Kruhová pevnost na nejvyšším místě ostrova Inishmore, která byla postavena asi mezi lety 550-800 n. l. na místě staršího opevnění. Tvoří ji dva prstence z nasucho poskládaných kamenů a uprostřed je kruhová stavba.
Hlavní obrázek místa
jádro pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
Graficke pismenko Aranské ostrovy (Aran Islands, irsky Oileáin Árann) tvoří trojice vápencových ostrovů v ústí Galwayského zálivu na západě Irska. Jsou součástí hrabství Galway. Největší z ostrovů leží nejzápadněji a je označován Inishmore (irsky Inis Mór nebo Árainn Mhór), prostřední je Inishmaan (irsky Inis Meáin) a nejmenší na východě Inisheer (irsky Inis Óirr nebo Inis Thiar). Na ostrovech žije asi 1200 obyvatel, kteří mluví irsky (gaelsky). Turistické pozoruhodnosti jsou soustředěny na největším ostrově Inishmore, který je 13 km dlouhý, 3 km široký a má celkovou rozlohu 31 km². Pevnina je rozdělena do neuvěřitelného množství malých políček vymezených z na sucho ...
17.7. 2017

  historie

  Pevnost Dún Eochla se nachází uprostřed ostrova jižně od vesnice Eochaill, podle níž získala své jméno. Eochaill znamená "tis". Dún Eochla je nádherná tvrz v podobě kamenného prstence a skládá se ze dvou terasovitých zdí. Přesná data nejsou známa, ale je považována za poněkud mladší než Dún Aonghasa (viz samostatné heslo), možná z pozdní doby železné. Zpravidla se uvádí, že pevnost Dún Eochla byla postavena někdy mezi lety 550 a 800 n. l.

  Jan Ptáček (redakčně upraveno s využitím textů wikipedie), 21.7. 2017
  hradiště
  zřícenina
  volně přístupno
  Irsko