Renesanční zámek vystavěný r. 1560 Vilémem Trčkou z Lípy. Trojkřídlá stavba s arkádovým nádvořím. Fasády a interiéry změnily pozdější barokní úpravy. K zámku patří i hospodářské budovy, kostel, míčovna, konírny a letohrádek.
Hlavní obrázek místa
druhé nádvoří
© Nikola Mildová, 09/2010
Graficke pismenko Přímo ve městečku Opočno neleznete renesanční zámek, který byl vystavěn na místě původního hradu, ze kterého se dochovala jen válcová bašta, nazývaná též hladomorna.
28.5. 2002

  turistické

  Prohlídkové okruhy na zámku:
  1. OKRUH - historické interiéry a zbrojnice - africké a indiánské sbírky, historické interiéry - prohlídka zahrnuje etnografickou halu, kapli, pracovnu, pánskou ložnici, kuřácký salónek, jídelnu, reprezentační salón, hernu, koupelnu, oblékárnu, dámskou ložnici, pokoje pro hosty, obrazárny, knihovnu, orientální zbrojnici, lovecký sál, rytířský sál a apartmá Kinských. Délka okruhu cca 75 min.
  2. OKRUH - historické interiéry -

  E.H. podle http://www.zamek-opocno.cz, 22.8. 2013

  historie

  Stručná historie.
  Existence pomezního hradu Opočna je v Kosmově kronice uváděna již k roku 1068. Na sněmu zde konaném byl pražským biskupem vybrán Přemyslovec Jaromír, bratr knížete Vratislava II, a to proti jeho vůli. Je pravděpodobné, že před tím tu stávalo slavníkovské hradiště. Koncem 13. století kolonizovala tuto oblast jedna z větví rodu Drslaviců, pánové z Dobrušky. Tito pánové se kolem roku 1350 stali pány Opočna. Mutina (+1361) a jeho syn Sezama

  Hibou, 15.12. 2004

  pověsti

  Náhrobní kameny
  Ve farním kostele, který vznikl ze zámecké kaple zasvěcené svatému Ondřeji, jsou zapuštěny do zdi náhrobní kameny, na nichž jsou vytesány podoby rytířů. Jsou přioděni brněním, hlavy mají obnažené a přilby složené k nohám. Představují pány z Lípy, Viléma a Jaroslava Trčku, kteří tu byli pochováni. Krutý byl osud tohoto starého českého rodu. Vilém Trčka padl zradou žoldnéřů r. 1596 u Jagru, jeho bratr Jaroslav zahynul v boji s Turky r. 1601.

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Zlá Manda
  Pan Jan Rudolf Trčka byl povahy dobromyslné, takže ho poddaní měli v lásce, zato však jeho choť Maří Majdalénu, rozenou Lobkovicovou, z duše nenáviděli. Byla sličná, pěkně rostlá, avšak přísná na poddané a velmi šetrná a lakotná. Jednou zle činila lovčímu, že tak málo zvěře dodává do kuchyně, a obvinila ho, že sám zvěř kamsi tajně odprodává. „Jak mohu, vaše milosti, dodávati zvěř,“ bránil se lovčí křivému nařčení, „když se mi v polích i lesích

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  zámek
  hrad přestavěný na zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Královéhradecký kraj
   Rychnov nad Kněžnou  (RK)
  Opočno