Původní tvrz je připomínána r.1464. Arkleb z Víckova okolo r.1600 přebudoval tvrz na renesanční zámek. Josef Wachtler přestavěl l.1833-1834 zámek v klasicistním stylu, renesanční ráz zůstal zachován. R.1915 zámek vyhořel, byl však renovován.
Hlavní obrázek místa
Zámek
© Pavel Vítek 06/2006
Donedávna okresní město Vsetín leží v údolí Vsetínské Bečvy. Zámek se nachází nad středem vlastního města. Jedná se o čtyřkřídlou obdélníkovou budovu, v průčelí s věží. V rozích zámku jsou malé věžičky. Zámek je zrekonstruován a slouží potřebám města, které je jeho vlastníkem. V zámku je umístěno regionální muzeum a část je využívána k příležitostním výstavám. V zámku je rovněž umístěna obřadní síň.
Pavel Vítek, 14.6. 2006
historie

Vsetín se stal střediskem vsetínského dominia teprve v polovině 15. století a ještě dlouho měl společné majitele s Rožnovem, takže nebylo nutné vystavět tu panské sídlo. Původní vsetínská tvrz, připomínaná v r. 1464, stála nepochybně v místech nynějšího zámku, neboť střežila cestu do Pováží. První, zcela náhodná zpráva o ní pochází z r. 1464. Hrabě Petr ze Sv. Jiří a Pezinku postoupil před r. 1505 tvrz a městečko Vsetín s vesnicemi pánům z Kunštátu, ale již v r. 1534 koupil vsetínské panství Jan z Pernštejna, který je r. 1548 prodal sirotkům po Zikmundovi Nekšovi z Landeka. Nekšové tehdy získali i lukovské panství a podařilo se jim postupně zajistit oběma statkům prosperitu. Poslední Nekšovna a dědička celého majetku Lukrécie se nejprve provdala za Arkleba z Víckova (1599) a ten se vší pravděpodobností přebudoval starou vsetínskou tvrz na renesanční zámek s obdélníkovým půdorysem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Vsetín

Místa v okolí

 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Hovězí
 Pržno
 evangelický kostel
 Liptál
 evangelický kostel
 Klenov
 Vartovna
 Bystřička
 evangelický kostel
 Hošťálková
 hroby portášů
 Jarcová
 kaple Pod Spinou
 Trubiska
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Čertovy skály
 evangelický kostel
 Podolí
 Arnoltovice
 dům U apoštolů
 radnice
 Rajnochovice
 Branky
 Branky
 Rožnov
 Branky
 Janůvka
 Hradiště
 Loučka
 Vystrkov
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Hradišťko
 Jurkovičova rozhledna
 Kelč
Kontaktní informace
Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně, příspěvková organizace
Horní nám. 2
755 01 Vsetín
Česká republika
Tel: +420 571 411 690
http://www.muzeumvalassko.cz
muzeum@muzeumvalassko.cz
Základní informace místa
ID místa: 2199
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama