Zvonice je pozůstatkem starého gotického kostela, který byl odstraněn v l. 1838 až 1864. Zachována zůstala jen věž. V r. 1923 byl zrušen i starý hřbitov. Plocha bývalého hřbitova je volně přístupná a je nyní využívána jako hřiště a okrasná zahrada.
Hlavní obrázek místa
čelní pohled
© David Hamza, 10/2010
Plocha bývalého hřbitova se zvonicí je volně přístupná a je nyní využívána jako hřiště. Přímo vedle zvonice je dětské hřiště. Plocha před zvonicí je upravena jako okrasná zahrada s lavičkami. Jsou zde umístěny i informační tabule. Zvonice je nepřístupná, ale z exteriéru je možné si ji kdykoliv prohlédnout.
David Hamza , 9.10. 2010
popis

Starý kostel byl gotický, trojlodní. Původní sakristie byla upravena na samostatnou kapli sv. Barbory. V kostele byly 3 oltáře – sv. Kříže se sochou Panny Marie, sv. Filipa a Jakuba, a dále sv. Barbory a sv. Šebestiána. Pod kostelem měla snad být i krypta se samostatným vstupem. Z tohoto kostela zůstala zachována jen gotická zvonice s barokními a pozdějšími úpravami. Součástí zvonice je i předsíň s arkádami. Ve zvonici se zachoval zvon z r. 1515 věnovaný sv. Filipovi, Jakubovi a Anně (lidově zvaný Urban). Další zvony sv. Jan Bosco a sv. Antonín Paduánský jsou novodobé z r. 1997. Částečně zůstalo zachováno i ohrazení okolo hřbitova. Dochoval se i soubor 17 kamenných náhrobků z 16. a 17. stol., původně snad umístěných v kostele. Některé jsou dnes druhotně osazeny v podnoži zvonice a hřbitovní zdi. 11 nejcennějších náhrobků bylo restaurováno a přesunuto v r. 1999 na nový…  číst dále

David Hamza, 9.10. 2010

historie

Kdy byl starý kostel postaven, není známo, ale předpokládá se, že v 2. pol. 14. stol. Podle listiny nalezené při jeho demolici v roce 1843 byl kostel vysvěcen roku 1446, pravděpodobně podruhé po znesvěcení během husitských válek. V r. 1642 vyhořel a byl opětovně opraven. Po dokončení nového kostela v r. 1730, postaveného téměř v sousedství, nastal úpadek starého. Starý kostel byl naposledy opraven po požáru r. 1768. Z chátrajícího kostela nechal v letech 1816–1840 farář Ambros Rohoška odstranit vybavení včetně dlažby. V roce 1829 se začal hroutit krov, který v dalším roce prorazil klenbu. Kostel pak byl rozebrán v letech 1835–1864. Ponechána byla jen věž jako zvonice. Kolem kostela byl starý hřbitov, kde se pohřbívalo až do r. 1891, kdy byl zřízen nový hřbitov (1890). V r. 1923 byl starý hřbitov zrušen, byly odstraněny pomníky a snesena část hřbitovních stěn. Nově byla provedena parková úprava kolem zvonice v r.…  číst dále

David Hamza, 9.10. 2010

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Židlochovice

Místa v okolí

 Židlochovice
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 sýpka
 Žabčice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Koválov
 Velké Němčice
 Topolany
 stará pila
 rozhledna na vodojemu
 Rebešovice
 kostel sv. Jiljí
 dvůr Wladimírov
 Cvrčovice
 městský dům
 boží muka
 Pohořelice
 Kupařovice
 Hajany
 boží muka
 hrobka Deymů
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 fara
 dům č. p. 329
 Modřice
 boží muka
 boží muka
 Leopoldov
 kostel Všech svatých
 Pouzdřany
 Těšany
 zvonice
 kaple sv. Peregrina
 Sokolnice
 Chrlice
 Dolní Kounice
 Loděnice
 sýpka
 Přízřenice
 cukrovar
 panský pivovar
 Sokolnice
 synagoga
 cihelna
 Šitbořice
 kostel sv. Václava
 Popice
 boží muka
 Tuřany
 kostel sv. Kříže
 Hustopeče
 Nenovice
 Šafránkův mlýn
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Diváky
 boží muka
 Balbínův pramen
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 Prštice
 větrný mlýn
 boží muka
 Prštice
 Mohyla míru
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 krematorium
 Vlasatice
 Nedánov
 kostel sv. Anny
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Boleradice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Scholasterie
 Střelice
 Troubsko
 Tetčice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Blažovice
 Krchůvek
 kostel sv. Vavřince
 Omice
Základní informace místa
ID místa: 9440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama