Zlatorudné mlýny na potoku Olešnice patří do nově budovaného skanzenu zlatorudného hornictví, které v údolí potoku i v kraji má historii sahající až do středověku. Na Olešnici byly mlýny s průměry mlýnských kol až 22 m, narozdíl od nynějších 3,2 m.
Hlavní obrázek místa
MLÝNY
© Martin Smital, 10/2008
Graficke pismenko PRO PĚŠÍ – cca 2km pokud se ve Zlatých Horách u železniční stanice vydáte směrem k obci Rejvíz po zelené turistické značce.
PRO MOTORIZOVANÉ A CYKLISTY – pokud se vydáte po silnicí ze Zlatých Hor směrem do Mikulovic, narazíte po necelém 1,5 km na železniční přejezd, u kterého je zpevněné (v roce 2008 neplacené) parkoviště. Dále se vydáte cca tři minuty cestou pro pěší a dle směrovníků dojdete k zlatokopeckým srubům, kde si můžete odpočinout a občerstvit se v restauraci. Následně dle směrovníku po dalších třech minutách dojdete podél potoku Olešnice k zlatorudným mlýnům.
Martin Smital, 11.10. 2008

  popis

  Nádhernou dominantou místa jsou dva sruby se stoupou* na drcení zlaté rudy a se zlatorudným mlýnem. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu starého 500 let. Dále je možno si prohlédnout krátkou "zlatorudnou" štolu. * STOUPA nebo také pucherny – z německého Pochwerk, nebo v oblasti rozšířené německé slovo hamr, je drtírnou kamenných valounů obsahujících rudy (dále

  Martin Smital, 11.10. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  mlýn
  vodní
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Jeseník  (JE)