Hrad se tyčí na strmém kopci. Původně postaven v první pol. 11. stol., zničen r. 1423. Třetí stavební etapa v letech 1846–1867. Hrad v soukromém vlastnictví rodu Hohenzollernů. Od druhé pol. 19. stol. současná romantická podoba. V hradu nyní rozsáhlé muzeum.
Hlavní obrázek místa
Hrad a zámek Hohenzollern v německém Bádensku-Württembersku.
© Pavel Vítek 05/2001
Hrad Hohenzollern stojí na 855 m vysokém kopci asi 50 km jižně od německého Stuttgartu a jižně od města Hechingen, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Z dálnice B 27 z odbočky Hechingen jih, Hechingen Süd, nás směrovky dovedou na parkoviště pod hradem Hohenzollern. Z parkoviště, kam zajíždějí i autobusy, po asi 1,5 km dojdeme po poměrně ostrém stoupání k hradu. Některé soukromé části hradu jsou v době nepřítomnosti Hohenzollernů přístupně pro veřejnost. Navštívit zde můžeme také poměrně drahou restauraci.
Pavel Vítek, 18.5. 2022
popis

Hrad je v soukromém vlastnictví rodu Hohenzollernů. Díky Fridrichovi II. Velikému získal hrad v druhé polovině 19. století dnešní až romantickou podobu, a stal se výkladní skříní historie stejnojmenné pruské dynastie. Současná podoba je tedy novogotická. V hradu se nachází kolem 140 pokojů, které zahrnují i královskou ložnici a knihovnu. Interiér zdobí luxusní nábytek, vykládaná podlaha a na stěnách visí portréty pruských královen. V prostorách hradu se dnes nachází rozsáhlé muzeum zaměřené na historii celého Pruska. Můžete se zde podívat například na korunu posledního německého císaře, či osobní věci Fridricha II. Velikého. Kdykoliv princ Jiří s rodinou pobývá na hradě, vlaje na věži pruská vlajka. V současné době je na hradě historická expozice pruské historie. Mezi nejzajímavější exponáty patří koruna Viléma II. nebo osobní věci Fridricha II. Velikého. Hrad se řadí na seznam kulturních památek Německa. Jde o jednu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.sokujiciplaneta.cz/cestovani/sub-monumentalni-hrad-hohenzollern, 18.5. 2022

historie

Hrad Hohenzollern, Burg Hohenzollern, je sídlem rodu Hohenzollernů, kteří se dostali k moci ve středověku a vládli Prusku a Braniborsku až do konce první světové války. Podle tohoto hradu byla nazvána okolní krajina Hohenzollernsko. Samotný hrad se tyčí na strmém kopci, ze kterého lze velmi snadno přehlédnout celé okolí. Původní hrad byl postaven v první polovině 11. století, ale byl zničen v roce 1423. Druhá stavební etapa hradu proběhla v letech 1454–1461. Na konci 18. století ale hrad ztratil svou strategickou důležitost a postupně se začal rozpadat. Třetí stavební etapa hradu proběhla v letech 1846–1867. Avšak až do roku 1945 se na tomto hradu neusadil žádný ze členů rodu. Teprve poté se sem přestěhoval pruský korunní princ Vilém Pruský se svou manželkou Cecilií. Oba jsou zde také pohřbeni.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.sokujiciplaneta.cz/cestovani/sub-monumentalni-hrad-hohenzollern, 18.5. 2022

Německo, Bádensko-Württembersko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16383
Typ místa: hrad
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama