Hrady.cz
Pamětní deska postavy z filmu Z. Svěráka Marečku, podejte mi pero! byla odhalena v roce 2002. Na desce je nápis "Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané". Nikdy nebyl viděn, protože "Hliník se odstěhoval do Humpolce".
Hlavní obrázek místa
Pamětní deska
pamětní deska člověku, kterého nikdy nikdo neviděl, přesto ho zná téměř celý národ.
© Stanislav Brebera 09/2005
Graficke pismenko Pamětní desku najdete celkem lehce pod Dolním náměstím v parku Stromovka. Často bývá v obležení turistů, tím se však nedejte odradit. Hliník má však památník ještě jeden - v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, kde jej s textem "Bezvýznamnému rodákovi Alzheimmerovi proslavenému přestěhováním do Humpolce. Krušnohorci." odhalilo zdejší recesistické sdružení. Alzheimmer měl údajně trpět zákeřnou nemocí projevující se nervovou labilitou a výpadky paměti při mimořádných duševních zátěžích. Tak se stalo, že na konci druhé světové války při bombardování nedalekých závodů v Záluží Alzheimmer utekl s obyvateli Hory Svaté Kateřiny do okolních lesů. Zde ...
Standa Brebera; Mass, Turyna Petr, 18.9. 2005
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  pomník, památník
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Pelhřimov  (PE)
  Humpolec
  Další pomínky, památníky
  Místa v okolí

  Humpolec

  Místo se nachází v hranicích
  města Humpolec.
  HistorieSídliště Humpolec bylo už r. 1325 městečkem. Od r. 1371 se jmenuje městem. Znak města Humpolec je zajímavým dokladem městského znamení, které připomíná hlavní období historie města. Nejstarší formou městského znaku byl nepochybně červený štít s bílou zavinutou střelou Benešovců (páni z Dubé). V druhé fázi vývoje byly nad zavinutou střelu přidány dvoje zlaté zkřížené vidle Leskovců z Leskovce, jimž náležel Humpolec v 15. století. Konečně nepochybně za panství Trčků z Lípy v 16. století přibyl nad vidle dvakrát vodorovně dělený štítek, který měl prvotně nepochybně barvy Trčků z Lípy, tj. shora uváděno pruhy černý, bílý a červený. Snad v 19. století (1807) se začal tento štítek malovat jako babenberský štít rakouský, totiž s bílým břevnem v červeném poli; tak jej alespoň podává Widimsky. Že však vědomí prvotního významu nezaniklo, ukazuje štít úřadovny městské rady, zachovaný v muzeu města Humpolec. Na něm je znak podaný černobíle, jenom s některými náznaky barev; tak štít je bílý a na něm šedá zavinutá střela se zlatými vidlemi; štítek má černý horní pruh, střední bílý a dolní šedý. Zřejmě tehdy ještě trvalo vědomí erbu tří barev, tedy vědomí zmíněného erbu Trčků z Lípy. V nové době se omylem červená barva dostává do středního pruhu, ale město by se mělo vrátit k původnímu správnému pořadí barev: černá, bílá, červená.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 3462
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?3462
  Uveřejněno: 28.9.2005
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 32' 36.00"
  E 15° 21' 25.00"
  Země: Česká republika
  Kraj: Vysočina
  Okres:  Pelhřimov  (PE)
  Obec: Humpolec
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.225.26.44)