Jedna z nejzachovalejších kruhových kamenných pevností v Irsku. Postavena asi v době keltské bez použití pojiv. Výška zdí místy až 5 m a šířka až 4 m. Kruh má v průměru 27,4 m. Dochované jsou na severní straně zbytky příkopu přes 8 m širokého a 1,8 m hlubokého.
Hlavní obrázek místa
Vstup do pevnosti s překlady
© Radek Lalák, 04/2009

Fort Staigue

Graficke pismenko Jedna z nejzachovalejších a největších kruhových kamenných pevností v Irsku. Je postavena na nevysokém pahorku v údolí, které je jižně otevřené k moři. Dochované jsou na severní straně zbytky příkopu přes 8 m širokého a 1,8 m hlubokého. Zdi dosahují místy výšky až 5 m a šířky kolem 4 m. Kruh má v průměru 27,4 m. Staigue Fort dokazuje zručnost stavitelů kteří poskládali kameny bez použití malty i jakýchkoliv pojiv. Kdy byla pevnost postavena, je těžké odhadnout, ale tipuje se, že v době keltské, pravděpodobně kolem prvního století před naším letopočtem. Existují důkazy podle měděných artefaktů, které byl v okolí vykopány. Místo mohlo ...
web, 17.9. 2011

  historie

  Pevnost zřejmě byla postavena během pozdní doby železné, pravděpodobně někde mezi 300 a 400 našeho letopočtu (někde se uvádí i 100 př. n. l.), jako obranná pevnost pro místní pána nebo krále.
  Radek Lalák , 17.9. 2011

  popis

  Zdi pevnosti jsou místy až 5,5 m vysoké, 4 m silné u kořene a pevnost má 27,4 m v průměru. Dovnitř se vstupuje průchodem 1,8 m vysokým se dvěma překlady. Staigue Fort představuje významný čin v oblasti stavebnictví. Byla postavena bez použití malty. Uvnitř pevnosti je propracovaný systém schodišť vedoucích na terasu a uvnitř zdi jsou dvě malé nepromokavé komory asi 2,1 m vysoké, oválného tvaru .
  Radek Lalák , 17.9. 2011


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Irsko,
  Načítám seznam míst
  OOO