Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Zlatorudné mlýny na potoku Olešnice patří do nově budovaného skanzenu zlatorudného hornictví, které v údolí potoku i v kraji má historii sahající až do středověku. Na Olešnici byly mlýny s průměry mlýnských kol až 22 m, narozdíl od nynějších 3,2 m.
Hlavní obrázek místa
MLÝNY
© Martin Smital, 10/2008
PRO PĚŠÍ – cca 2km pokud se ve Zlatých Horách u železniční stanice vydáte směrem k obci Rejvíz po zelené turistické značce.
PRO MOTORIZOVANÉ A CYKLISTY – pokud se vydáte po silnicí ze Zlatých Hor směrem do Mikulovic, narazíte po necelém 1,5 km na železniční přejezd, u kterého je zpevněné (v roce 2008 neplacené) parkoviště. Dále se vydáte cca tři minuty cestou pro pěší a dle směrovníků dojdete k zlatokopeckým srubům, kde si můžete odpočinout a občerstvit se v restauraci. Následně dle směrovníku po dalších třech minutách dojdete podél potoku Olešnice k zlatorudným mlýnům.
Martin Smital, 11.10. 2008

  popis

  Nádhernou dominantou místa jsou dva sruby se stoupou* na drcení zlaté rudy a se zlatorudným mlýnem. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu starého 500 let. Dále je možno si prohlédnout krátkou "zlatorudnou" štolu. * STOUPA nebo také pucherny – z německého Pochwerk, nebo v oblasti rozšířené německé slovo hamr, je drtírnou

  Martin Smital, 11.10. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Divoké táboření, Suvenýry, Parkoviště, Restaurace, Občerstvení, Rodiny s dětmi, WC
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 6868
  Typ místa: mlýn
  Podkategorie: vodní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=6868
  Uveřejněno: 12.10.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama