hrad Rokštejn

Rukštejn, Rokštýn

Komentáře, diskuse

Zákaz vjezdu od Panské Lhoty

15.5.2016 13:15 Ondra
Zdravím, jen upřesním níže uvedenou starší inforamci. Včera jsem tam byl a od Panské Lhoty je tam zákaz vjezdu motorových vozidel, takže se musí pěšky. Ale je to fajn procházka na pár desítek minut, ani ne, a k hradu je to z kopce :) Z druhé strany prý zákaz není, ale potvrdit to nemohu.

den před štědrým dnem

23.12.2015 22:22 Jan Večeřa
Dnešní výlet stál opravdu za to, krásné (jarní) počasí na nádherný hrad. Zbylo toho z něho hodně a díky všem různým průzkumům se blížíme maximálnímu možnému poznání jeho vývoje, života na něm, historii, hmotné kultuře apod.

Navázání kontaktu

28.9.2015 21:12 Mgr.karel Souček
Vážení přátelé,Dr.Měřínský z Klubu přátel hradu Rokštejn,jsem předsedou Spolku pro záchranu hradu Blansek v Mor.Krasu u Blanska(viz internet. Chěli bychom s Vámi navázat kontakt,případně Vás brzo navštívit na hradě.
Po konzultacích s dalšími Spolky a Kluby zachránců hradů bychom chtěli založit v ČT Asociaci zachránců
hradů,hrádků tvrzí,(možno i mlýnů),abychom mohli lépe se zvidutelnit,popularizovat ,shánět sponzory i odolávat
legislativě v v ČR,když v EU jsou daleko větší možnosti a volnost pro opravy hist.památek !!!
Díky Vám za odpověď a zaslání kontaktního telefonu a mailu. Zdraví Vás KS

Poklona

12.12.2012 19:15 standa
Jsem rád, že se na opravy zříceniny hradu našla odvaha, síla i peníze. Nebýt tomu tak, jak douho by hrad vypadal jako hrad? Kolik času by scházelo na přeměnu v hromadu kamení?
Takových míst v republice existuje nespočetně. Když jsem byl na hradě asi před 40 lety poprvé, nikdy bych nikomu nevěřil, že k opravě dojde. Protože z nedalekého Malého a Střížova mám rodiče, navštěvoval jsem hrad dost často.
Smutné byly pohledy na seseunuté zdivo a nadokenní klenby, které rok před tím stály. I když v průběhu těch let se prováděl rozsáhlý archeologický průzkum, v několika etapách, na opravy se nedostalo. Pravděpodobně na základě plánů výstavby přehrady, nevím.
Proto jsem dnes vděčen takovému rozsahu opravy a konzervace. Pevně věřím, že po ukončení všech prací bude hrad a okolí zase romaticky čisté a že MY návštěvníci tuto čistotu udržíme.

Reakce na komentáře

19.10.2011 16:43 Edík
Přátelé hradu Rokštejna , nenechte se odradit některými negativními komentáři, protože on se vždy najde nějaký pitomec, který nic neumí,nic nedělá , ale jen kritizuje. Jsou to osli , jejichž malý mozek nepochopí , že si ráno nemůžete z domova vzít beton, písek , sudy , prkna ... atd. a večer po práci to zase domů vrátit , aby byl na hradě tzv. pořádek. A nerudný majitel domu v podhradí - tak to už bych vůbec neřešil. Změny na Rokštejně vnímám kladně a pouze z foto v galerii obrázků o proti stavu při mé návštěvě v roce 1974, kdy hradu hrozilo zatopení uvažovanou přehradní hrází projektově nazvanou Střížov II . Tehdy již Jihlavu nestačila pitnou vodou zásobovat nádrž Hubenov z roku 1969 a dvě alternativy nové hráze pitné vody měly dostat do rozsáhlé zátopové oblasti buď hrad Rokštejn , nebo výše proti proudu položenou osadu Malé. Ze současného stavu je zřejmé , že asi zvítězil zdravý rozum či jiný projekt.

Pozor na cestu z Panské Lhoty

3.10.2011 13:48
Chci upozornit návštěvníky, kteří se chtějí na zříceninu dostat autem z Panské Lhoty, aby nepoužili cestu
okolo Jednoty na konci vesnice i když je tam ukazatel na hrad a není tam žádná omezující značka.
Cesta sice končí těsně u hradu, ale není tam prakticky žádná možnost auto otočit a cesta je tak úzká, že by se na určitých místech dvě protijedoucí auta těžko vyhýbala.
Jiří Svatoš

Naše zážitky

20.11.2009 21:06 Petr Masařík
Vydali jsem se na hrad 7.11.2009. Hrad je fakt moc skvělej, jeden z nejzachovalejších zřícenin co jsme navštívili...bylo tam trochu nepořádek, sic to asi opravují nebo co. Opravují taky věž (jsme do ní vlezli a fakt nádherný výhled. Doporučujem:). Jo, nejlíp je jít na hrad z Přímělkova a otevřená knajpa je v Brancouzích od 15hod:)

21.11.2009 13:47 Pavel Zany Komárek
Na hradě už hezkých pár let probíhá systematický archeologický výzkum, to bude nejspíš příčina toho "nepořádku"

20.11.2009 21:07 Petr Masařík
No a kdo by chtěl vidět pár fotek, ať si dá odkaz:
http://www.youtube.com/watch?v=zoyINcbQP9Y&feature=channel

4.8.2012 21:31 sidonie_11
Tak to jste na omylu. Příčinou nepořádku byli/jsou zedníci, co na hradě provádějí konzervaci. O archeologickém výzkumu mohou vypovídat leda tak otevřené čtverce a pásky se zákazem vstupu...

Dobytí hradu 2009

24.8.2009 20:10 Kenshin Usagi
Opět jsem navštívil hrad. A už ho navštěvuji 7let vždy v létě. Práce začali probíhat už před lety, přestaly a opět se rozběhly, zřejmě jak kapou penízky a jsou lidi. Kdysi tam taky byl binec, jako na každé stavbě. To se opravovala zeď paláce a prováděli se i nějaké ty drobné archeologické práce. Po hradě se dalo pohybovat. Potom byl klid a po hradě se dalo pohybovat kdekoli.
Letos jakmile jsem četl příspěvky že je tam bordel, nikoho nikam nepustí a bla bla... jsem se musel přesvědčit. Mohu říci že se provadějí jak opravné práce na věžích, tak i archeologický průzkum. Mladežníci čile kopou a zřejmě zdejší pánové z nedaleké vesnice, městečka, dělají zednické práce na věži. Po hradě se dá pohybovat, fotit a krásně fotit. Nikdo nikoho neodhání a nenadává. Stačí jen slušně pozdravit. Vstupné jsem neplatil.
jsem rád, že se o hrad takto starají a taky že za pár let se budu určitě moci podívat i do opravených věží a rozhlédnout se po kraji. A ne nacházet jen pet lahve a binec na dně věže.... od některých ,,turistů,, kteří jen brblají že nemají super místo na super fotku.

Ten bordel není tak nejhorší..

9.8.2009 11:27 Vojta
Je pravda že zde probíhá archeologický výzkum, ale ten bordel není tak hrozný. Lešení není všude jak přehnaně říká autor minulého příspěvku. Je jen na dolní části věže.Náhodou si myslím ´že o hrad je dobře postaráno a jeho konzervace probíhá podle mého myšlení úspěšně.Také je pravda že zde byla zčásti dostavěna hradba horního hradu, to také není tak nejhorší. hradba byla dostavěna z citem. Dokonce jsem si všimnul, že se začíná rýsovat uvnitř věže schodiště na vyhlídku. Je to pěkná zřícenina, avšak je velmi zajímavé že tento krásný hrad postavili v tak nevýrazněé poloze Je vidět v posledním okamžiku příjezdové komunikace. jen bych vás rád upozornil, že pokud přijíždíte k hradu autem, nechte si ho raději před mostem přes potok na tom plácku. k hradu je to odtud asi 100- 200 m. Majitel domu v podhradí není rád když mu auto necháte u domu tak si ho rřaději nechte tam.

Bordel

4.8.2009 11:08 libra
Opravdu pěkná zřícenina, nejsem však zastáncem toho, aby se někdo pokoušel zříceniny \"dostavět\", což se tady bohužel dějě. Po celém areálu hradu ja naprosto neskutečný bordel, všude hromady dřeva, písku, šrotu, igelity, lešení, sudy s vápnem, nářadí, do toho cedule se zákazem vstupu, protože si tady partička děcek hraje na \"archelology\". Kdyby si aspoň zabraly jen kousek hradu, ale jsou roztažení úplně všude, že se ani nedá udělat slušná fotka. A aby ještě zakazovali vstup jen proto, že si tam hrají s kyblíčkem a lopatičkou - chvíli jsem je pozoroval - s opravdovým výzkumem to nemá nic společného. Nechápu, jak tohle může někdo dovolit.

2.8.2011 12:42 Sidonie
Musím reagovat, i když je Váš příspěvek starý už 2 roky.
Hrad se "nedostavuje", ale zajišťují se zdi apod., aby nebyli archeologové a návštěvníci v ohrožení. A ke stavbě nějaký binec bohužel patří, ale tak hrozné, jak tvrdíte, to tam nikdy nebylo!
Ta "partička děcek" si tam na nic nehraje - ti lidi tam opravdu tvrdě makaj! A nevím, co si představujete pod pojmem "archeologický výzkum", ale věřte mi, že kýbl, lopata a motyky k tomu neoddělitelně patří, štětečky a bílé pláště v laboratořích jsou jenom pastí na televizní diváky. ;) Místo, kde se bude kopat, pak vybírá vedoucí výzkumu, oni se mu musejí podřídit. Hrad je ale i tak přístupný z větší části, fotky se dají udělat krásné!

30.5.2011 11:11 Honza
S tím dostavováním zříceniny bych to tak černě neviděl, například v 19. století v období romantismu se prováděly daleko větší přestavby tak známých hradů jako je např. Karlštejn a dnes ho považujeme za národní klenot i když z původního Karlštejna už tam není skoro nic, nebo na začátku našeho století Buzov, Kokořín, Kunětická hora...V té době totiž ještě nefungovaly památkáři aby kontrolovali jestli se to dělá původními technologiemi atd. a přitom kdyby se ty opravy neprovedly z těch hradů už by dnes zřejmě byly jen neznámé zříceniny.

30.5.2011 17:14 Pavel Zany Komárek
Nemáte pravdu, památková péče existovala už za monarchie, první zárodky vznikly už cca kolem roku 1830 - 1840

4.8.2009 12:36 pes pes
Rokštejn jsme navštívili minulý víkend a musím ve všem souhlasit s výše uvedeným příspěvkem. Nepořádek hrozný, oněch rádoby archeologů jak psů. Pozorovali nás jak vetřelce, jako kdyby jim to tam patřilo. A to jsme se pohybovali jen tam, kde to bylo laskavě dovoleno. Přitom takové krásne a romantické místo by to bylo, kdyby tam nebyli. Asi budeme muset počkat do podzimu, až jim skončí tábor a vrátí se do školy.

Rokštejn

19.10.2007 19:26 Sidonie
Rokštejn je skutečně krásná zřícenina. Jménem archeologů děkuji autorovi/autorce předchozího příspěvku za respektování zákazů vstupu - na výzkumu už pár let taky pomáhám a vím, že tam jsou nejen jako prevence zmaření naší práce, ale také jako prevence úrazu turistů... K dopravě na místo chci jenom dodat, že se může jet nejlépe vlakem do Přímělkova nebo do Dolního Smrčného a pak jít po turistické značce; nebo ze zastávky Přímělkov po silnici nahoru a u rybníka podle šipky zatočit vlevo nahoru. A nebo se dá také jet autobusem do Panské Lhoty a pak jít (myslím po zelené) značce k hradu. Jsem si jistá, že návštěva Rokštejna potěší vaše oči i duše.

Rokštejn

15.9.2007 08:27 wildy
Moc krásná zřícenina. Mile nás překvapilo, když jsme viděli, že se někdo o hradby stará a dává je znovu dohromady. Momentálně tam probíhá archeologický výzkum, takže jsme respektovali zákazy vstupu na některá místa, kde se právě pracuje. Je to krásné místo.
Původně jsme ji nemohli najít, ale pak jsme projeli Přímělkovem a za bus.zastávkou je šipka "k hradu". Touto cestou jsme dojeli přímo až k zřícenině. Žádný zákaz tam nebyl, tak jsme předpokládali, ze se tam může jet.
Vložit nový komentář

Východní brána v Prachaticích.
Východní brána v Prachaticích.
A. Sedláček XI/143