Původně hrad ze 13. st. Poničen husity. V renesanci přestavěn na zámek. J. A. Auersperg jej po r. 1754 přestavil barokně. Za Vincenze Karla z Auersperga v 19. stol byl upraven do dnešní podoby idealizovaného středověkého hradu v novogotickém stylu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017

Prohlídkové okruhy:

1. Kouzlo romantického zámku: reprezentační sály a salóny východního i jižního křídla horního zámku, zámecká zbrojnice s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, romantické interiéry, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámecká kuchyně s historickým provozním zázemím a přípravnou jídel. Délka prohlídky cca 50 min, max. 20 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem, fyzicky nenáročná prohlídka je vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí, avšak není bezbariérová. V dubnu a říjnu ve všední dny (út - pá) pouze pro předem objednané skupiny nad 15 osob. 2. Život na zámku: soukromé salóny, ložnice a pracovny knížecí rodiny Auerspergů, každodenní život na šlechtickém sídle v 19. století, příběh a osudy rodiny Auerspergů, pokoje zámeckého služebnictva, dobová hygiena, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámecká kaple Zvěstování Panny Marie. Délka prohlídky cca 50 min, max. 15 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem, Fyzicky náročnější prohlídka prochází několika podlažími zámku, s asistencí je vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí, avšak není bezbariérová. V dubnu a říjnu ve všední dny (út - pá) pouze pro předem objednané skupiny nad 20 osob. 3. Od gotiky k romantismu: Velká věž s výstupem na vyhlídkový ochoz, věžní pokoje pro hosty, středověké hradní sklepení a ochozová chodba. Pozor, okruh překonává více než 350 schodů. Délka prohlídky je cca 35 min., max. 15 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem. Fyzicky značně náročná prohlídka překonává točitými schodišti značné výškové rozdíly (výstup na věž či naopak sestup do podzemních prostor). Okruh je zcela nevhodný pro osoby s omezenou pohyblivostí. Okruh je přístupný pouze za dobrých klimatických a povětrnostních podmínek od května do září. Pokud si nejste jistí stavem počasí a pro návštěvu zámku jste si vybrali výhradně III. prohlídkový okruh, informujte se prosím o jeho…  číst dále
E.H. podle http://www.zamek-zleby.cz, 9.9. 2021
turistické

Původně gotický hrad prošel množstvím přestaveb. Teprve Vincenc Karel Auersperg mu vtiskl v druhé polovině 19. století dnešní podobu malebného romantického zámku. Bohatě vybavené interiéry zařízené v historizujícím stylu podle tehdejších módních anglických předloh skrývají jednu z největších českých sbírek zbraní, zbrojí, vitráží a nábytku. Přístupná je zámecká kaple, plně vybavená kuchyně či jedno z mála dochovaných historických zámeckých divadel. Z věže je krásný výhled na rozsáhlý anglický park i do širokého okolí. Žleby jsou proslulé celoročním kvalitním doprovodným programem – velikonočními, nočními či vánočními prohlídkami. Na zámku se natáčely pohádky Šípková Růženka, Kouzla králů, Královský slib, Nejkrásnější hádanka a také Tři bratři režiséra Jana Svěráka. Není náhodou, že filmaři si Žleby velmi oblíbili. Zámek se navenek podobá středověkému hradu, kterému nechybí věže s korouhvemi ani hradby či střílny. Dětské úsměvy jistě…  číst dále

https://www.zamek-zleby.cz, 13.9. 2021

historie

Zámek Žleby, původně gotický hrad pánů z Lichtenburku, z doby před rokem 1289, byl znovu postaven po zničení husity před polovinou 15. století. Prošel pak renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn z podnětu jednoho z dalších majitelů panství, Karlem Vincencem Auerspergem, v letech 1849- 1868 podle anglických předloh.

28.5. 2002

Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Žleby

Místa v okolí

 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Suchotlesky
 kamenný most
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Hostačov
 Filipov
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Lipovec
 vodní mlýn
 Licoměřice
 Tupadly
 Moravany
 Berlova vápenka
 kostel Panny Marie
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 městské opevnění
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 Husův sbor
 synagoga
 evangelický kostel
 radnice
 městský dům
 děkanství
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 Stoupec
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Lichnice
 Třemošnice
 boží muka
 Golčův Jeníkov
 Semtěš
 Žáky
 evangelický kostel
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Červenice
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 fara
 Běstvina
 Žehušice
 barokní kamenný most
 Lochy
 Žehušice
 Úhrov
 kostel sv. Marka
 Smrčany
 kaple Panny Marie
 Třebešice
 Hraběšín
 kamenný most
 Kluky
 socha sv. Floriána
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 Souňov
 kostel sv. Matouše
 Horušice
 Lipoltice
 Třebonín
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Nová Lhota
 Třebonín
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Seč I
 Seč
 Vildštejn
 Oheb
 židovský hřbitov
 Chlum
 Lomec
 Zdechovice
 Barborka
 synagoga
 Hoješín
 Kačina
 Husův sbor
 Habry
 kaple sv. Jiří
 Rozpakov
 Choltice
 mariánský sloup
 tyrolská zvonice
 vodárenská věž
 Nové Dvory
 kostel sv. Mikuláše
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 Červený Domek
 Štěpánov
 Klokočov
 cukrovar
 kostel Všech svatých
 Klešice
 kostel sv. Kateřiny
 Šimkův mlýn
 Hlízov
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Lepějovice
 Veselá
 Maleč
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Čívice
Kontaktní informace
zámek Žleby
Zámecká 1, 285 61 Žleby
Tel: +420 724 151 545, +420 327 398 121, +420 327 398 595
http://www.zamek-zleby.cz/
zleby@npu.cz, suchnova.jana@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 849
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama