Hlavní obrázek místa
Svěcení zvoničky
© Jan Dotzauer 09/2003
Nově rekonstruovaná dřevěná zvonička se nachází na návsi vesničky Blato, jež leží mezi Pardubicemi a Chrudimí. Spojení: autobusová zastávka Mikulovice,Blato 50 m, vlaková zastávka Staré Jesenčany 2 km (po silnici směrem z obce, za statkem doprava).
16.2. 2004
historie

Datum výstavby zvoničky není známo, nicméně vzhledem k vzezření lze předpokládat 17., či 18. stol., kdy se stavěly stavby tohoto typu. Původní zvon, jež byl v blatské zvoničce, byl během první světové války roztaven. 11.5.1919 pak proběhla sbírka na zakoupení zvonu nového. Jeho existence v Blatě však neměla dlouhé trvání, neboť byl během druhé světové války opět zabaven. Ani to však občany neodradilo a v r. 1947 byl zakoupen další zvon a zvonička byla opravena. Vše opět ze sbírky místních občanů. V období komunismu se zvonička octnula na soukromém oploceném pozemku a začalo její chátrání, jež trvalo až do konce 20. stol. V roce 2003 proběhla na popud Sboru dobrovolných hasičů Blato úplná přestavba a zvonička byla posunuta o pár metrů na pozemek, jež darovala obci církev. Na přestavbě se finančně podílel Obecní úřad Mikulovice, Sbor dobrovolných hasičů Blato a místní občané a firmy. Dne 6.9.2003 pak proběhlo slavnostní…  číst dále

Dotzauer, Jan: Obnova zvoničky v Blatě, 16.2. 2004

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Medlešice
 krematorium
 židovský hřbitov
 Nemošice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiljí
 kříž
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Zámeček
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Kozojedy
 Zelená brána
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Pardubice
 automatické mlýny
 Topol
 kostel sv. Václava
 Veselá
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 akvadukt na Židově
 Klešice
 Stolany
 Krchleby
 Mrdice
 Blatník
 kostel sv. Víta
 Úhřetice
 židovský hřbitov
 Bára
 synagoga
 Vejvanovice
 kostel sv. Martina
 Heřmanův Městec
 Slatiňany
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Kočičí hrádek
 Ráby
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Malý akvadukt
 restaurace Monaco
 Rabštejnek
 Barborka
 Ráby
 požární hláska
 Velký akvadukt
 Nabočany
 Lepějovice
 Kunětická Hora
 Choltice
 tyrolská zvonice
 radnice
 Hrochův Týnec
 Rozpakov
 Valy u Přelouče
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel Všech svatých
 Dašice
 Bořice
 Svojšice
 Lukavice
 židovský hřbitov
 Štěpánov
 Bohdanečský rybník
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Kočičí hrádek
 Strádov
 Lipoltice
 Slepotice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Žumberk
 Hrádek u Nasavrk
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 evangelický sbor
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Havla opata
 Březovice
 kostel sv. Mikuláše
 Rosice
 Rosice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Stoupec
 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Licoměřice
 Chvojenec
 Lichnice
 Kasalice
 Berlova vápenka
 Třemošnice
 Žáravice
 kostel sv. Havla opata
Základní informace místa
ID místa: 2131
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama