Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě
10. prosinec 2022 | Jiří Vlky Čížek 12.4 min | Ostatní
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Když už jste se rozhodli pro stavbu rodinného domu je před Vámi mnoho úkolů k vyřešení. A není tím jen komunikace s dodavateli, ale i samotná přítomnost na stavbě a koordinace všech činností výběr materiálů a vybavení. Od projektanta a architekta budete mít spoustu věcí vyřešených. Na Vás je jich také ještě dost. My se zabýváme elektroinstalací a tak se pokusím nastínit kdy a jak se do ní pustit a na co nezapomenout.
Nejlepší chvíle pro elektroinstalaci je, když máte hrubou stavbu s příčkami dokončenou. Před tímto okamžikem byste již měli mít vybranou elektroinstalační
firmu a uzavřenou s ní smlouvu s termínem realizace. Takže klidně v době hrubé stavby si pozvěte elektrikáře, který s Vámi projde celý dům a upřesníte si pozice jednotlivých přístrojů (zásuvek, spínačů) a dalších věcí. Tam kde nebudete mít jasno, tam by Vám měl pomoci a také by Vám měl navrhnout na co jste mohli zapomenout.Umístění domovního rozvaděče volte nejlépe do technické místnosti. Nebude tak kazit ráz obytných prostor. Pokud již máte elektro sloupek pro elektroměr, začneme od něj. Rozhodně nezapomeneme na signálový kabel pro spínání nízkého tarifu z HDO, odpojování fotovoltaiky 0-100% a v budoucnu bůhví čeho všeho ještě.
Vypínače, zásuvky a světla a ostatní
Vypínače se v interiéru umisťují do téměř libovolné výšky. Jejich nejběžnější výška je obvykle 120cm na střed nad čistou podlahu. Zásuvky se umisťují zpravidla do výšky 25cm nad podlahu. Od rohu místnosti pak 30cm na střed první zásuvky v případě sdružených zásuvek. K pracovním stolkům je dobré plánovat 3 zásuvky a UTP zásuvku. Nezapomeňte na osvětlení schodiště. A i když jste je neplánovali, své rozhodnutí ještě zvažte. Noční rozsvícené schodiště přináší do interiéru velmi útulnou atmosféru. I když podle projektu máte světla rozmístěná, ještě je dobré upřesnit jejich přesné umístění abyste nemuseli v budoucnu posouvat světlo o pár desítek centimetrů nad jídelní stůl. Dále je důležité přivést samostatný světelný a zásuvkový okruh do podkroví, byť nebude využíván. Může zde být např. zesilovač anténního signálu nebo WIFI router s aktivní anténou pro příjem internetu a v neposlední řadě světlo. Nezřídka se podkroví používá k uložení sezónních věcí. Pokud jsou v domě místa, která by v případě výpadku elektrické energie byla nebezpečná (např. schody) je dobré zvážit instalaci nouzového osvětlení, které má vlastní zdroj.
Venkovní osvětlení domu se řeší buď na fasádě nízko nad zemí jako orientační nebo ve výšce, ke plní funkci i dekorační. Případně je možné cestu k domu osvětlit v chodníku. Plánujete markýzu? Pak by zde mělo být určitě světlo a zásuvka a také přívod pro elektrický pohon markýzy. Dále je dobré myslet na předokenní žaluzie. Dříve se žaluzie ovládaly tlačítky nahoru a dolů, které byly umístěny u každého okna. Dnes se instaluje jen přívodní napájecí kabel na střed okna a žaluzie se ovládají přes centrální dálkové ovládání, které v součinnosti venkovní meteorologickou jednotkou, řídí automaticky zastiňování. A když jsme venku, tak nezapomeňte na přívod světla a případně i zásuvky k brance.
Pro zvýšení komfortu v koupelně si můžete nainstalovat elektrické podlahové topení. A i když máte topení vodní, je tento doplněk příjemný a praktický v době, kdy ještě v domě netopíte a potřebujete rychle vysušit podlahu od vodních bitev vašich současných nebo budoucích dětí. Stejně tak je i praktická příprava na elektrickou patronu do topného žebříku i když je napojen na vodní rozvody topení. V létě tak ručníky rychle uschnou. Toto dodatečně bez bourání již neuděláte.
Za zrcadlo v koupelně si nalepte topnou folii, která se připojí na světlo. Po sprchování se lépe uvidíte
Bazén a zahrada
K místu, kde bude bazén a bazénová technologie se přivádí kabel podle plánovaného vybavení. Pokud zde budete mít jen jedno čerpadlo s filtrem a nějaké světýlko pak je dostatečný kabel 3x2,5 na samostatném chrániči s jištěním 16A. Pokud jsou Vaše plány velkorysejší a chcete protiproud a tepelné čerpadlo, pak byste měli připravit kabel alespoň 5x6mm se samostatným jištěním a podružnou rozvodnicí v místě bazénové technologie. Určitě nezapomeňte přihodit do chráničky také UTP kabel pro sledování a ovládání bazénové technologie s koncem v MM rozvaděči.
Pokud plánujete osvětlení cestiček, zahrady je nutné počítat se samostatným přívodem, opět nejlépe na samostatném chrániči. Rozsvěcení při soumraku pak zajistí světelné čidlo které by také mělo najít na fasádě své místo s přívodem do rozvaděče k ovládacímu relátku.
Okapy, klimatizace, tepelné čerpadlo
Ochrana okapů, příjezdová cesta
Dalším bodem je příprava pro ochranu okapů proti zamrznutí. K tomu se používají speciální topné kabely. Ty nebývají výkonově náročné a jeden přívodní kabel zpravidla vystačí pro všechna napojení samoregulačních kabelů. Na ten se pak připojuje speciální termostat s teploměrem a vlhkoměrem, který řídí činnost kabelů a kde si můžete nastavovat hodnotu vlhkosti pro sepnutí, horní a dolní mezní teploty nebo minimální doby odtávání. Stejně tak se dá vyhřívat i příjezdová cesta do garáže. I na to je nutné dopředu myslet.
Klimatizace
Pokud plánujete klimatizaci, mělo by se pamatovat na samostatný přívodní kabel k venkovní jednotce. A také je dobré si do zdí připravit trubky a kabely od vnitřních jednotek. Dodatečná instalace vnitřních jednotek pak neudělá v obývaném prostoru tak velký nepořádek. Pro komunikaci používají vnitřní jednotky zpravidla WiFi, tak kabel k nim není nutné připravovat. Určitě je ale dobré zkontrolovat technickou specifikaci vyhlídnuté klimatizační jednotky a pokud by měla možnost komunikovat přes kabel, je tato varianta lepší.
Tepelné čerpadlo
To je zpravidla součástí projektové dokumentace, jen je dobré v rozvaděči počítat se dvěma třífázovými jističi a nezapomenout na kabel od čerpadla k čidlu na severní straně domu aby se nemuselo tahat dodatečně. Další kabel by měl být od MM rozvaděče k tepelnému čerpadlu sloužící pro komunikaci přes internet.
Televizní rozvody DVBT-2/SAT
Rozvody televizního signálu po celém domě se realizují prostřednictvím koaxiálního 75 ohmového kabelu. Sice by toto mělo být součástí projektu, ale nezřídka se na to zapomíná. Proto doporučuji rozmyslet kde všude (většinou všechny ložnice a pokoje) připravit přívody. Zpravidla se dávají do míst kde jsou sdružené zásuvky, UTP, TV/SAT a 230V zásuvky. Koaxial se používá také při přenosu satelitního signálu případně internetu. Všechny jeho konce se přivádějí do multimediálního rozvaděče, kde se dá spojovat rozdělovat a přivést tak signál do požadovaných míst.
V multimedálním rozvaděči vše začíná a končí.
Počítačová síť je lepší než WiFi
Pokud je to možné, nechte si připravit UTP rozvody. Distribuovat signál jen přes WiFi není dobrý nápad. Pominu zdravotní důvody, to je věc každého z nás, zda se chce nechat dobrovolně ozařovat mikrovlnným zářením. Připojení po kabelu je oproti WiFi rychlejší a také bezpečnější. Doporučuje se nastavit časy deaktivace WiFi po dobu spánku. V dnešní době je definováno pět standardů, ale v praxi se používají jen dva 1 Gigabit/s a 10 Gigabit/s. Pro síť s přenosovou rychlostí do 1 Gigabit/s je optimální kabeláž Cat.5E a pro síť s přenosovou rychlostí do 10 Gigabit/s je optimální kabeláž Cat.6A. Pro domácí účely je zcela dostatečná síť CAT.5E. Většinou budete limitováni hlavním připojovací bodem, kde se dostanete většinou na 300Mbps. Optiku vůbec neřešte, pro bytové instalace je zcela zbytečná a nákladná včetně cen koncových zařízení. UTP rozvody můžete také používat pro telefonní linku. Při plánování UTP rozvodů je dobré nezapomenout na kabel z podkroví, kde může být router pro bezdrátový internet, kabel ke kotli, zabezpečovacímu zařízení, k bazénu atp.
Zálohování domácích dat a multimediální centrum.
Nechte si instalovat multimediální rozvaděč. Zde se sejdou všechny konce UTP kabelů a budete tak moci snadno připojit jakékoliv místo v domě do sítě.
Jistě jste řešili kam zálohovat svá data jako fotografie, videa, programy a dokumenty. V případě, že nechcete používat pro ukládání dat veřejné služby CLOUDu, doporučuji se zamyslet kam v domě umístit domácí úložiště typu NAS. To je takový malý domácí server, kam si bezpečně můžete ukládat veškerá svá data. Jedná se malou krabičku se dvěma disky v řazení RAID 1 (data se ukládají na dva disky a když jeden disk odejde, tak ho jednoduše vyměníte), která kromě funkce bezpečného úložiště může fungovat jako multimediální centrum ke kterému se připojí váš televizor na kterém si můžete pouštět filmy nebo prohlížet rodinné fotografie a videa. Toto zařízení se dá umístit třeba do podhledu na WC (výhodu je nízká prašnost), do technické místnosti nebo jinam, kde nebude překážet a nebude na očích. NAS se napájí 230V a je dobré jej připojit přes UPS (nepřerušitelný zdroj napájení), které jej chrání před výpadky energie a přepětí v síti. K místu je také nutné přivést jeden UTP kabel. Výhodou je, že ke svým datům máte pak přístup z jakéhokoliv místa kde je internet.Příprava pro fotovoltaiku

Dnešním trendem je energetická nezávislost. Odvětví fotovoltaiky se rychle vyvíjí a jsou již v dohledu nové panely, které mají vyšší účinnost a nejsou na bázi křemíku. A i když ještě o fotovoltaice neuvažujete, určitě je dobré dům na ní připravit. Jedná se o pár kabelů navíc a v celkovém rozpočtu je tato úprava zanedbatelná a budoucí přínos obrovský.
Jedná se především o dobré nadimenzování domovního rozváděče, protažení silových a informačních kabelů k místu kde bude střídač a dále pokládka trubky pro stringy z podkroví ke střídači na protažení DC a informačních kabelů a ještě slabší trubka se zemnícím vodičem CYA20 pro uzemnění konstrukce solárních panelů dotažená k MET svorkovnici. K té je také ještě nutné dotáhnout zemnění pro střídač a baterii CYA vodičem 10mm nebo přivést dostatečně dimenzovanou trubku. Dodatečné dodělávání je pak náročné a nevyhnete se sekání nebo pokládce lišt a v horších případech i předělání rozváděče.Zabezpečení, zvonky a kamery
V domě elektrikář také může podle specifikace firmy, které projektovala zabezpečení, natahat kabely do míst čidel a klávesnice z místa, kde bude ústředna. Je také dobré nezapomenout kromě napájecího, na UTP kabel mezi ústřednou a multimediálním rozvaděčem. Instalaci kabelů pro zabezpečení je dobré provést při elektroinstalaci před nanesením omítek.
Pokud chcete monitorovat okolí domu kamerami, je dále nutné do míst kde by kamery měly být umístěny instalovat UTP kabely. Kamery se napájí PoE (po jednom kabelu), takže není nutné tahat další napájecí kabely. Délka takového kabelu už dnes může být až 300m. Všechny konce by měly být přivedeny do místa kde bude NVR (záznamové zařízení). Zde by také měl být přiveden UTP kabel od MM rozvaděče.
Od branky nebo od vchodu by měl být přiveden kabel pro zvonek nebo pro video tablo. Zvonky můžete mít v domě a třeba také na zahradě. Videopanel pro komunikaci je dobré mít v přízemí a také v patře. Ať nemusíte běhat po schodech.
Závěrem
Věřím, že některé body z této kuchařky Vám pomohly při rozhodování a upřesnění elektroinstalačních nároků. A i když je zde vypsáno téměř vše co se dá do běžného domu a jeho elektrifikace vměstnat, úplně jsem pominul téma inteligentního domu. Jedenkrát jsme opravovali nefunkční chytrý dům, který měl svoji hlavu a i když je krásné vše ovládat přes mobil, tak v případě problému si v domě ani nerozsvítíte. A závady přicházejí po vzoru Murphyho zákonů, většinou mimo pracovní dny servisních středisek.
Motto: Vypínač je vypínač!
POZOR! Tento článek informuje o věcech, na které je dobré nezapomenout při instalaci, neslouží jako návod na realizaci a neřeší správnost nebo nesprávnost řešení. Berte jej pouze jako inspirační zdroj. Vždy je nutné konkrétní provedení konzultovat s projektantem. Např. na obrázku uložení silových kabelů ve svazku současně s UTP vodiči není přípustné a musí být mezi nimi mezera alespoň 10cm. Krátké souběhy nebo křížení jsu akceptovatelné. UTP vodiče by měly být uloženy v chráničce. Pro domovní instalaci je lepší použít kabely FTP (Folied twisted pair) nebo STP kabely (Shielded Twisted Pair, stíněné) namísto UPT (Unshielded Twisted Pair).