Původně tvrz, potom dřevěný zámek. V roce 1803 úplně vyhořel. Nový zámek byl vystaven hrabětem Karlem z Paarů.
Hlavní obrázek místa
pohled na zámek od SZ
© Rodochrozit , 02/2014
Obec a zámek Zdechovice se nachází 8 km západně od Přelouče. Leží při silnici Pardubice - Přelouč - Kutná Hora a po ní je i dostupná autobusovou dopravou. Pro příjezd vlakem můžeme využít železniční zastávku Řečany nad Labem na trati Kolín - Pardubice a pak asi 2 km pěšky. Zámek je po opravách, nutných po dočasném, více jak třicetiletém, pobytu sovětských vojsk nepřístupný. Zámek stále prochází opravami a rovněž zámecký park je nutno po této živelné katastrofě, která jej od roku 1969 postihla, v podstatě znovu vybudovat. V okolí Zdechovic lze přes Řečany nad Labem navštívit zámek Kladruby nad Labem, s chovem známých běloušů. Směrem ke Kutné Hoře můžeme navštívit zámek Kačina s muzeem českého venkova.
4.11. 2005
historie

Ve zdejší obci stál odedávna zámek. Původně to byla jen tvrz, potom dřevěný zámek. V roce 1803 úplně vyhořel. Nový zámek byl vystaven hrabětem Karlem z Paarů. Ten ho roku 1889 prodal Dr. Otto Mettalovi. Ten zámek opravil a opatřil pěknou věží s hodinami. U zámku se rozkládal park, dílem anglický a dílem francouzský. Po jeho smrti se ujímá vedení dcera Helena, která se přihlásila k Němcům a v roce 1945 byla odsunuta. V letech 1951 - 53 sloužil zámek k ubytování horníků z Chvaletic. V roce 1953 se do zámku stěhuje vojenská posádka. Pro mužstvo se postavily v parku dřevěné baráky. Dne 2. října 1968 přijíždí skupina sovětské armády, naše vojsko musí ze zámku odejít do Přelouče. Dne 12. října se do zámku přistěhoval ženijní pluk, který měl kolem 600 mužů. Zde armáda hospodařila jako doma a park byl likvidován pohonnými hmotami. V parku bylo pro armádu postaveno kino. Vojsko zde bylo do roku 1990.

4.11. 2005

otvíračka

Zámek ve Zdechovicích není běžně přístupný. Jeho prohlídku však lze objednat na Obecním úřadě ve Zdechovicích na tel. 466 936 101, nebo mailem na obec@zdechovice.cz. Obec má vlastní website: www.zdechovice.cz

Obecní úřad Zdechovice Chutic starosta obce, 30.6. 2006

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Horušice
 kostel sv. Kříže
 Semín
 kostel sv. Václava
 Žehušice
 Žehušice
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 Semínský akvadukt
 Kojice
 Semtěš
 evangelický kostel
 Kolo
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kaple Panny Marie
 Týnec nad Labem
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Štěpánov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Kačina
 kostel sv. Kateřiny
 Valy u Přelouče
 Svojšice
 Červený Domek
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Havla opata
 mariánský sloup
 Lepějovice
 kostel sv. Jakuba
 Nové Dvory
 boží muka
 Lipovec
 vodárenská věž
 Hradišťko
 kostel sv. Vavřince
 Žáravice
 kostel Všech svatých
 synagoga
 městský dům
 Licoměřice
 sokolovna
 kostel sv. Alžběty
 měšťanský dům
 Klamoš
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 radnice
 mariánský sloup
 kašna
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Stoupec
 Lochy
 děkanství
 Husův sbor
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Hrádek
 městské opevnění
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Hlízov
 Barborka
 Třebešice
 Filipov
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Konárovice
 Žleby
 Obora Žleby
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Suchotlesky
 Ronov nad Doubravou
 Býchory
 kostel sv. Vavřince
 Býchory
 kaple sv. Jiří
 Býchory
 Žáky
 Kasalice
 socha sv. Floriána
 Lorec
 Žáky
 cukrovar
 Žáky
 Kluky
 Husův sbor
 Mrdice
 dům č. p. 507
 Sankturinovský dům
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vlašský dvůr
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Heřmanův Městec
 městské opevnění
 panský dvůr
 Kamenný dům
 kostel Všech svatých
 kamenná kašna
 Hrádek
 rozhledna Pod Strání
 jezuitská kolej
 synagoga/Husův dům
 kaple Božího Těla
 Korce
 Lichnice
 Choťovice
 Rohoznice
 Rohoznice
 Nová Lhota
 Souňov
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Křesetice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Dolní pec
 Úmonín
Základní informace místa
ID místa: 3559
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama