Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.

Autor:www.canva.com 02/2020

Ve školce se objevil SARS-CoV-2 a Vaše dítě bylo s infikovaným chvíli ve třídě. Dostanete zprávu od hygienické stanice, že jste upadli do karantény a nezbývá než absolvovat SARS-CoV-2 test. Před tím, než se vydáte na cestu, po nezbytné online registraci, vysvětlíte dítěti, že mu strčí špejli s vatičkou do nosu a že to je trochu nepříjemné, ale že musí vydržet. Pod příslibem lízátka absolvujte v dohodnutý čas celou proceduru a s pyšným, lízátko cucajícím dítětem, že to vydrželo a ani neucuklo jedete zpět do svých čtyř stěn trávit další čas karantény. Lízítko je už dolízáno a vy už jen čekáte. Čekáte na výsledky testu na které je termín 48 hodin. Když máte štěstí přijde výsledek ještě týž den za 8 hodin. Dozvíte se k velkému potěšení že je výsledek NEGATIVNÍ a vaše nálada je rázem POZITIVNÍ. Oddechnete si a těšíte se, že vše se vrátí do starých covid kolejí.

Uběhne víkend jdete ráno s dítětem do školky, s vytisknutými všemi prohlášeními i s vytisknutou sms zprávou od hygienické stanice. Problém nastane v okamžiku, kdy zjistíte dle personálu mateřské školy, že vaše SMS zpráva je naprosto nedostačující neboť neobsahuje jméno a narození dítětě.  Co teď? Stojíte na prahu školky, dítě nechápe proč nemůže dovnitř a vy se dohadujete, že jste jinou zprávu o výsledku testu na SARS-CoV-2 (PCR) neobdrželi. Ve školce Vám opakují, že zpráva musí obsahovat jméno a rok narození a vy zase opakujete, že jinou zprávu od hygienické stanice, která prováděla testy nemáte. Dostanete ještě informaci, že ve Vinohradské nemocnici ve zprávách uvádějí jméno a datum narození a že tak je to jedině akceptovatelné a že Vaše dítě nemohou do školky převzít.

V tom okamžiku zbystříte a začnete tušit, že něco není v pořádku. Jak je možné, že některé hygienické stanice pošlou zprávu se jménem a jiné ne? Jak máte vědět, že ve školce akceptují jen jeden typ?

Stále stojíte na prahu školky, dítě by už chtělo za kamarádama a tázavě se na Vás dívá a nerozumí o čem si stále pořád vyprávíte s paní učitelkou u dveří. A vy stále řešíte nekoncepčnost systému. Možná že už Vám i trochu ujíždějí nervy z frustrace a šlendriánství. Proč tedy ministerstvo zdravotnictví nedefinovalo jednotný formát SMS zpráv, který bude akceptovaný všemi institucemi ministertva školství a ministerstvo školství nedelegovalo tuto informaci níže? Stále stojíte na prahu, už se pomalu přestáváte ovládat, protože jedniný, kdo z téhle bitvy vyjde poražený budete jedině vy. Odvedete si dítě domů a začnete trávit čas telefonováním po dětské lékařce, hygienické stanici a bůhví kam ještě.

My jsme řešili situaci jinak. Dítě jsem strčil mezi dveřmi paní učitelce a s příslibem, že dodám relevantní tiskovinu obsahující všechny vyžadované náležitosti obratem, jsem se rychlým krokem vydal k domovu vyřešit tento zapeklitý problém. Ve svém grafickém programu jsem doplnil jméno a celé datum narození dítěte a sms zprávu znovu vyiskl. Tento list jsem doručil obratem do školky. Jaká byla radost paní učitelky, když viděla, to co vidět chtěla. 

Špatně a dobře SARS-CoV-2
Špatně a dobře SARS-CoV-2 Autor: Jiří Čížek 02/2020Malá úprava a vše je jak má být. Všichi se usmívají, dítě si hraje ve školce a vy můžete jít do práce.


Dodatečně jsem podnikl kroky k získání korektního potvrzení. Jenže s hrůzou jsem zjistil, že ani tudy cesta nevede. Do samotné odběrového místa (Jablonec nad Nisou) se nedá dovolat. Zkusil jsem cestu přes ústřednu, ale tam Vás nespojí, neboť prý nemají linku ani žádný kontakt na odběrové místo a musíte jít jen přes objednávkový systém. Po tomto neúspěchu jsem zkusil volat na coronavirové centrum tel.: 1221. Tam jsem se dovolal a získal číslo na laboratoř (Liberec). Jenže zde jsem se dozvěděl, že v jejich směrnici je uvedno, že nesmí vydávat potvrzení o výsledku testu dodatečně. Takže jste na opět na začátku a dítě prostě do školky neumístíte. Takže si toto potvrzení přímo v odběrovém místě vyžádejte aby na výsledku byly uvedeny nacionále Vašeho dítěte, jinak se školkou moc nepočítejte. Ještě vyčkáváme na dětskou lékařku, která je v ordinaci odpoledne, zda bude mít přístup do registru a dokáže potvrzení vyhotovit. Aktuálně jsme se dozvěděli, že obvodní lékařka že nemůže vystavovat žádná potvrzení, pouze mohou vystavit žádanku. Pravděpodobně tedy nemají přístup k informacím laboatoří.

Nejvíce na celé kauze mě mrzí, že jsem byl nucen udělat malou habaďůru aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Chápu, že lidé ve školce mají jasné regule a nenesou na tomto šlendriánu vinu. Takže vina je jednoznačně na té bandě darmožroutů, která nedokáže ani objednat korektní stříkačky. 


Nadpis sice přesně neodpovídá obsahu článku, ale je výstižný a přilákal vaší pozornost. A tak to má být. Splnil svůj účel a o nic víc nešlo.

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat