Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

Old Bus
Old Bus
Autor:Zdroj: Unsplash.com

Pojištění auta si sjednávejte vždy, vydat se na cesty bez něj je zbytečný risk. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude hodit. Povinné ručení musíte mít sjednané a platné ze zákona, policie po vás může chtít i doklad o jeho zaplacení, resp. platnosti. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zaplatí vám škody na vašem autě (na rozdíl od povinného ručení, kdy se z vašeho pojištění uhradí škody třetí osobě). Výše pojistného plnění pak také závisí od toho, zda jde o škodu částečnou, nebo totální. O tom rozhoduje likvidátor pojistné události na základě rozsahu škod.

 

Co dostanete od pojišťovny

Částečná škoda na autě je ta, při které došlo pouze k částečnému poškození auta a kterou je možné odstranit. Při takovém poškození cena oprav většinou nedosáhne obvyklé ceny auta. Totální škody naopak znamenají, že náklady na opravu přesahují obvyklou cenu auta a oprava se nevyplatí.

 

Při určování výše škod a následné náhrady škody vychází pojišťovna většinou z tzv. obvyklé ceny auta čili z ceny, kterou mělo auto v době vzniku pojistné události. Při totální škodě vám pak pojišťovna vyplatí pojistné plnění na základě rozdílu obvyklé ceny a hodnoty vraku vozidla. V případě částečné škody pojišťovna proplatí náklady na opravy.

 

Při stanovování obvyklé ceny se vychází z inzerátů na auta stejného typu se shodnými technickými parametry. Nutno připomenout, že cena je orientační, proto se využívají také katalogy ojetých vozidel, které vydávají znalecké kanceláře, a expertní systémy zahrnující ceny podložené průzkumem trhu.

 

Záleží, jak si nastavíte pojištění

Škodu musí vždy posoudit odborník, ať už jde o havárii, kterou jste způsobili vy, či někdo jiný, a pojistné plnění se vztahuje na povinné ručení, nebo jste se srazili se zvěří a škody se tak budou hradit z havarijního pojištění. Důležité je mít správně nastavené pojištění. Dobře si promyslete, jaká rizika si pojistíte, zda se vám nevyplatí některé připojištění nebo zda by nebylo na místě i pojištění GAP. To vám kryje rozdíl mezi cenou auta, za kterou jste ho kupovali, a jeho obvyklou cenou. Dojde-li při pojistné události k totální škodě, pak vám pojišťovna (díky havarijnímu a GAP pojištění) dohromady vyplatí pořizovací cenu vašeho vozu.

 

Zaměřte se také na pojistné limity, pokud si je totiž určíte příliš nízko, možná ušetříte na pojistném, ale v případě nehody pak nepokryjí náklady na opravy. U všech rizik je proto vhodné si stanovit limity alespoň v hodnotě auta.

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat