Zámek stojí na místě původní dřevěné tvrze (13. stol.). Ve 14. stol. za arcibiskupa Arnošta z Pardubic postaven kamenný hrádek. Po r. 1670 za arcibiskupa M. F. Sobka z Bílenberka opraven a barokně rozšířen. Po r. 1849 sídlem báňské školy. Opraven v 70. - 80. l. 20. stol. Dnes galerie a TIC.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Navštívíte-li okresní město Příbram, začněte návštěvou tamního hrádku ze 14. stol., který je nazýván místními "Zámeček". Tato památka je v centru, kousek od kostela sv. Vojtěcha, na adrese Tyršova 106. Najdete zde Informační centrum Městského úřadu, Galerii Františka Drtikola a Muzea III. odboje. V budově je také obřadní síň.
4.1. 2004
turistické

Galerie Františka Drtikola Příbram

V galerii je stálá expozice, věnovaná slavnému českému fotografovi a příbramskému rodákovi Františku Drtikolovi (1883-1961), a zároveň zde pravidelně probíhají další výstavy.

E.H. podle http://www.galerie-drtikol.com, 12.3. 2013

historie

Zámeček - Ernestinum (Marienburg)

Na místě dnešního zámku stála podle všeho ve 13 století dřevěná tvrz (archeologické nálezy). Na jejím místě, kolem poloviny 14. století, za vlády Karla IV., dal první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit kamenný hrádek, který byl podle svého zakladatele nazván Ernestinum. Z původní stavby se do dnešních dob zachovala východní část s gotickým arkýřem s žebrovou klenbou (pozůstatek presbytáře hradní kaple). Na hrádku sídlil správce arcibiskupského panství a Arnošt z Pardubic zde také často pobýval. Arnoštův nástupce, druhý pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, nechal hrádek na konci 14. století opevnit zdí a hlubokým příkopem, přístup byl patrně po padacím mostu. Hrádek měl vlastní studnu, což byl důležitý prvek při případném obléhání. Po skončení husitských válek bylo příbramské panství často zastavováno různým pánům. Poslední zástavní majitelka, paní Kateřina Šternberková z Lokšan, se chovala ke svým poddaným tak špatně, že vzali…  číst dále

E.H. podle http://www.galerie-drtikol.com; Encyklopedie českých tvrzí 2., kolektiv autorů, Argo 2000, 12.3. 2013

pověsti

O dřevěné sošce, kterou arcibiskum sám vyřezal

Podle pověsti, která se váže k Ernestinu, arcibiskup sám vyřezal ze dřeva sošku Panny Marie a umístil ji ve zdejší kapli. Odtud byla o mnoho let později přemístěna na Svatou Horu.

E.H. podle http://www.galerie-drtikol.com, 12.3. 2013

Půdorys místa

Půdorys, Půdorys bývale tvrze podle M. Glosové. Černě značeno zdivo gotické, šrafovaně barokní a tečkovaně zdivo novodobé. Kresba P. Chotěbor
Kolektiv, Encyklopedie Českých tvrzí II. díl, Argo 2000, str. 623
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Příbram

Místa v okolí

 dub sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 kříž sv. Ivana
 Památník Vojna
 Drahlín
 Hluboš
 Pičín
 Vysoká u Příbramě
 Buková u Příbramě
 Dlouhá Lhota
 Rtišovice
 Tochovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hůrka u Vranovic
 Jince
 Smolotely
 Zbenice
 Starosedlský Hrádek
 Památník padlým
 Valdek
 kaple sv. Anny
 Chraštice
 Plešivec
 židovský hřbitov
 Studený vrch
 židovský hřbitov
 Bukovany
 Hrochův Hrádek
 Ostrý
 boží muka
 pivovar Herold
 Březnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 Hradec
 radnice
 zámecké zahrady
 Čertův most
 Dobříš
 Zduchovice
 Vargač
 Obora
 židovský hřbitov
 Komárov
 Králova stolice
Kontaktní informace
Galerie Františka Drtikola Příbram - Zámeček
Tyršova 106
261 01 Příbram I.
Tel: (+420) 318 632 628, 732 125 428
http://www.galerie-drtikol.com
galerie@pb.cz
Základní informace místa
ID místa: 704
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama