Zchátralý zámek v Žarnovici postavil Urban Dóci v l. 1480-1485. Mohutná třípatrová hranolová stavba s klenutými místnostmi a modernistickou fasádou z poč. 20. stol. členěnou kordónovými římsami. Před zámkem jsou terasy s opěrnými zdmi a pilíři.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2017
K zámku sa dá dostať ľahko, je priamo na namesí v meste Žarnovica. Vchod dnu je ale uzavretý.
Plávka 2006, 20.2. 2006
historie

Zámok v Žarnovici dal postaviť Urban Dóci asi v rokoch 1480-1485. Mohutná hranolová stavba s modernistickou fasádou z čias okolo prvej svetovej vojny, členenou kordónovými rímsami. Pred kaštieľom terasové múry s opornými piliermi. Má tri poschodia, miestnosti s klenutými stropmi. Zámok sa nachádza v centre města a chátra.

Maroš Plávka, 20.2. 2006

Slovensko, Banskobystrický,  Žarnovica  ( ZC ),

Místa v okolí

 Revište
 kostel sv. Lukáše
 Glanzenberg
 Starý zámok
 Joergesův dům
 radnice
 Hellenbachův dům
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Breznica
 Sitno
 Žiar nad Hronom
 Sitno
 Šášov
Základní informace místa
ID místa: 3949
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama