Komentáře, diskuse

ZNIČENÉ MÍSTO

6.2.2011 17:35 deardoise
dnešní návštěva mi přivodila skutečně depresi nad tím, jak je celé místo zničené současnou "rekonstrukcí". pěkné subtilní mříže nahradily ohavné postmoderní výrobky s pitomými koulemi. vápenou omítku nahradil sterilní silikát. zvlněný povrch starých omítek nahradil opět sterilní hladký neživotný povrch. aplikace sanačních omítek už vede k destrukci zdiva a omítek v dolních partiích. ohlazené žulové schody nahradil řezaný sterilní pískovec. břidlici na korunách zdích nahradila plochá imitace...
památkář, který takovou rekonstrukci schválil by měl být suspendován, stavební firma pokutována a vyměněna a investor - farnost - by měla být zostuzena!
jak krásné to bylo místo - a už není! (( krásná ukázka toho, jak už nedokážeme přirozenou krásu památek obnovit...

20.4.2005 00:00
Opravdu zdrcující dojem poskytuje březolitová novostavba hotelu ze sedmdesátých let hned naproti kostelu. No comment.

8.5.2007 17:10
Krom zdrcující stavby hotelu je zdrcující i přístup, nevím jestli památkářů či investora, k rehabilitaci jednotlivých objektů areálu (viz nepůvodní novodobá umělá krytina jiného formátu než historická břidlice - mj. dodnes jsou zde i pozůstaky staré šindelové krytiny; opechování vežiček kaple, kde dříve byla umě vyskládána břidlice; při styku střech a nadstřešního zdiva snad 20 cm vysoké lemování zdiva měděným plechem atd.). Škoda, že si nevážíme práce našich předků. Snad se v budoucnu dočkáme lepšího přístupu k obnově tak nádherného a jedinečného duchovního místa.
Vložit nový komentář

Zbytky hradeb v Příběnicích
Zbytky hradeb v Příběnicích
August Sedláček VII