Pohřebiště broumovské židovské obce. Hřbitov s asi 40 náhrobky z 18.-20. století, nestarší z r. 1785, nejmladší 1939.
Hlavní obrázek místa
Židovský hřbitov Brumov - nahr. tvaru desek Desatera
© George Párátko 2005
Možný přístup ke hřbitovu je po silnici 57 z Brumova do Valašských Klobouk, kde se od místní benzínky na konci obce vydáte 50 m na jih a pak odbočíte doprava. Vydáte se po polní cestě směrem na západ, která vás povede do kopce, kde po 400 m dojdete ke hřbitovu. (GPS Loc: 49°6'3.36"N,18°1'17.34"E)
GP-company, osobní archiv, 27.8. 2006
historie

Židovský hřbitov v Brumově se rozkládal v trati „Dubník“, zvaný také „Židáky“, parcela č. 2285 o rozloze 755 m2. Pohřebiště je položeno na mírném svahu k východu a je nepravidelného tvaru. Místní židovský hřbitov v Brumově je důležitým dokladem existence zdejší židovské obce a je místem posledního odpočinku židovských souvěrců z celého jižního Valašska. Kamenné náhrobky z 18.-20. století jsou rozmístěny v nepravidelných řadách v počtu asi 40 náhrobních kamenů. Materiál náhrobků tvoří pískovec, ale i žula a mramor. Náhrobní kameny jsou zdobeny od barokní výzdoby až po novodobé ztvárnění. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1785 a poslední pohřeb zde byl vypraven 9.5.1931 Bertholdovi Bermannovi z Brumova a v roce 1939 ženě Reisové z Francovy Lhoty. Ještě v předválečném období byl hřbitov chráněn kamennou zdí se vstupní bránou, a to až do doby, kdy si během druhé světové války…  číst dále

GP-company, osobní archiv a info. z Muzea v Brumově, 27.8. 2006

otvíračka

Židovský hřbitov v Brumově je přístupný po většinu roku bez omezení. Není však vhodné židovské hřbitovy navštěvovati o sobotách a dalších židovských svátcích, vzhledem k úctě, jak vůči mrtvým, tak živým židovským souvěrcům.

GP-company, osobní archiv, 27.8. 2006

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Brumov

Místa v okolí

 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Lipina
 Královec
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vršatec
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 památník Ploština
 Čertovy skály
 Čubův kopec
 Lednické bradlo
 Trubiska
 Lednica
 zaniklý kostel
 Pulčínské skály
 Pulčín
 kostel sv. Vendelína
 Bohunice
 Pruské
 Borčice
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Klobušice
Základní informace místa
ID místa: 4562
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama