Kdy byl Berat založen, není známo. Ve 2. stol. před n. l. pevnost zničili Římané. V 5. a 6. stol. přestavěna. Největší přestavbou prošlo opevnění ve 13. stol. za vládce Michaela I. Komnena. Hrad spolu s opevněným starým městem, jehož je součástí, je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatek černé mešity.
Petra Poganyova 06/2015
Město Berat leží na jihu centrální Albánie a je hlavním městem stejnojmenné oblasti. Staré město Berat je vzácným příkladem zachovalého osmanského města a jedno z nejkrásnějších měst v zemi. Nad Beratem se tyčí stejnojmenný hrad (albánsky: Kalaja e Beratit). Spolu s opevněným starým městem, jehož je součástí, zabírá plochu o rozloze 10 ha. Celková délka hradeb s 24 věžemi je 1400 m. Většina budov areálu pochází převážně z 13. století. Nacházejí se v něm i byzantské kostely a osmanské mešity. Hrad je postaven na skalnatém kopci v nadmořské výšce 214 metrů na levém břehu řeky Osum a je přístupný pouze z jihu. Berat je zobrazen na zadní straně albánské mince v hodnotě 10 lek, vydané v roce 1996 a 2000. Hrad i staré město jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kalaja e Beratit znamená v překladu hrad Berat.
Luděk Vláčil - zdroj: https://sq.wikipedia.org , https://en.wikipedia.org , http://tripio.cz, 22.10. 2015
historie

Kdy byl Berat založen, není známo. Ve 2. století před n. l. pevnost zničili Římané. V 5. století za byzantského císaře Theodosia II. a později v 6. století za císaře Justiniána I. byla pevnost přestavěna. Asi největší přestavbou prošel hrad a městské opevnění ve 13. století za vládce Michaela I. Komnena, kdy se stal součástí Epirského despotátu (jednoho ze středověkých řeckých států). Název města i stejnojmenného hradu byl pravděpodobně odvozen od starého bulharského Бѣлградъ nebo Bel(i)Grad (Белград, což v jihoslovanských jazycích znamená "bílé město"), pod tímto názvem se zmiňuje také v řeckých, bulharských, latinských a slovanských dokumentech v období vrcholného středověku.

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org , http://tripio.cz, 22.10. 2015

Albánie, Berat, Berat

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12521
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama