Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Solární panely a střeše
Solární panely a střeše
Autor:© Jiří Čížek

Jsem příznivcem fotovoltaiky obecně, sám si stavím na rekreačním objektu mikrozdroj o výkonu 3kWh. S tímto jsem také začal přemýšlet co budu s přebytky dělat, neboť obzvláště v létě spoustu dní nebudeme energii potřebovat, ale v zimě by se nám hodila na topení.

Jeden z produktů podle jeho názvu „Virtuální baterie“ se mi jako nápad velmi líbil. Vyrobíte energii, uložíte a když ji potřebujete, tak si ji vyzvednete. Nápad skvělý až  do okamžiku než jsem si spočítal o jaký nesmysl se jedná.

Cena poplatků je totiž tak vysoká, že i když vypnete hlavní jistič a neodeberete ani jedinou kWh tak s jističem 3x20A a se všemi ostatními poplatky zaplatíte za rok 9.092 Kč!

Ale podívejme se na konkrétní případ. Přes léto naše FVE dokáže naspořit kolem 3MWh. Celková spotřeba domu za rok je přibližně 3,5MWh. V zimě bychom tedy vybrali asi 2MWh. Po jednoduchém výpočtu jsem zjistil, že kWh vyjde na 5,53Kč (a to nepočítám FVE která stála přes 100.000,-Kč). V současné době máme tarif, kde nás 1 kWh stojí 4,80Kč, má tedy FVE význam?

Tarif elektřina pro soláry, online kalkulačka

Dosadit si můžete vlastní hodnoty (předvyplněno D57d, 1x25A neregulovaná od 1.1.2023)
(aktualizováno 20.11.2022)

Naspořeno a odebráno z virtuální baterie (MWh)
 MWh
Co naspoříte a odeberete, vždy je to za 0Kč Ostatní propadá.
Nakoupeno od distributora (MWh)
 MWh
Celkem
Cena za kWh Ø

Cena silové energie (Kč / MWh)
 
Fixní poplatek za tarif ČEZ pro soláry (12xcena)
 
Cena distribuce odebrané energie(MWh*cena) NT
 
Stálá platba za jistič (12*cena)
 
Daň z elektřiny (MWh*cena)
 
Systémové služby (MWh*cena)
 
Činnost OTE (12*cena)
 
Podpora POZE (MWh*cena)
 

Ano má, ale rozhodně ne podporovat zlodějnu některých distributorů. Ale jak z toho ven? Moc variant není. Přejít plně na ostrovní režim a energeticky se uskrovnit asi nebude cesta pro každého. Když elektrikou topíte tak tato cesta pro Vás rozhodně není. Asi jako jediná možnost se jeví prodávat přebytky u společností, které obchodují na burze. Tak můžete za 1MWh získat například paušálně 3500 Kč nebo s fixním měsíčním poplatkem cenu, která je aktuálně na burze energií kde se ceny pohybují od 117€ - 400€ za 1MWh.

Vývoj ceny elektriky na burze za rok
Vývoj ceny elektriky na burze za rok Autor: Printscreen se svolením, kurzy/komodity

Takže FVE se určitě vyplatí. Jednak pokryjete běžnou spotřebu domu od března do září a přebytky prodáte a ziskem pak v zimním období umoříte své energetické náklady. 
Ještě by výše zmiňovaný produkt měl význam, pokud byste si naspořenou energii mohli odebrat v jakémkoliv jiném vašem odběrném místě u stejného poskytovatele. A protože se mi současný stav nelíbí  a ERU v této věci neumí jednat bez platných zákonů, napsal jsem 14.11. následující e-mail poslanci R. Telekymu a podvýboru: 

V dnešní době energetické krize kdy je znatelný boom instalací FVE by asi nebylo špatné se zaměřit na distributory a prodejce energií a trochu jim upravit podmínky pro odběratele (stejně jako se provedlo u tarifů mobilních operátorů). Konkrétně se jedná o produkty pro mikrozdroje FVE.

Nejlépe asi demonstruji situaci na konkrétním případu: Celková spotřeba Vašeho objektu je 3MWh. Představte si, že si necháte postavit mikrozdroj 5kWp, přes léto spotřebujete 1MWh, a zbydou 4MWh, které jako přebytek uložíte do virtuální baterie abyste si ji mohl vybrat třeba v zimě když je sluníčka méně. Na stejném místě v zimě odebere 2MWh a zbydou ještě 2MWh, které v tento okamžik propadnou ve prospěch distributora.
Produkt energie pro soláry ( ČEZ ) totiž neumožňuje si energii vybrat na jiném místě než na tom, kde je mikrozdroj. Přitom by bylo logické abyste si ji mohl vybrat kdekoliv, kde máte další odběrné místo (u stejného distributora).
Pro zajímavost uvádím, že tento tarif se vyznačuje tím, že pokud  vypnete hlavní jistič a neodeberere jediný elektron, stejně z rok zaplatíte 9090Kč! Chápu rezervovaný příkon jističe a další stálé poplatky, ale poplatek za tarif v této výši je podle mého názoru "zlodějna".

ERU v této věci nemůže nic dělat a vše je tedy v rukou našich zákonodárců. Proto jsem se rozhodl o tento krátký podnět v době, kdy masově apelujeme na výrobu z obnovitelných zdrojů aby investice do energie byla pro širší okruh lidí  zajímavá. Takže kromě jednorázové dotace (NZU) by v této věci bylo dobré udělat ještě další krok.

Uvidíme, kam se daná věc bude posouvat. Třeba bychom si (majitelé FVE) dokázali tuto věc prosadit. 

Že se věci posunují ku prospěchu obyvatel svědčí i poslední informace. Chystá se úprava vyhlášky č. 408/2015 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou, takovou, aby bylo možné mít samostatný výrobní EAN a tedy volit jiného dodavatele na odběr a jiného na výkup přebytků i v případě že zákazník nevlastní licenci na výrobu elektřiny.

Protože se od první publikace článku spousta věcí změnila a od 1.1.2023 vejdou v platnost nové ceníky ve kterých zmizela platba za podporu POZE musím konstatovat, že cena za 1 kWh je mnohem zajímavější a skutečně se FVE vyplatí i s tarifem Elektřina pro soláry!

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat