Komentáře, diskuse

Návštěva roku 2015

7.5.2015 17:04 Jan
Existují krásné hrady, které si však neužijete díky přístupu správy hradu. Potštejn je jedním z nich. K nedávné návštěvě mám několik výtek: 1) pána na pokladně jeho práce evidentně nebaví, jeho chování k návštěvníkům bylo prazvláštní; 2) jedete na hrad sto kilometrů a zaplatíte 60 Kč, přičemž areál hradu je přístupný POUZE s průvodcem po dobu 45 min, pak můžete zase odkráčet. Fotit můžete, ale paní průvodkyně vám řekne, že nesmíte zdržovat prohlídku. To nechcete, tak rychle pořídíte snímek zajímavého architektonického detailu, ale průvodkyně vám nedá ani 10 vteřin a žene dál, přičemž si musíte vybrat - buď uslyšíte výklad, nebo si o pár vteřin déle prohlédnete místo, které vás zaujalo (ale jen o pár vteřin, musíte prostě rychle prohlížet). Já jako návštěvník bych raději oželel výklad průvodce, jen abych si mohl hrad projít sám bez spěchu, v klidu s dostatkem času. Nevidím jeden jediný důvod, proč správa hradu návštěvníkům nepovolí prohlídku ve vlastní režii. Hrad je v torzálním stavu, těžko předpokládat, že jej návštěvníci sami zdemolují. Nebezpečí návštěvníkům nehrozí, pokud se budou pohybovat tam, kde mají. A vnitřní prostory kaplí lze přece uzavřít. Takže jako návštěvník jsem velmi ZKLAMANÝ, přijel jsem z velké vzdálenosti a mohl jsem na hradě pobýt pouhých 45 min, za kterýžto čas jsem si nestačil prohlédnout to, co jsem jako hradař chtěl.

26.5.2015 22:46 Olina
Vážený Jene - hradaři.
nedá mi to nereagovat na Váš příspěvek. Možná by čtenáři měli vědět úplné informace. Dovolím se je tedy doplnit do Vašeho textu. Jak vidět z úspěšné prezentace vašeho názoru na netu - jste jeho uživatelem. Od takového bych očekávala, že si potřebné informace o provozu hradu, který hodlám navštívit, najdu právě zde. Když nic, vyvaruji se překvapení. Ikdyž nevím čemu se divíte víc zda částce 60,-Kč či pouhým 45 minutám prohlídky.
Tedy k Vašemu textu :
Existují krásné hrady, které si však neužijete díky přístupu správy hradu. Potštejn je jedním z nich.NEMAM NÁMITEK. K nedávné návštěvě mám několik výtek: 1) pána na pokladně jeho práce evidentně nebaví, jeho chování k návštěvníkům bylo prazvláštní; JEDNALO SE POUZE O ZÁSTUP, NEVÍM PŘESNĚ CO JE PODLE VÁS PRAZVLÁŠTNÍ, JE TO VÁŠ NÁZOR 2) jedete na hrad sto kilometrů a zaplatíte 60 Kč, přičemž areál hradu je přístupný POUZE s průvodcem po dobu 45 min, pak můžete zase odkráčet. Fotit můžete, ale paní průvodkyně vám řekne, že nesmíte zdržovat prohlídku. PRAVDĚPODOBNĚ JSEM TO BYLA JÁ - PAK CELÁ ODPOVĚĎ NA DOTAZ NÁVŠTĚVNÍKA, ZDA SMÍ FOTIT ZNÍ = ANO SMÍTE, OVŠEM NESMÍTE SE ZTRATIT, SPADNOUT ČI ZDRŽOVAT :-) To nechcete, tak rychle pořídíte snímek zajímavého architektonického detailu, ale průvodkyně vám nedá ani 10 vteřin a žene dál, přičemž si musíte vybrat - buď uslyšíte výklad, INFORMACE O HRADĚ JSOU VĚTŠINOU HLAVNÍM CÍLEM PRO NÁVŠTĚVU nebo si o pár vteřin déle prohlédnete místo, které vás zaujalo (ale jen o pár vteřin, musíte prostě rychle prohlížet). OMLOUVÁM SE VŠEM, ALE INFORMACÍ JE OPRAVDU MNOHO. Já jako návštěvník bych raději oželel výklad průvodce, jen abych si mohl hrad projít sám bez spěchu, v klidu s dostatkem času. LZE DOCÍLIT SOUKROMOU PROHLÍDKOU. Nevidím jeden jediný důvod, proč správa hradu návštěvníkům nepovolí prohlídku ve vlastní režii. Hrad je v torzálním stavu, těžko předpokládat, že jej návštěvníci sami zdemolují. PRÁVĚ V TOM TORZÁLNÍM TKVÍ NEBEZPEČÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY. Nebezpečí návštěvníkům nehrozí, pokud se budou pohybovat tam, NO PRÁVĚ kde mají. A vnitřní prostory kaplí lze přece uzavřít. Takže jako návštěvník jsem velmi ZKLAMANÝ, přijel jsem z velké vzdálenosti a mohl jsem na hradě pobýt pouhých 45 min, za kterýžto čas jsem si nestačil prohlédnout to, co jsem jako hradař chtěl. CO DODAT ? :-( jen to, že jako dlouholetá průvodkyně hradu mám zkušenosti s těmi zanícenými fotografy - přes klidná upozornění, aby se pohybovali pouze po vyznačených trasách a neopouštěli prohlídku, je velmi často nacházíme na hradbách či jinak nebezpečně se snažící získat kýžený záběr.
Mrzí mně, že jste zklamaný, ovšem podívám - li se do návštěvní knihy, je to čistě Váš problém, jaký máte dojem. Zdravím Olina

prohlídka

14.7.2010 12:55 Pejša
Byli jsme na hradě 10.07.2010 a je to nádherný hrad, prohlídka by byla velmi pěkná poutavá a a zajímavá nebýt nějakého dětského tábora. 3koda že asi 60 dětí nebylo rozdělano na dvě poloviny celá prohlídka včetně dalších turistů molha čítat na 75 lidí, z vyprávění průvodkyně proto moc nemáme jelikož děti hrozně hlučely.
Každopádně se na tento hrad určitě někdy vrátíme

aktual info

28.9.2009 13:19 Dim
26.9.2009 - vstupné 50/25Kč, do hradu se psem možno. Do hradu je lze vstoupit pouze s průvodcem, takže se nemůžete zastavit a kochat výhledem kde chcete a naopak postávat někde, kde nechcete, na všechno máte jen pár minut, prohlídka trvá cca 45 minut, některé části jsou nepřístupné.

Návštěva

6.4.2009 10:57 jiří
Ahoj hrad jsem navštívil tuto sobotu.Oni "krásní" deštníci a "páni" barelové jsou na hradě pořád.Deštníky pravda trochu brání výhledu na hrad od kasy, ale barely nebo odpadkové koše jsou věcí potřebnou.Hrad samotný mě zaujal, i když mě trochu polekala poněkud hranatá silueta.Ze starých fotografií prostě kouká trochu jiný hrad.Pozitivem rekonstrukce či spíše přístavby je, že je vidět původní zdivo, neboť na dostavbu bylo použito světlejšího kamene.Jinak je to velice krásný hrad a vřele doporučuji.

zricenina hradu a pes

9.3.2009 19:28 kopernik
dobry den..je mozne vstoupit do hradu se psem? diky za odpoved

Chybná brána

22.2.2009 15:31 Turista
Na třetím snímku v galerii obrázků n e n í 2.brána ,jak je uvedeno , ale 5. hradní brána. Druhá brána je východně hluboko pod hradním jádrem !

22.2.2009 17:53 Iva Spurná, korektor
Díky za upozornění, je to opravené.

9.4.2007

6.11.2007 00:04 Martin
údolím Vochtánky přímo na hrad, přesně na Velikonoční pondělí, na místo pomlázky příjemnou prohlídku s nádherným výhledem do údolí Divoké Orlice...překvapilo mě množství lidí, co si tuto zříceninu nenechalo v ten den ujít...těším se až někdy navštívím nedaleké Litice

11.5.2006 00:00
Pod hradem je možnost nádherné procházky podél Divoké Orlice na vyhlášené tábořiště Vochtánka a dále do Modlivého dolu, kdysi místo úkrytu protestantů (viz A. Jirásek - Poklad).

28.7.2005 00:00
Nádherná zřícenina.Co ale říci k výstavním slunečníkům a plechovým barelům,hyzdící hradní nádvoří.Hradům tito "krasavci" berou svůj půvab a my si dodnes z tohoto místa pamatujeme pouze to.Mirek

30.4.2007 02:03
Tak se tam jeďte podívat taď a budete mile překvapeni. Zaručuji vám, že si z prohlídky odnesete spoustu dobrých dojmů a ne barely na nádvoří ! Věřte mi, chodím tam každý rok, abych porovnala a mohla zjistit, co se jim zase povedlo nového a pěkného. A že je na co koukat !!!
Vložit nový komentář

Stará bašta v Novém Městě nad Metují
Stará bašta v Novém Městě nad Metují
August Sedláček VII