Původně hrad ze 13. st. Poničen husity. V renesanci přestavěn na zámek. J. A. Auersperg jej po r. 1754 přestavil barokně. Za Vincenze Karla z Auersperga v 19. stol byl upraven do dnešní podoby idealizovaného středověkého hradu v novogotickém stylu.
Hlavní obrázek místa
Zámecká kaple a věž
© Jiří Cukr, 08/2014

Prohlídkové okruhy:

1. Kouzlo romantického zámku: reprezentační sály a salóny východního i jižního křídla horního zámku, zámecká zbrojnice s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, romantické interiéry, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámecká kuchyně s historickým provozním zázemím a přípravnou jídel. Délka prohlídky cca 50 min, max. 20 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem, fyzicky nenáročná prohlídka je vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí, avšak není bezbariérová. V dubnu a říjnu ve všední dny (út - pá) pouze pro předem objednané skupiny nad 15 osob. 2. Život na zámku: soukromé salóny, ložnice a pracovny knížecí rodiny Auerspergů, každodenní život na šlechtickém sídle v 19. století, příběh a osudy rodiny Auerspergů, pokoje zámeckého služebnictva, dobová hygiena, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámecká kaple Zvěstování Panny Marie. Délka prohlídky cca 50 min, max. 15 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem, Fyzicky náročnější prohlídka prochází několika podlažími zámku, s asistencí je vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí, avšak není bezbariérová. V dubnu a říjnu ve všední dny (út - pá) pouze pro předem objednané skupiny nad 20 osob. 3. Od gotiky k romantismu: Velká věž s výstupem na vyhlídkový ochoz, věžní pokoje pro hosty, středověké hradní sklepení a ochozová chodba. Pozor, okruh překonává více než 350 schodů. Délka prohlídky je cca 35 min., max. 15 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem. Fyzicky značně náročná prohlídka překonává točitými schodišti značné výškové rozdíly (výstup na věž či naopak sestup do podzemních prostor). Okruh je zcela nevhodný pro osoby s omezenou pohyblivostí. Okruh je přístupný pouze za dobrých klimatických a povětrnostních podmínek od května do září. Pokud si nejste jistí stavem počasí a pro návštěvu zámku jste si vybrali výhradně III. prohlídkový okruh, informujte se prosím o jeho…  číst dále
E.H. podle http://www.zamek-zleby.cz, 9.9. 2021
turistické

Původně gotický hrad prošel množstvím přestaveb. Teprve Vincenc Karel Auersperg mu vtiskl v druhé polovině 19. století dnešní podobu malebného romantického zámku. Bohatě vybavené interiéry zařízené v historizujícím stylu podle tehdejších módních anglických předloh skrývají jednu z největších českých sbírek zbraní, zbrojí, vitráží a nábytku. Přístupná je zámecká kaple, plně vybavená kuchyně či jedno z mála dochovaných historických zámeckých divadel. Z věže je krásný výhled na rozsáhlý anglický park i do širokého okolí. Žleby jsou proslulé celoročním kvalitním doprovodným programem – velikonočními, nočními či vánočními prohlídkami. Na zámku se natáčely pohádky Šípková Růženka, Kouzla králů, Královský slib, Nejkrásnější hádanka a také Tři bratři režiséra Jana Svěráka. Není náhodou, že filmaři si Žleby velmi oblíbili. Zámek se navenek podobá středověkému hradu, kterému nechybí věže s korouhvemi ani hradby či střílny. Dětské úsměvy jistě…  číst dále

https://www.zamek-zleby.cz, 13.9. 2021

historie

Zámek Žleby, původně gotický hrad pánů z Lichtenburku, z doby před rokem 1289, byl znovu postaven po zničení husity před polovinou 15. století. Prošel pak renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn z podnětu jednoho z dalších majitelů panství, Karlem Vincencem Auerspergem, v letech 1849- 1868 podle anglických předloh.

28.5. 2002

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Žleby

Místa v okolí

 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Suchotlesky
 kamenný most
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Hostačov
 Filipov
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Lipovec
 vodní mlýn
 Licoměřice
 Tupadly
 Moravany
 Berlova vápenka
 kostel Panny Marie
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 městské opevnění
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 Husův sbor
 synagoga
 evangelický kostel
 radnice
 městský dům
 děkanství
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 Stoupec
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Lichnice
 Třemošnice
 boží muka
 Golčův Jeníkov
 Semtěš
 Žáky
 evangelický kostel
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Červenice
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 Žehušice
 barokní kamenný most
 Lochy
 Žehušice
 Úhrov
 kostel sv. Marka
 Smrčany
 kaple Panny Marie
 Třebešice
 Hraběšín
 Kluky
 socha sv. Floriána
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 Souňov
 kostel sv. Matouše
 Horušice
 Lipoltice
 Třebonín
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Nová Lhota
 Třebonín
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Seč I
 Seč
 Vildštejn
 Oheb
 židovský hřbitov
 Chlum
 Lomec
 Zdechovice
 Barborka
 synagoga
 Hoješín
 Kačina
 Husův sbor
 Habry
 kaple sv. Jiří
 Rozpakov
 Choltice
 mariánský sloup
 tyrolská zvonice
 vodárenská věž
 Nové Dvory
 kostel sv. Mikuláše
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 Červený Domek
 Štěpánov
 Klokočov
 cukrovar
 kostel Všech svatých
 Klešice
 kostel sv. Kateřiny
 Šimkův mlýn
 Hlízov
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Lepějovice
 Veselá
 Maleč
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Čívice
Kontaktní informace
zámek Žleby
Zámecká 1, 285 61 Žleby
Tel: +420 724 151 545, +420 327 398 121, +420 327 398 595
http://www.zamek-zleby.cz/
zleby@npu.cz, suchnova.jana@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 849
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama