První kostel postavili Anglosasové. Druhý kostel Normanů zničen při nájezdech Skotů. Ve 14. stol. kostel obnoven na zbytku předchozí stavby. Arkády dokončeny r. 1458. Horní patro přistavěno koncem 15. stol. Ve 20. stol. katedrála rozšířena. Po ustanovení Bradfordské diecéze se chrám stal katedrálou.
Hlavní obrázek místa
Katedrála v anglickém Bradfordu.
© Pavel Vítek 08/2006
Bradford je centrem metropolitního distriktu City of Bradford v hrabství West Yorkshire. Má 293 717 obyvatel. Je vzdálen 55 km západně od Yorku, 60 km severozápadně od Manchesteru a 320 km severně od Londýna. Bradfordská katedrála se nachází v historickém centru města, asi 800 m jihovýchodně od nádraží Forster Square.
Pavel Vítek, 21.6. 2022
popis

V 50. a 60. letech 20. století byla katedrála rozšířena. V roce 1987 byla hlavní loď a západní křídlo přeskupena, aby byl zvýšen počet sedadel pro narůstající počet návštěvníků různých akcí pořádaných v katedrále. Byl vybudován nový vstup přes zeď věže a bylo instalováno i nové osvětlení. Viktoriánské lavice byly nahrazeny židlemi. Původní varhany byly odstraněny a nahrazeny novými.

Vítek Pavel – zdroj: https://cs.linkfang.org/wiki/Bradfordská_katedrála, 21.6. 2022

historie

Název Bradford je odvozen od slovního spojení broad ford, široký brod, poblíž Bradfordské katedrály, kolem níž v době před vpádem Normanů vznikla osada. Brod vedl přes potok Bradford Beck. První kostel na tomto místě postavili Anglosasové, ale tato stavba byla zbořena po ovládnutí Anglie Normany po roce 1066. Normané nechali postavit druhý kostel, který byl po 300 letech zničen při nájezdech Skotů. Ve 14. století byl kostel obnoven a na jeho hlavní chrámovou loď bylo použito zbytků zdiva předchozí stavby. Arkády hlavní lodi, nejstarší dochovaná část současné stavby, byly dokončeny roku 1458. Horní patro bylo přistavěno na konci 15. století. Zádušní kaple byly postaveny na severní a jižní straně. Věž v perpendikulárním slohu byla přistavěna k západnímu křídlu a dostavěna roku 1508. Po větší část své existence byla její budova farním kostelem svatého Petra. Původně patřil kostel do Yorské diecéze a když byla ustanovena Bradfordská diecéze, stal se…  číst dále

Vítek Pavel – zdroj: https://cs.linkfang.org/wiki/Bradfordská_katedrála, 21.6. 2022

Spojené království, Anglie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16441
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama