Zámek vznikl přestavbou staršího hradu počátkem 17. stol., tu provedl Rudolf II. Za třicetileté války byl vypálen a poté sloužil jako vězení. R. 1943 zde byl štáb SS, armáda zámek opoustila r. 1997 a 18.6.2005 byl otevřen pro veřejnost.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek Zbiroh
© Petr Nožička 12/2010

Zbiroh

Hrad, dnes zámek, vypínající se nad stejnojmenným městečkem. Podle legendy hrad založil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který při jednom z honů se svou družinou zabloudil. Po západu slunce vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Žádné obydlí ale nezahlédli, proto se uložili ke spánku na místě, kde se nacházeli. Ke svému překvapení ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán je dal sesbírat a rozhodl se na tomto výhodném místě postavit hrad. Ze sbírání parohů vznikl název Zbiroh. První skutečnou písemnou zmínku o hradu lze vystopovat v roce 1230. Tehdy zpráva připomíná jisté bratry Chřena a Sulislava ze Zbiroha. Dnes nelze bezpečně říci, zda již tehdy stál hrad právě tam, kde dnes. Jistějším budovatelem je Děpolt ze Zbiroha z rodu Drslaviců na konci 13. století. Z původního hradu se nejlépe dochovala strážní věž (bergfrit) stojící na vrcholu ostrohu z jaspisu. Po pánech ze Zbiroha byli na delší dobu jeho majiteli Rožmberkové, později Kolowratové. Za Hanuše II. Z Kolowrat byla dne 9. srpna 1469 v hradní kapli vyhlášena církevní klatba na krále Jiřího z Poděbrad. Po Kolowratech přišli Šternberkové, Lobkowicové a také Rudolf II. Za třicetileté války byl zradou dobyt a vypálen Švédy. Někteří z nich padli a byli pohřbeni pod hradem nebo na místě zvaném Na ječništi, kde jejich duše naříkají nad utrpením, které způsobili. To nejhorší pro zámek mělo přijít mnohem později. V 19. století se pruský podnikatel Bethel Stroussberg, známý také jako král železnic, neúspěšně pokusil ze Zbirožska vytvořit český Manchester. Zdevastoval při tom nejen okolní lesy, ale také zámek. Původní renesanční jádro přestavěl na novorenesanční. Na druhou stranu v jím vytvořeném tzv. Křišťálovém sálu mohl na počátku 20. století mistr secese a zednář Alfons Mucha namalovat svou gigantickou dvacetidílnou apoteózu Slovanstva souborně zvanou – Slovanská epopej. Snad největší…  číst dále
Fantastická fakta 4/2001, 4.3. 2003
okruhy, vstupné

Otevírací doba zámku je v sezoně út – ne 10.00 – 18.00 hod. (poslední prohlídka 17.00 hod.) Mimo sezonu otevřeno pro skupiny na objednání. Návštěvy skupin nad 30 osob je vhodné dohodnout předem na tel. 371 784 598, případně na email info@zbiroh.com Děti do 12 let vstup zdarma, důchodci, studenti a děti do 18 let snížené ceny prohlídek Ukázky výcviku a letu dravců denně ve 12:00, 15:00 a 17:00 hodin vstupné 20,- Kč (vybíráno jako vstupné do areálu) Okruh I. Expozice popisuje historii Zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin. Prohlídka také zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny. cena prohlídky
90,- Kč (snížená cena 60,- Kč) Okruh II. Prohlídka kaple, Muchova sálu a hradního nádvoří s věží cena prohlídky 60,- Kč (snížená cena 40,- Kč)

20.1. 2008

Půdorys místa

půdorys přízemí jádra a patra předhradí
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Zbiroh

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Újezdec
 Rovný
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 Třenická hora
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Terešov
 židovský hřbitov
 Radeč
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Štěpána
 kaple se zvoničkou
 Zálužský hrad
 větrný mlýn
 Komárov
 Žebrák
 pivovar
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Rocha
 Prašný Újezd
 Skryjská jezírka
 Točník
 kostel sv. Vavřince
 Podmokly
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Jakšovský dům
 Radnice
 Záhorsko
 kaple sv. Rozálie
 Tihava
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 Březina
 Strašice
 Týřov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Valdek
 Otmíče
 Na Vrchách
 Hřebečníky
 Vimberk
 Osek u Rokycan
 Ostrý
 Chříč
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krašov
 židovský hřbitov
 rozhledna Máminka
 křížová cesta
 dvůr Rohy
 kostel sv. Prokopa
 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Drahlín
Kontaktní informace
zámek Zbiroh
Zbiroh č. p. 1
338 08 Zbiroh
Tel: 420 371 784 598
http://www.zbiroh.com
info@zbiroh.com
Základní informace místa
ID místa: 2648
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama