Lovecký zámek, který roku 1822 nechal postavit František Josef Bretfeld Chlumčanský, svobodný pán na Kronenburgu. Dnes je objekt nepřístupný, v zámku sídlí Domov pro osoby se zdravotním postižením.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Nejstarší zprávy, z roku 1215, uvádějí Zběšičky (tehdy nazývané Kděšice) jako církevní majetek. Část náležela milevskému klášteru, část pražském arcibiskupství. Po nich vlastnili obec páni z Rožmberka a rod Švamberků. V obci byla v historii různá drobná panská sídla, která měla charakter většího statku. Jeden z pozdějších majitelů, František Josef Bretfeld Chlumčanský, svobodný pán na Kronenburgu, vystavěl v obci roku 1822 lovecký zámek. Dnes je objekt nepřístupný, v zámku sídlí Domov pro osoby se zdravotním postižením.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995 a http://www.obecveselicko.cz), 6.7. 2009
historie

Z bývalého zámečku vznikl moderní sociální ústav

Zámeček, ke kterému bylo později přistaveno další zázemí, patřil původně dědečkovi bývalého prezidenta Václava Havla a náleželo k němu i rozsáhlé zemědělské panství. Po ukončení restitučního řízení, odkoupil areál od pozdějšího majitele stát. Ústav sociální péče, který v zámečku sídlí, nechal od června 2001 do prosince 2002 za plného provozu areál zrekonstruovat a dostavět. Přebudováním historické budovy zámečku vzniklo vzdělávací centrum a chráněné bydlení, pokoje, kde pacienti bydlí, získaly zateplení, kuchyně nové technologie, přibyly chráněné dílny s elektrickou pecí na vypalování keramiky. Nejcennější je nový zdravotnický pavilon pro pacienty s těžšími poruchami. Jeho součástí je i rehabilitační zařízení a stomatologická ordinace. Klientům slouží i koupací bazén, který patří k nejoblíbenějším vymoženostem areálu. Dále byl objekt vybaven novým nábytkem, stavbou čistírny vod, plynofikací a příjezdovou silničkou.…  číst dále

Luboš Dvořák, Jaroslav Špiroch , 16.6. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Zběšičky

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kupa u Jestřebic
 Srlín
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Opařany
 Rataje
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 synagoga
 Bernartice
 Stádlec
 Bernartice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Borovany
 řetězový most
 židovský hřbitov
 Oltyně
 radnice
 Radětice u Bechyně
 stará fara
 Dobronice
 nová synagoga
 stará synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Příběničky
 Dražíč
 Příběnice
 Vlksice
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 synagoga
 Šternberská vodárna
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Bechyně
 Jenišovice
 Podolsko
 Katovna
 židovský hřbitov
 Dražice
 Jistebnice
 Chřešťovice
 Dražičky
 Nadějkov
 Jistebnice
 Jistebnice
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Obrovy hroby
 Červený Újezdec
 Černice
 Balkova Lhota
 Údraž
 židovský hřbitov
 boží muka
 hřbitov
 fara
 kostel Všech svatých
 Kovářov
 Skalní brána
 Kotýřina
 židovský hřbitov
 Velký Mehelník
 kaplička
 dvůr Borotín
 Borotín
Základní informace místa
ID místa: 7889
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama