Wenzelburg

Wenzelschloss, Lauf a. d. Pegnitz
Středověký strážní hrad postavený na rozvalinách staršího štaufského hradu. Vybudován císařem Karlem IV. v l. 1357-1360 na ochranu Říšské cesty Praha-Norimberk. Dominantou hradu je Erbovní sál (objevený v r. 1934) - 112 erbů Českého království, nejvzácnější sbírka česko-moravské-slezské heraldiky.
Hlavní obrázek místa
© Viktor Maudr 01/2023
Lauf an der Pegnitz je město nedaleko Norimberka. Je správním centrem zemského okresu Norimbersko, obvod Střední Franky, v Bavorsku. Hrad Wenzelburg (Wenzelschloss) stojí v městské části Lauf na ostrůvku obtékaném rameny řeky Pegnitz.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 23.1. 2023
historie

První hrad v Laufu připadl bavorským vévodům po vymření rodu Štaufů. V jejich urbáři jsou již k roku 1275 podrobně vypsány majetky v Laufu a okolí spolu s hradem. Co se s ním stalo dál nelze s jistotou říci. Při střetech mezi rakouským králem Albrechtem I. a majitelem Laufu, vévodou Rudolfem I. Falckým, který podporoval krále Adolfa Nasavského, byl údajně v roce 1301 částečně zničen Albrechtovými vojsky. Listina z roku 1322, v níž císař Ludwig Bavorský zavázal Lauf norimberskému purkrabímu Fridrichu IV., hovoří o „našem Purku a trhu v Laufu“ a uděluje purkrabímu 200 marek ve stříbře v případě, že „bude o hrad pečovat“. To by mohlo naznačovat, že komplex nebyl od svého zničení v roce 1301 opravován a byl víceméně v troskách. Druhý hrad, který se z větší části dochoval dodnes, pochází z dob císaře Karla IV., který jej nechal v letech 1357 až 1360 jako český král zcela…  číst dále

https://www.lauf.de/index.php?id=866 překlad: Lorek ze Zbečna, 23.1. 2023

Další texty historie

Komentáře

Německo, Bavorsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Wenzelburg
91207 - Lauf an der Pegnitz, Schlossingel 1
Tel: +49 9123 1844000
http://urlaub.nuernberger-land.de
herbert@hoefel.net
Základní informace místa
ID místa: 16986
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama