Kalvárii založil počátkem 18. století hrabě Pavol Balaša. V r. 1855 byla obnovena křížová cesta, r. 1859 vznikla kaple Bolestné Matky a v letech 1862-1864 otevřená kaple Ukřižování s 5 zastaveními. Za kalvárií byl v r. 1863 vztyčen kříž na památku kardinála Jana Szcitovského.
Hlavní obrázek místa
Kaple Ukřižování
© Luděk Vláčil 08/2020
Městečko Modrý Kameň (německy Blauenstein, maďarsky Kékkő) leží na jižním Slovensku, v Banskobystrickém kraji. Hlavním turistickým cílem a kulturní památkou je zdejší zámek (kaštieľ) se zbytky hradu. Na zalesněném vršku vypínajícím se v blízkosti zámku, na území přírodní rezervace Modrokamenská lesostep, naleznete další navštíveníhodné místo, jímž je památkově chráněná Kalvárie. Z některých míst kalvárie je krásný výhled do okolí. Vstup je u parkoviště před hradem.
Luděk Vláčil, 21.4. 2021
popis

Kalvárie se skládá z 2 kaplí a 10 zastavení křížové cesty. Za kalvárií stojí 6 metrů vysoký kříž z roku 1863 postavený na památku kardinála Jana Szcitovského. V horní části kalvárie stojí kaple Bolestné Matky a níže je otevřená kaple s 5 zastaveními, které zobrazují: 1. očistec, 2. poslední soud, 3. zmrtvýchvstání Krista, 4. anděla strážce a 5. blahoslavenou Pannu jako Útočiště hříšníků. Obrazy jsou dílem Jana Hofrichtera.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kamnavylet.sk a další, 21.4. 2021

historie

Původní kalvárii založil někdy na počátku 18. století hrabě Pavol Balaša. V roce 1855 byla s finanční podporou zeměpána Antona Balaše kalvárie obnovena. Plány zastavení kalvárie vypracoval inženýr panství Samuel Lányi. Obrazy byly namalovány na železné desky v Pešti pod dohledem Antona Szántofyho, probošta a pozdějšího ostřihomského kanovníka. Ostatní práce prováděli místní dělníci a nádeníci. Křížová cesta byla posvěcena v roce 1857 Michalem Kempem. Za faráře Jana Munkayho v roce 1859 byla na vrchu Kalvárie postavena kaple Bolestné Matky. V roce 1860 v neděli po Povýšení sv. Kříže kapli posvětil Andrej Schirgl, papežský prelát a ostřihomský kanovník. V letech 1862-1864 byla v prostoru mezi křížovou cestou a kaplí Bolestné Matky postavena otevřená kaple Ukřižování s 5 zastaveními s obrazy od Jana Hofrichtera. Za kalvárií byl v roce 1863 vztyčen kříž na památku kardinála Jana Szcitovského.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.modrykamen.fara.sk/o_farnosti_modry_kamen.html a další, 21.4. 2021

Slovensko, Banskobystrický,  Veľký Krtíš  ( VK ),

Místa v okolí

 Modrý Kameň
Základní informace místa
ID místa: 15381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama