Komentáře, diskuse

to Olga:

10.2.2011 23:20 Jarda
Pokud jdete z Hvězdonic po žluté, tak ta vás svede, pár metrů před Odrancem, doleva přes trať. Po asi 30 metrech uvidíte po pravé ruce zřetelný úvoz. Přejdete přes potok a po cca 150 metrové cestě úvozem (mírně do kopce) uvidíte, při pohledu doprava vzhůru, zbytky hradeb. Po prohlídce hradu můžete pokračovat ještě dalších pár desítek metrů úvozem do kopce až vyjdete na planinu, na které sa dají rozpoznat zbytky předhradí a obléhacího tábora z r.1466. A na jihozápad od hradu na druhé straně úvozu přibližně ve výši Staré Dubé může zkušenější oko najít i zbytky palebného postavení obléhatelů.
Dá se však jít i zajímavějším způsobem (pokud jste sportovněji založená). Opustíte žlutou a půjdete jen o kousíček dále po kolejích směr Čerčany až přijdete k Odranci (ten určitě nepřehlédnete)- od něho doleva kolmo k trati vede do kopce (chvílema se musí i po čtyřech) zřetelný val hradiště, který navazuje přímo na zbytky hradního opevnění tentokrát z druhé strany.

Výlet na hrad

6.7.2009 19:03 Olga
Vydali jsme se na zříceninu, ale bohužel jsme se k ní neprodrali. Vyšli jsme z Hvězdonic po žluté a až ke Kněžatickému potoku byla cesta dobrá, ale asi 100 m za potokem začínala být pěšina zarostlá kopřivama až se v nich úplně ztratila. Bohužel jsme to vzdali a šli nazpět.

soudní rozhodnutí

1.3.2009 21:17 benešovsko.info
státní podnik Lesy ČR se podle soudu má postarat o zříceninu hradu Stará Dubá, která se nachází nedaleko Čerčan na Benešovsku.

Státní podnik Lesy České republiky se musí starat o zříceninu hradu Stará Dubá nedaleko Čerčan na Benešovsku.
Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud v nezvyklém sporu o to, zda je ruina hradu samostatnou stavbou, nebo součástí pozemku, na kterém stojí.
Soudci se v tomto případě přiklonili k druhé možnosti. Lesy ČR, které spravují pozemek, musí proto pečovat i o zříceninu, zjistila ČTK z elektronického archivu soudu.

Podle Nejvyššího správního soudu, který rozhodl před několika dny bez veřejného jednání, lze jen těžko považovat zničený hrad za samostatnou stavbu ještě několik století po jeho dobytí.
"Stavební části a zbytky rozrušeného zdiva během staletí totiž natolik splynuly s pozemkem, jeho půdním krytem a jeho vegetací, že je již velmi obtížné mezi nimi rozlišit," uvedl v odůvodnění senát s předsedkyní Marií Žiškovou.
Stará Dubá - cíl turistů
Stará Dubá patří k oblíbeným cílům pěších turistů na Benešovsku.
Podobně jako další hrady zničené při obléhání představuje také cennou archeologickou lokalitu. Lesy ČR musejí podle soudních rozhodnutí například odstraňovat náletové dřeviny, zadat zpracování průzkumu areálu hradu a památkové koncepce oprav zříceniny.

Spor začal v roce 2005, kdy Městský úřad Benešov uložil podle zákona o státní památkové péči Lesům ČR povinnost obnovit opevnění Staré Dubé. Žalobu státního podniku zamítl loni v květnu Městský soud v Praze. Lesy ČR pak podaly kasační stížnost. Právníci v ní uvedli, že zřícena je samostatnou nemovitou věcí i dnes, a proto by se o ni měl starat někdo jiný než vlastník pozemku.

Podle NSS by takový výklad zákona měl absurdní dopady. "Žalobcův postoj by v důsledku vedl k tomu, že žádná stavba by vlastně nemohla zaniknout, neboť jakékoli sebenepatrnější a seberozptýlenější pozůstatky stavební činnosti by byly stále považovány za stavbu," uvedl soud.

Hrad Stará Dubá stál na ostrohu nad řekou Sázavou od 13. století. Kromě různých šlechtických rodů na něm ve středověku sídlil například loupeživý rytíř Jan Zůl z Ostředka. Později Starou Dubou dobyl a pobořil král Jiří z Poděbrad. Od raného novověku se Stará Dubá uvádí jako pustý hrad. Do dneška se zachovaly zbytky hradeb, paláce, kaple a podhradního městečka Odranec.

Dobití - Zdeněk Konopišťským

8.2.2009 12:46 PaVeL
ohledně dobytí hradu - moje zdroje - kronika Lensedel zmiňuje, že příčina zničení bylla následující :
Jíří z Poděbrad posílil svou stranu v boji proti katolíkům odúmrtěmi - domnívám se, že pozůstalostí po zemřelých pánech (řádil v době J.z P. mor)- daroval je pánům a opozice Jiřího si to nenechala líbit a vytvořila tzv. jednotu Zelenohorskou, již v čele stál Zdeněk Konopišťský - soused to Zdeňka Kostky z Hrádku, pána na Dubé a Zlenici. Tento Zdeněk Konopišťský vedl odboj proti Jiřímu a jeho přátelům, do kterých Kostka patřil. Plenil jeho hrady - díky oslabení hradů Zlenice a stará Dubá - sídelním městem byl Hrádek ( dnes komorní) a jeho většinová posádka byla tudíž tam - dobyl Zdeněk Konopišťský hrady Kostkovy - Zlenici, Dubou a Hrádek. Po tomto koupil a znovu postavil Hrádek Jaroslav ze Šelenberka.

Když se odkryjí sutiny

17.2.2008 21:06 pl
Někde jsem četl, je když prý odstřelili věž, tak se zbortila na tehdejší palác, a prý, pokud by došlo k odstranění sutin, došlo by k obnovení hradeb, které jsou teď zasypané ....
Slyšeli jste o tom?

27.7.2008 21:09 Šamal Miroslav
Ano, máte zcela pravdu. Jedná se totiž o tzv. zavřený typ hradu. Jedná se o to, že u většiny hradů máme rozvaliny. Neboť jejich zdi se zhroutili do svahů hradu. Na hradě Stará Dubá tomu bylo právě naopak. Hradby, stěny, patra paláců se totiž nezbortili ven, ale dovnitř a zakonzervovali tak celý hrad. Tak se stalo u Dubé a u takovýchto hradů je jasné, že po odkrytí případným archeologickým průzkumem se odkryjí stěny paláců až do výše několika pater a v některých případech se stalo, že bylo objeveny i neporušená sklepení s množstvím hodnotných nálezů. Podobný případ je i na hradě Zlenicích nedaleko od Staré Dubé. Takže pokud se zde bude dříve či později něco odkrývat, můžeme si být jisti, že vzhled S. Dubé se zcela změní, neboť až několik metrů (v některých případech i přes 10-15m) zeminy bude odkryto a budou odkryty celé trakty obytných budov až do výše několika pater. Snad se někdy tak stane.

Hrad Stará Dubá

2.10.2007 17:41 ZH
Vzhledem k tomu že v podhradí mám chatu znám toto místo docela dobře.
Velkou nevýhodou romantické procházky je blízká dálnice na Brno hlavně Hvězdonický most.Pokud ovšem fouká západní vítr dálnice není ve dne slyšet.
Většina kamení na stavbu hradu byla vylámána na místě a nezbývá než smeknout před tehdejšími poddanými,kteří každý kámen vlekli do kopce.
Dnes zbývá pár zdí a hromada sutin.Holt náš král Jiřík z Poděbrad nechal hrad zbourat z politických záměrů tehdejší doby a už jej nikdo další nepostavil......

PS: Jinak v okolí rostou pěkné dubové stromy.....

Ahoj ZdeněkOpravdu tajemne misto

3.2.2007 21:10 KrYSaRR
Byl jsem se na Stare Dube podivat 2x, vlastne 3x. Poprve, kdyz jsme byli na vode, ale koukli jsme jen na Odranec a prisla bourka, taxme jeli dal. Podruhe jsem tam zavital s kamaradem na kolech. Dotlacili jsme kola az tesne pod hrad a vydrapali jsme se nahoru. Uz tenkrat jsem mel pri prochazeni hradu hrozne divny pocit, tezko popsat, snad strach, nikde nikdo, kamos v pohode. Kdyz jsme se vratili ke kolum, hned vedle byly 4 klady, z nich udelany obdelnik asi 10x5m a v nem asi 10 drevenych krizu, chvili jsme na to koukali, a jeli pryc. Potreti jsem tam zavital s pritelkyni tusim pred tremi roky v lete, vylezli jsme az na hrad, bez problemu, na hrade jsme chteli volat, nebyl signal, i kdyz dole v udolicku pod nim ano. No ale prosli sme hrad a ja mel porad pocit, ze je nekdo za nami, nebyl. Pritelkyne se zdala v pohode, taxem si rikal, ze mi hrabe. Kdyz jsme zaslapaval kourici cigaretu, vzal jsem ji za ruku a sli jsme pryc. Tentokrat bylu krize pryc, ale pocit strachu byl mnohem silnejsi. Kdyz jsme sesli dolu, rikam, ze jsem mel pocit, ze tam nekdo je a ona na me vyvalila oci a rika, ze ona taky, ze se porad otacela, ze mela pocit, ze je nekdo za nami a ze se tam nechce nikdy vratit. Jeste ted, kdyz na to misto myslim, mam husi kuzi, a kdykoliv jindy, kdy si na to vzpomenu, nevim proc. Nikdy se mi to nikde jinde nestalo. Pokud mate podobnou zkusenost, napiste, klobanek@seznam.cz

28.11.2010 10:31 Iohannes
Trampům to asi nevadí, když mají v hradním příkopě boudu.

18.8.2008 10:14 intago
není divu, je tam silná negativní zlomová čára, cítí ji kdekdo. Tam bych nerad bydlel...
Naopak nahoře v Dubsku, nebo jak se to jmenuje, je velmi dobrá energie

18.9.2007 12:22 Fanda
...ano taky to znám - dokonce tam v létě jezdí na koni bezhlavý rytíř - musím to vědět, bydlím naproti hradu už třicet let

Tajemné místo

21.12.2006 10:43 Věra
Na tohle místo se velmi ráda vracím, protože hrad je vlastně zavalen \"dovnitř. Když chodíte po hradu, tak vlastně chodíte v prvním patře.... a co je pod Vámi? Tato památka stojí za to a také stojí za to ji chránit. Chce to si tam na chvilku zajít a zasnít se o tom, co se tam kdysi odehrávalo, jací byli lidé, kteří tam žili a bránili hrad.... a vidíte tu střílnu? Tudy se zbraněmi v rukou koukali ven... na oblehajícího nepřítele...
Chraňme naši zajímavou historii....

29.8.2006 00:00
Dobrý den, během letošních povodní se část spodního opevnění (podhradního městečka Odranec) hradu zřítila. Fanda.

8.8.2002 00:00
Hrad Dubá je jednou z největších šlechtických hradních staveb druhé pol. 13. století. Dnes je zřícenina hradu zavalena až po původní štíty střech. Areál se skládá ze samotného hradu, podhradního městečka Ondrance, předhradního osídlení, obléhacího tábora a palebného postavení obléhatelů. Všechny části jsou dobře patrné.
Vložit nový komentář

Hrad Louzek od Jihu.
Hrad Louzek od Jihu.
A. Sedláček III.