Lovecký dvůr (Jägerhof)

Dresden/Drážďany

Lovecký dvůr (Jägerhof) v Drážďanech

Na východním okraji někdejší osady Altedresden existoval do roku 1541 klášter augustiniánů – poustevníků. Poté, co byla v Sasku provedena státem oktrojovaná reformace, se areálu zmocnil kurfiřt Mořic (Moritz) a nechal na jeho místě postavit lovecký dvorec. Jeho obytná budova byla upravena do dnešní podoby na počátku 17. století. Jedná se o dlouhou jednokřídlou stavbu s plastickým štítem na jižním průčelí a třemi schodišťovými věžemi se zvonovými střechami u průčelí východního.

Potřebám kurfiřtského dvora sloužil areál do konce 18. století. Od roku 1831 zde byla jezdecká kasárna, koncem 19. století zanikly hospodářské budovy dvora.
V letech 1911–13 byla obytná budova důkladně obnovena. Z podnětu Oskara Seyfferta zde bylo zřízeno museum saského lidového umění. Následkem bombardování Drážďan 13. 2. 1945 vyhořelo zcela horní patro a podstřeší stavby. Zachovaly se klenby v přízemí. Obnova objektu postupovala velmi rychle, takže museum bylo otevřeno již v prosinci 1945 tradiční vánoční výstavou.

Text: historie
18.1. 2010 - Ivan Grisa

Zdroje
dle webové stránky http://www.skd-dresden.de/de/gebaeude/jaegerhof/geschichte.html