Komentáře, diskuse

hrad Lamberk

18.4.2010 17:05 Stan
tento hrad patri osade T.O J.A.T.S a nechceme tam zle turisty a silene děti kteri tam jen řvou a rozhazujou odpadky po hradě tak se tam chovejte slusně .
Děkujeme

7.4.2011 10:39 Honza
Zásadně nesnáším když si někdo začne neoprávněně přivlastňovat kulturní památky (tak je to třeba i u zříceniny Dub u Tasova), ale souhlasím s vámi že by se měli lidi chovat v přírodě slušněji i když toho určitě nedosáhnete tím že budete lidi zastrašovat a odrazovat od návštěvy tohoto krásného místa

19.4.2010 16:42 Pavel Zany Komárek, korektor
tento hrad patří státním lesům, ty nemají s žádnou T.O. nic společného. redakce

1.12.2003 00:00
odborná literatura uvádí u Lamberku oředsunuté opevnění:
"... Když majitelé hradu seznali nedostatky jeho polohy, zřídili na skalním spočinku asi 200 m před hradem a cca 50-60 m nad ním (!) předsunuté opevnění. Má rozměry jen 9 x 5 m a od pokračujícího hřebene je odsekl 12,5 m široký příkop. Rozloha a příkop fortifikace jednoznačně vylučují možnost obléhacího opevnění..."
Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri , Praha 2001

na místě odpovídajícím popisu jsme sice něco našli - plošinka rozměrově odpovídá, ale příkop je na opačné straně, tedy odvrácené od hradu. Navíc je značně menší (šířka cca 9 m), velmi mělký (hloubka cca 1 m) a uprostřed navác předělený mízkou hrázkou. Všichni tři jsme se shodli, že to spíš vypadá na palebné postavení obléhacího opevnění - jako takové by mělo ideální pozici pro ostřelování hradu. V těsném sousedství tohoto útvaru je o něco níže ve svahu srovnaná plošina se zřetelně vedenou přístupovou cestou z týlu - ta mohla sloužit jako ležení či další palebné stanoviště, které by mělo pod kontrolou přístupovou cestu ke hradu a po oné cestě mohy být snadno zavezeny těžké kusy.

Proto vznáším dotaz - byl někdo na Lamberku a našel předsunuté opevnění popsané v knize, nebo jde snad o chybu v knize?

7.5.2010 08:56 Jóžin
Minulou neděli jsem to předsunuté opevnění taky hledal. A našel jsem totéž co vy. nicméně, to, co vy jste považovali za 1 příkop "s hrázkou", já bych bral jako dva maličké a mělké příkopy ... a rozhodně to neodpovídá Plačkovu popisu. Osobně mi to na obléhací opevnění nepřipadalo ... to už spíš to předsunuté opevnění - ale na to mi zase přišly ty příkopy moc miniaturní....
Vložit nový komentář

Zbytky hradeb v Příběnicích
Zbytky hradeb v Příběnicích
August Sedláček VII