Dnes zanedbaný hřbitov z roku 1683. Řada zajímavých náhrobků, často s nezvyklým dekorem, ve východní části hřbitova jednoduchý památník obětem holocaustu z r. 1990.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2008
Hřbitov leží necelý kilometr severovýchodně od náměstí, v nivě potoka Cecima. Z náměstí se k němu dostanete tak, že půjdete Malou ulicí (vycházející ze severovýchodního rohu náměstí), projdete kolem bývalé synagogy, poté zabočíte doprava do ulice Bělohrobského, u bývalého mlýna přejdete lávku přes Úslavu, pokračujete po asfaltové cestě. Než asfaltka odbočí doleva přes potok, opustíte ji a vydáte se stezkou po pravém břehu na východ, dalších asi 150 metrů proti proudu potoka Cecima. V létě 2008 byla cesta a její okolí zarostlé bujnou vegetací, na plochu hřbitova vpravo od stezky však upozorní břečťanem porostlé stromy a zbytky hřbitovní zdi.
M.C., 21.7. 2008
historie

První Židé přicházejí do Blovic na počátku 16. století, snad v souvislosti s vyhnáním Židů z Plzně v r. 1504. Židovská náboženská obec zde existovala od 17.století až II. světové války. Deportace proběhla 15. a 22. 1. 1942 a z tehdejších 25 židovských občanů se nevrátil nikdo. Poměrně velký hřbitov (rozloha více než 1400 metrů2) byl založen v r. 1683. Hřbitov je (léto 2008) poměrně zanedbaný, ohradní zdi jsou na mnoha místech rozpadlé, porostlé břečťanem. Řada zajímavých náhrobků, často s nezvyklým dekorem, zarůstá vegetací. Ve východní části hřbitova je jednoduchý památník obětem holocaustu z r. 1990.

Milan Caha (Zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 21.7. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Blovice

Místa v okolí

 synagoga
 Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 Pokonice
 Vlčtejn
 Žákava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Nezvěstice
 Hluboká
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Kožich
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Mítov
 Prádlo
 Strašná skála
 Lopata
 Lázně Letiny
 Na Skále
 kaple sv. Markéty
 Poustevna
 Netunice
 Neslívy
 Kozel
 Džbánek
 kostel sv. Vavřince
 Javor
 Řenče
 Zelená Hora
 Nebílovy
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Mydlná
 Zelenohorská pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Potenštejn
 Újezd
 Homberk
 Žinkovy
 Radyně
 kostel sv. Matěje
 Veselá
 Dožice
 kostel sv. Josefa
 Skála
 Mirošov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kotel
 židovský hřbitov
 Štěnovice
 boží muka
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Jiljí
 Podhůří
 Drštka
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Životice
 Starý Smolivec
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Švédský most
 vodní hamr
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Tyršův most
 Litice
 Předslav
Základní informace místa
ID místa: 6503
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama