Zřícenina hradu ze 14. st. Postaven mezi l. 1364 a 1376 Jaroslavem z Kninic. Na přelomu 14. a 15. st. byl základnou vojenských rot Jaroslavova syna Jana Sokola z Lamberka. Zbořen za feudálních rozbrojů kolem r. 1440. R. 1459 byl již pustý.
Hlavní obrázek místa
© pavel kořinek, 03/2008
Při náštěvě hradu je možné zvolit několik přístupových cest. Podle informací místních lze doporučit i pro zdatné zajímavou cestu ku hradu nebo zpět údolím Oslavy. Za první skalou – v podstatě na úrovni posledního hradního příkopu, stojí tam informační cedule, vede příkrá pěšina dolů do údolí Oslavy. Tam lze sejít k nejstaršímu srubu na Ivančicku (Oslava je taková moravská trampská Sázava) a okolo něj jít zpět k bývalému rekreačnímu středisku. Jen pro zdatné a pokud neprší.
Netopýrek., 16.2. 2003
historie

Jihozápadně od vsi Březníka, na příkrém a protáhlém ostrohu při levém břehu řeky Oslavy se dochovaly nepříliš výrazné zbytky hradu Lamberka (vlastně Langenbergu). Prvním vlastníkem hradu byla vladycká rodina z Miroslavských Knínic, mající v erbu kozí hlavu. V Březníku se objevila poprvé v r. 1360, kdy zde Jaroslav z Knínic zapsal své druhé choti Markétě 500 hřiven, a sídlila tu společně s vladyky z Náchoda. Miroslavské Knínice Jaroslav zřejmě prodal. Když v r. 1377 kupoval ves Zňátky, psal se již z Lamberka. Hrad musel být tedy vybudován někdy kolem r. 1370. Jaroslav z Lamberka získal ještě zboží v Žletavě, v Heralticích a ves Markvartice, ale v r. 1385 byl již mrtev. Zanechal po sobě vdovu Markétu a z manželství s ní syny Artleba a Jaroslava a z prvého manželství Jana (Ješka) Sokola a Vaňka. Markétini synové zůstali s matkou na zděděném zboží, ale na Lamberku sídlil…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Půdorys místa

Terénní náčrt zbytků hradu
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Nový hrad
 Gloriet
 Vlčí kopec
 Čertův most
 Zňátky
 Babylon
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 pivovar
 fara
 stará radnice
 barokní most
 Kralice nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 Kraví Hora
 Kokštejn
 Čalonice
 Levnov
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Senorady
 Šénvald
 Jinošov
 akciový pivovar
 Jinošov
 Rabštejn
 Dalešice
 Ocmanice
 Holoubek
 Plešice
 Kozlov
 Vysoké Popovice
 Lukovany
 smírčí kříž
 Dukovany
 kostel sv. Václava
 Lipňany
 Valeč
 smírčí kříž
 Valeč
 kostel sv. Klimenta
 Templštejn
 Jasenice
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 křížový kámen
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Mstěnice
 kaple sv. Donáta
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Pyšel
 Vaneč
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Zbraslav
 kostel sv. Mikuláše
 Rešice
 Rudka
 Oslavany
 Hrubšice
 Krhov
 kostel sv. Martina
 Příbram
 Rudka
 důl Kukla
 pivovar
 Řeznovice
 Tulešice
 kostel sv. Prokopa
 Dub
 Tasov
 Polánka
 dvůr Alinkov
 Devět křížů
 Dobřínsko
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Tavíkovice
 Litovany
 Hostákov
 Rokytná
 kostel sv. Vavřince
 Lykodery
 Domašov
 kostel sv. Leopolda
 boží muka
 Říčany
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 vodopád u Rokytné
 židovský hřbitov
 Budišov
 Alexovice
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 Budkovice
 Ivančice
 Knížecí dům
 mlýn ve Žlebě
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Nárameč
 Budkovické hradiště
 Biskupice
 Kubův most
 Biskupice
 Pulkov
Základní informace místa
ID místa: 198
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama