
Obec Vršovice se poprvé vyskytuje v pramenech v r. 1268, kdy ji vyměnil král Přemysl Otakar II. s pražským biskupem Janem III. z Dražic za jiný metropolitní statek. Tehdy se uvádí, že na Vršovicích seděl Něpro Borut. Kronikář Václav Hájek z Libočan jej považuje za potomka Vršovců a Vršovice za jejich kolébku. Pražští biskupové drželi ves až do r. 1331, kdy ji biskup Jan IV. z Dražic prodal Zdislavovi z Kyšic. R. 1367 seděl na Vršovicích Jan Koryto a po něm syn Jan. Po jeho smrti r. 1381 připadly Vršovice jako odúmrť králi Václavu IV. Koncem 14. století se uvádějí jako majitelé Vršovic Aleš ze Slavětína a po něm Petr z Vršovic. R. 1396 zdědil statek Rytkéř z Polenska. V r. 1419 byl vršovický majetek oceněn na 3000 hřiven stříbra a přitom se výslovně uvádí poprvé i tvrz. Stála na ostrově obtékaném rameny Ohře, která tvořila součást jeho opevnění. Toto koryto se zachovalo východně od zámku dodnes. Rod… číst dále
Vršovičtí vídali často vodníka pod starým velikým topolem, který stával na břehu řeky při černčické straně. Někdy i hrával za Šebkovic u studánky, dělaje si rybníčky, jak i hoši ze ze vsi činívali. Babička Anna Strejcovská šla jednou pozdě večer k řece pro vodu. Viděla hocha, hrajícího si u studánky, který nadrženou vodu z rybníčku pouštěl do řeky. Myslila, že je to Honzík Šimrlík a hubovala ho, proč že nejde domů a do noci se toulá. Avšak byl to vodník, který se divoce zachechtal a žbluňk, byl v řece. b) Když jsem chodila do školy, šla jsem jednou v poledne se spolužákem hlídati do bažantnice trávu. Najednou zaslechli jsme praskot větví. Rozhlíželi jsme se a spatřili jsme za jedním stromem červený rukáv a kus zelené sukně. Vodník - byla naše první myšlenka. Ihned jsme se dali do běhu. Praskot větví se za námi zesiloval. Ustrašeni, přiběhli jsme do vsi a vypravovali dětem, že nás honil vodník. Záhada se brzy… číst dále
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: