Renesanční zámek vznikl v 16. stol. z tvrze, kterou na čtvercový zámek přebudoval r. 1569 Oldřich z Kounic. Zámek byl díky arkádám, hranolovým věžím v nárožích a celkové mohutné stavbě v pramenech uváděn jako hrad (v r. 1624).
Hlavní obrázek místa
© Martin Kotík 2013

Vrbasovo muzeum Ždánice

V areálu zámku se nachází muzeum, které nabízí prezentaci Ždánic a regionu. Jsou zde vystaveny sbírky skla, zbraní, nábytku, nerostů, řemesel a mnoho dalšího. Muzeum také pořádá různé sezónní výstavy.
Roman Řezáč, 2.10. 2004
historie

Ačkoliv ždánický zeměpanský hrad na kopci Palánku nad Ždánicemi se v pramenech uvádí výslovně teprve v r. 1349, určitě zde stál již roku 1286, kdy Ždánice byly městečkem se starobylým patrociniem farního kostela P. Marie. Kromě vojensko - politické funkce měl i důležitou funkci hospodářskou, protože byl hospodářským centrem oblasti. V r. 1322 tu sídlili místní vladykové Albert a Bohuš ze Ždánic, kteří ze zeměpanského pověření kolonizovali Ždánicko. V r. 1349 byl hrad v rukou Vítka z Fulštejna, ale pak se opět vrátil do zeměpanských rukou. Za česko-uherských válek se stal hrad kořistí krále Matyáše. Zřejmě mu však obléhání příliš neuškodilo, protože se připomíná ještě v r. 1497. Jako správní středisko panství sloužil i za nových pánů; prvním z nich byl Jan Zelený ze Sanova, jehož zásluhou Matyáš hrad dobyl. Jeho nástupci se stali v 1. 1481 — 1493 bratři Petr a Beneš ze Suchdola a po nich slavkovský pán hrabě Petr od…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Morave a ve Slezsku / Jižní Morava, 23.11. 2002

Další texty historie

Vývoj událostí místa

 • 16. století

  V 16. století postavena tvrz jako středisko panství Zástřizlů.

 • 1558

  Roku 1558 získali Ždánice od Jana Ždánského ze Zástřizl Albrecht a Jan Sernbera z Boskovic a na Bučovicích.

 • 1566 - 1569

  Roku 1566 Ždánice prodány slavkovskému pánu Oldřichu z Kounic. Oldřich přikoupil další vsi a vytvořil rozsáhlé panství. Na základech staré zástřizlovské tvrze nechal Oldřich postavit renesanční zámek. Stavba byla dokončena r. 1569.

 • 1620

  Po bitvě na Bílé hoře (8.11.1620) byly Ždánice konfiskovány Karlu z Kounic a novými majiteli se stali Lichtenštejnové (Maximilián z Lichtenštejna), kteří se však na zámku trvale nezdržovali.

 • v polovině 17. století

  Vnitřní úpravy zámku v pol. 17. století.

 • 18. století

  Důkladné úpravy zámku v l. 1739, 1762 a 1789. Portál hlavního průčelí dostal v r. 1739 barokní strukturu. Důkladná oprava zámku koncem 18. století za Aloise z Lichtenštejna.

 • 1850

  R. 1850 se stal zámek sídlem okresního soudu a berního úřadu.

 • 1946

  Po 2. světové válce byla na zámek postupně přemístěna obsáhlá sbírka učitele a historika Jakuba Vrbase. Současně byla doplněna o původní předměty ze zámku a zámecké vily. Vrbasovo muzeum bylo oficiálně otevřeno 21.10.1946.

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Ždánice

Místa v okolí

 Palánek
 Újezd u Ždánic
 Nechvalín
 Kvášov
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Konůvky
 Uhřice
 Sobůlky
 Strážovice
 Bukovanský mlýn
 Haluzice
 Kepkov
 Hrádek u Snovídek
 Bohuslavice
 Stavěšice
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Rašovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Vícemilice
 Mezilesice
 mariánský sloup
 Bučovice
 radnice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Bučovice
 socha sv. Floriána
 Nemotice
 Svatobořice
 Kostelec
 kostel sv. Václava
 Nové Zámky
 kaple sv. Rocha
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Kobeřice
 Milonice
 Milonice
 Šardice
 Dolní Moštěnice
 Kojátky
 Johanka
 Vlkoš
 Brankovice
 Vřesovice
 Koryčanská kaple
 Súsedská
 sklepní ulička
 Žádovice
 Bošovice
 Jarohněvice
 Komorov
 hradisko sv. Klimenta
 Vážany nad Litavou
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Milotice
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Panský dům
 synagoga
 Nové Hvězdlice
 větrný mlýn
 Cimburk u Koryčan
 radnice
 kostel Všech Svatých
 městské opevnění
 Slavkov
 morový památník
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 Kazatelna
 židovský hřbitov
 kostel Všech Svatých
 Hrušky
 Střílky
 Kobylské jezero
 barokní hřbitov
 Chvalkovice
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Vracov
 Stezka nad vinohrady
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Chvalnov
 kostel sv. Jiří
 Nedánov
 Lísky
 židovský hřbitov
 Kraví hora
 Litenčice
Kontaktní informace
Vrbasovo muzeum
Zámek 1.
696 32 Ždánice
Tel: 725 920 846
http://www.muzdanice.cz
muzeum@muzdanice.cz
Základní informace místa
ID místa: 684
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama