Hrad založen r. 1067. V roce 1247 byl nedobytnou rezidencí. V letech 1190–1216 centrem německého básnictví a dějištěm pěveckých soubojů. V letech 1521-1522 se zde ukrýval Martin Luther. Hrad má třípodlažní palác postavený ve dvanáctém století. Hrad dodnes velmi významný.
Hlavní obrázek místa
Hrad Wartburg nad městem Eisenach v německé spolkové zemi Durynsko
© Pavel Vítek 06/2001
Hrad Wartburg se nachází v německé spolkové zemi Durynsko nad městem Eisenach v severozápadním cípu Durynského lesa. Od hlavního durynského města Erfurtu je vzdálen 60 km západním směrem a 90 km je vzdálen jihovýchodně od města Kassel v Hesensku. V nedalekém městě Eisenach se do roku 1991 vyráběla auta stejné značky, jak se nazývá nedaleký hrad. Od roku 1991 se v závodě vyrábějí auta značky Opel.
Pavel Vítek, 23.11. 2021
popis

Hrad Wartburg je dokladem života říšských hrabat a vyspělosti stavitelů hradu. Wartburg tvoří tzv. hlavní, přední a střední hrad. Hlavní hrad má impozantní třípodlažní palác, jehož téměř celé podkroví zabírá Velký sál, což je okázalá reprezentativní prostora s protáhlým obdélníkovým půdorysem a bohatě zdobenými stěnami. Díky vynikající akustice je sál považován za jeden z nejlepších v Německu, co se koncertů týká. Palác byl postaven ve dvanáctém století a řadí se k nejlepším pozdně románským světským stavbám na sever od Alp. Na Wartburgu najdeme směsici několika stavebních slohů, od románského až po historizující slohy devatenáctého století. Ty totiž byly výsledkem snahy německých romantiků o obnovu hradu. Hrad Wartburg je dodnes velmi významný a hojně navštěvovaný, konají se zde různé akce a slavnosti.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.sokujiciplaneta.cz/cestovani/sub-nemecka-pamatka-unesco--hrad-wartburg, 23.11. 2021

historie

Hrad Wartburg byl založen roku 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Do vymření starých durynských lankrabat z rodu Luddowingů hrabětem Jindřichem Raspem v roce 1247 byl hrad nedobytnou rezidencí této dynastie. Za doby Heřmana I., který žil v letech 1190–1216, byl Wartburg hlavním městem německého básnictví a dějištěm skvělých pěveckých soubojů. V letech 1521 až 1522 se zde ukrýval reformátor Martin Luther. Během svého pobytu na hradě přeložil do němčiny Nový zákon. Roku 1999 byl Wartburg zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.sokujiciplaneta.cz/cestovani/sub-nemecka-pamatka-unesco--hrad-wartburg, 23.11. 2021

Německo, Durynsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16082
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama