Zříceniny mohutného gotického hradu z 13. či počátku 14. stol. První písemná zpráva z r. 1347. Hrad dobyt a poničen císařskými vojsky r. 1684. Sloužil však až do počátku 18. stol. Byl značně poškozen za 1. svět. války. Nyní chátrající hrad udržuje a opravuje Sdružení na záchranu Zborovského hradu.
Hlavní obrázek místa
centrální část hradu
© Stanislav Drda 08/2010
Mohutné zříceniny hradu Zborov leží v krásné krajině Ondavské vrchoviny zhruba 1,5 km jižně od stejnojmenné obce. Okolím hradu prochází známá červená turistická stezka „Cesta hrdinů SNP“, která vede napříč takřka celým Slovenskem. K hradu vede také poznávací stezka z nedalekých Bardejovských kúpelí. Hradní kopec byl vyhlášen za státní přírodní rezervaci již v r. 1950, což představuje jedno z nejstarších chráněných území na Slovensku. Vstup na hrad je možný celoročně, avšak na vlastní nebezpečí. Na hradě v současnosti probíhají zabezpečovací práce, které provádí Sdružení na záchranu Zborovského hradu. Podpořit záchranu hradu může každý zájemce či návštěvník pomocí finačních příspěvků nebo nabídkou pomoci v brigádnických pracech.
Stanislav Drda, 12.4. 2011
historie

Vznik hradu Zborov (původní jméno Makovica) zůstává zahalen tajemstvím – není znám stavitel ani doba, kdy byl hrad založen. Je možné, že hrad byl postaven již ve 13. století za působení uherského krále Bély IV., nicméně jiné odhady posouvají vznik hradu až na začátek 14. století do doby panování Karla I. Roberta. Světlo do tohoto případu by mohl vnést snad jen podrobný archeologický průzkum, který na hradě dosud nebyl proveden. Zborov od počátku očividně sloužil jako pohraniční pevnost zabezpečující obchodní cestu z Bardejova do Polska. První dochovaná písemná zpráva o hradu pochází z r. 1347, v níž panovník Ludvík I. Uherský (syn Karla I. Roberta) kárá a napomíná kastelány hradu bratry Bebekovce, aby neohrožovali sousední území. Navzdory varování se kasteláni záhy zmocnili sousedního Smilna, které patřilo rodu Tekulovců. Od roku 1349 jménem hradu vystupuje nový kastelán Mikuláš Forgácz, který získal od krále práva na otevření dolů na těžbu stříbra…  číst dále

Stanislav Drda, 14.4. 2011

Půdorys místa


© Pavel Zany Komárek 04/2011
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Bardejov  ( BJ ),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 4528
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama