Původně hrad ze 13. st. Poničen husity. V renesanci přestavěn na zámek. J. A. Auersperg jej po r. 1754 přestavil barokně. Za Vincenze Karla z Auersperga v 19. stol byl upraven do dnešní podoby idealizovaného středověkého hradu v novogotickém stylu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017

Prohlídkové okruhy:

1. Kouzlo romantického zámku - reprezentační sály a salóny východního a jižního křídla horního zámku, zámecká zbrojnice s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámecká kaple Navštívení Panny Marie, zámecká kuchyně s historickým provozním zázemím a přípravnou jídel, nově zpřístupněná Andělská chodba (bývalá hradní kaple) a rokokový Dóžecí salón.
Délka prohlídky cca 55 min, max. 35 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem, vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí (avšak není bezbariérová). Okruh je přístupný od dubna do října.
2. Život na zámku - nově zrekonstruované interiéry západního a severního křídla horního zámku, soukromé pokoje knížecí rodiny a hostinské apartmány, ukázka dobové hygieny a každodennosti na šlechtickém sídle, Velká věž s vyhlídkovým ochozem (ochoz přístupný pouze za příznivého počasí), středověké hradní sklepení, unikátní zámecké divadlo s historickou scénou a zákulisím, divadelní zázemí s rozsáhlou sbírkou historických kostýmů, součástí prohlídky je i náhled do řady dosud nepřístupných prostor.
Délka prohlídky cca 70 min, max. 20 osob ve skupině. Prohlídka s průvodcem, fyzicky náročnější prohlídka (točitá schodiště, značné výškové rozdíly - od sklepa po věž), nevhodná pro osoby s omezenou pohyblivostí a malé děti. Okruh je přístupný od května do září.
3. Knížecí rezidence - Okruh prochází všemi 4 palácovými křídly horního zámku v úrovni celého prvního patra, tzv. PIANO NOBILE: reprezentační sály a salóny, bohaté zámecké sbírky, soukromé komnaty knížecí rodiny a hostinské apartmány, zámecká zbrojnice s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, zámecká kuchyně s historickým provozním zázemím a přípravnou jídel, arkádové ochozy a nádvoří, zámecká kaple, dobová hygiena a každodennost na šlechtickém sídle. Pozor - při tomto…  číst dále
E.H. podle http://www.zamek-zleby.cz, 9.9. 2013
historie

Zámek Žleby, původně gotický hrad pánů z Lichtenburku, z doby před rokem 1289, byl znovu postaven po zničení husity před polovinou 15. století. Prošel pak renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn z podnětu jednoho z dalších majitelů panství, Karlem Vincencem Auerspergem, v letech 1849- 1868 podle anglických předloh.Pro návštěvníky je prohlídka rozdělěna do dvou tras. První zahrnuje romantické interiéry, zámeckou kapli v gotizujícím stylu a kuchyni s původním vybavením. Na druhém okruhu je možný vstup do Velké věže (až do roku 1994 veřejnosti nepřístupné) s vyhlídkou do okolí, spolu s ukázkami pokojů a ložnic pro hosty a prohlídkou rozsáhlých sklepních prostor. V letních měsících předvádějí sokolníci ukázky své práce s cvičenými dravci.

28.5. 2002

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Žleby

Místa v okolí

 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Suchotlesky
 kamenný most
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Hostačov
 Filipov
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Lipovec
 vodní mlýn
 Licoměřice
 Tupadly
 Moravany
 Berlova vápenka
 kostel Panny Marie
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 městské opevnění
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 Husův sbor
 synagoga
 evangelický kostel
 radnice
 městský dům
 děkanství
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 Stoupec
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Lichnice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Třemošnice
 boží muka
 Golčův Jeníkov
 Semtěš
 Žáky
 evangelický kostel
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Červenice
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 Žehušice
 barokní kamenný most
 Lochy
 Úhrov
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 kaple Panny Marie
 Třebešice
 Hraběšín
 Kluky
 socha sv. Floriána
 evangelický kostel
 obecná škola
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Horušice
 Lipoltice
 kostel sv. Jakuba
 Třebonín
 Dolní pec
 Nová Lhota
 Třebonín
 Oheb
 Vildštejn
 vodní nádrž Seč I
 Seč
 Chlum
 Lomec
 Zdechovice
 Barborka
 Hoješín
 Kačina
 Rozpakov
 Habry
 kaple sv. Jiří
 Choltice
 mariánský sloup
 tyrolská zvonice
 vodárenská věž
 Nové Dvory
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 stříbrné doly
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 Červený Domek
 Klokočov
 Štěpánov
 kostel Všech svatých
 cukrovar
 Klešice
 kostel sv. Kateřiny
 Šimkův mlýn
 Hlízov
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Lepějovice
 Veselá
 Maleč
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Čívice
Kontaktní informace
zámek Žleby
správa:
NPÚ - územní odborné pracoviště středních Čech v Praze
P.O.BOX 45
Sabinova 373/5
130 11 Praha 3
Tel: +420 327 398 121
http://www.zamek-zleby.cz/
zleby@stc.npu.cz info-zleby@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 849
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama