Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... 22.01.2021

Array ( [0] => )

Monumentalni hrad

20.5.2018 20:10 Covex
Rozlohou se muselo opravdu jednat o mimoradne velky hrad. Je opravdu velka skoda, ze presto ze nebyl nikdy dobit a tedy znicen se nedochoval a nadale ho rozebira vegetace. Prekvapuje me, ze se o nem da zjistit tak malo - videt nejake dobove obrazy nebo dokonce model by bylo velice zajimave.
Dnes uz slouzi jeho tri nadvori spise trempum, ale zatim se zda tem na urovni, nebot odpadku tam nastesti moc neni.

Schody z roku 2008 by potrebovali po 10letech take trochu pece a cedule "vstup na vlastni nebezpeci" to nespravi.

nádherná zřícenina

5.8.2011 18:42 Diana
Dnes jsme s našimi synky navštívili tuto zříceninu a nestačili jsme se divit. Takto rozsáhlý komplex jsme opravdu nečekali. Musel to být monumentální hrad. Moc se nám dnešní výlet líbil a určitě dooručíme toto místo i našim známým.

Děvín prostě nemá chybu!

15.7.2008 16:25 Petr
Pro romanticky založené duše a vůbec všechny milovníky hradních ruin jednoznačně doporučuji Děvín navštívit. Lze spojit s koupáním na Hamru, cesta od jezera není daleko.
Zříceninu jsem navštivil s oběma syny letos poprvé. Ani nám nevadilo, že lilo jako z konve.
Hradní zbytky působí opravdu majestátně, hluboce smekám před umem našich předků!
Stačí lehce přivřít oči a fantazie pracuje na plné obrátky. Škoda, že podobný příjemný pocit neměli naši sovětští bratři, když čmárali nesmysly na omítku. Inu, co jiného bychom taky od nich mohli očekávat? Škoda, že nelze alespoň na malou chvíli nahlédnout do doby, kdy byl hrad celý a v provozu, plný síly a života.
Škoda, že dnes nelze alespoň jeho část opravit, natož uvést do původního stavu.
Vyhazujeme miliardy za nové dálnice a další prý důležité věci. Tady by pár milionů určitě pomohlo. Já si snad půjdu vsadit sportku!
Umíte si představit ten pocit, kdyby se to podařilo a my se mohli na tu nádheru chodit dívat? Ono by pravděpodobně bohatě postačilo vykonat zevňovací zednické práce, aby zdivo nadále nechátralo a nehrozil jeho postupný sesuv z kopce dolů.
Docela by mne zajímalo, zda existují nějaké přesnější plány či nákresy hradu?
Dnes ani nelze přesně poznat, co byla věž.
Možná obec Hamr, či muzeum v České Lípě. Spíše si myslím, že se nedochovalo nic.
Šikovní modeláři by klidně mohli vyrobit maketu hradu, jaké lze spatřit na jiných památkách (Kokořín, Oybin, atd.) . Návštěvníci by to jistě uvítali.
V historických materiálech se též pisatelé zmiňují o nálezu římských mincí v okolí Děvína, lze tyto někde spatřit?
Děkuji a zdravím
Petr


Děvín

12.1.2008 01:49 Radek Kos
Tak rozsáhlou zříceninu, která není tak známá třeba jako Rabí, jsem ještě neviděl. Připadal jsem si tam jako ve středověku.

3.3.2008 16:51 Milda
Děkuji za nádherné zhodnocení naší chlouby - hradu Děvín. Jen málokdo ví, že hrad Děvín patří rozlovou k našim největším hradům a to co nabízí za pohledy, výhledy a místa stojí opravdu nejen za viděnou ale za opravdovou studiu.
Doufám, že se Vám na hrad dobře stoupalo po vybudovaných nových schodech:-)
Milan Dvořák - starosta obce Hamr na Jezeře

zimní pohádka na Děvíně

31.12.2007 11:48 Luke
Na hrad doporučuju vyrazit v zimě, je zde nádherná viditelnost ( sám hrad je od rybníka dost dobře vidět)...kombinace několika mála centimetrů sněhu a bukového listí je úžasná...

3.3.2008 16:55 Milda
Krásné zhodnocení, jen ten kdo si hrad užil ho dokáže tak romanticky pohladit.
...Vy jste s námi byl také na Silvestra 2008 na hradbách...???

Děvín

20.8.2007 18:49 výletník
Navštívit Děvín rozhodně doporučuju,je to hrad kterej málokdo zná a kterej neni ani pod kopcem vidět, jak se ukrývá pod stromy, ale jeho monumentálnost je i přes značný poboření úchvatná a převyšuje některé známější zříceniny. Jako další zříceninu v okolí bych kromě Ralska doporučil taky Stohánek, je to zajímavě řešenej skalní hrádek s nádhernym výhledem na pískovcový stěny....

Devin

11.4.2007 11:57 Lenka Brizova
Na Devine se mi libilo, jen to tam hyzdi ty ruske napisy.

24.1.2002 00:00
Doporučuji k navštívení spolu s blízkým hradem Ralsko (tam ale jděte nejdříve, je to dost vysoko a člověk se takhle rychle unaví... hlavně v zimě, když se boří po kolena ve sněhu...). Jak tam přijet? busem Stráž pod Ralskem či Hamry na Jezeře. VÝLETŮM ZDAR!!