocích v letech 1944 a 1945. V tomto…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://klais.de/m.php?sid=84, 20.1. 2022

Německo, Hamburk,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16189
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama