Hrady.cz
R.1568 Karel Žampach postavil na místě zámku dům. V r.1575 Mikuláš z Bubna postavil renesanční zámek. R.1668 František Adam z Bubna barokně upravil. R.1809 Verian Alfred Windischgrätz modernizoval rokokově. Poč.20.stol. Otakar Parish upravil secesně.
Hlavní obrázek místa
Žamberk - zámek
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Graficke pismenko Zámek stojí v jihozápadní části města na okraji svahu, který se sklání do údolí Divoké Orlice. Je to jednopatrová, architektonicky nevýrazná budova, jež se rozkládá kolem dvou téměř čtvercových nádvoří. V severovýchodním rohu budovy je zámecká kaple. východně od zámku jsou umístěny hospodářské budovy uzavírající první vstupní nádvoří. Toto nádvoří je od města odděleno zdí s branou, ozdobenou erbem Parishů a Bubnů. Jihovýchodně od zámku se rozkládá anglický park, který dále přechází v oboru.
28.5. 2003

  turistické

  Zámek stojí v jihozápadní části města na okraji svahu, který se sklání do údolí Divoké Orlice. Je to jednopatrová, architektonicky nevýrazná budova, jež se rozkládá kolem dvou téměř čtvercových nádvoří. V severovýchodním rohu budovy je zámecká kaple. východně od zámku jsou umístěny hospodářské budovy uzavírající první vstupní nádvoří. Toto nádvoří je od města odděleno zdí s branou, ozdobenou erbem Parishů a Bubnů. Jihovýchodně od zámku se

  Simona, 30.5. 2003

  historie

  První zpráva o Žamberku je z roku 1341, kdy náležel k podštejnskému panství Mikuláše z Potštejna. Při dělení panství r. 1568 mezi syny Zdeňka Žampacha z Potštejna získal polovinu Žamberka Karel Žampach. Zřejmě to byl on, kdo postavil na místě nynějšího zámku kamenný dům a tím vytvořil základ pro pozdější jeho rozšiřování. V r. 1575 Karel ze Žampachu prodal svůj díl Žamberka majiteli druhé části, Mikuláši z Bubna. I když sídlil na Liticích,

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 19.4. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  zámek
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Pardubický kraj
   Ústí nad Orlicí  (UO)
  Žamberk
  Další zámky
  Místa v okolí

  Žamberk

  Místo se nachází v hranicích
  města Žamberk.
  HistorieMěstečkem byl Žamberk už ve 14. století. Znak dostal nepochybně v 15. století od knížat minsterberských. Vyplývá to zřetelně z černo-červené orlice s pružinou přes prsa. Tato orlice byla součástí erbu knížat minsterberských a mohla se tedy do znaku města dostat jen udělením znaku někdy kolem r. 1480, kdy Žamberk knížatům náležel (do r. 1495). Vyskytla se domněnka, že na pečeti města byl snad původně jen kanec a orlice že byla polepšením znaku. Je to však málo pravděpodobné, protože orlici mohl, jak řečeno, Žamberk dostat jen před r. 1495 a kanec by tedy musel být ještě starším znamením. Přitom spojení orlice a kance v jednom znaku není nic nápadného. Pokud nebude eventuálně nalezena pečeť se znakem pouhého kance z doby před r. 1490, nelze domněnku přijmout jako pravděpodobnou. Heraldická zvířata se ve znaku Žamberka na pečetích obracejí někdy odprava, většinou však doleva. Podobně doleva jsou obrácena i ve znaku na průčelí radnice i na kašně v Žamberku. Konečně doleva jsou obrácena i zvířata ve znaku, kterého tradičně dodnes město užívá. Považujeme proto tuto formu za správnou. Potvrdil ji dne 4. 5. 1977 i městský národní výbor.

  Odkazy (www strany)

  Orlicko
  Turistický server pro Východní Čechy-Orlicko
  http://www.orlicko.cz
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1533
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1533
  Uveřejněno: 19.4.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 05' 08.96"
  E 16° 28' 02.39"
  Země: Česká republika
  Kraj: Pardubický kraj
  Okres:  Ústí nad Orlicí  (UO)
  Obec: Žamberk
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 54.92.193.89, RSS, Vaše oblíbená místa,