Nevelký klasicistní lovecký zámeček s přilehlými objekty nechal v l. 1829-1830 vybudovat Jindřich Vilém III. Haugwitz. Ve vlastnictví jeho rodu zůstal až do r. 1945, kdy přešel do držení státu. Po rekonstrukci v l. 1956-1958 sloužil jako rekreační středisko. V současnosti je školicím střediskem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Částečně přízemní klasicistní lovecký zámeček zvaný Vlčí kopec stojí v upraveném parku, v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice, na kopci nad řekou Oslavou mezi obcemi Sedlec a Kuroslepy nedaleko Náměště nad Oslavou, katastrálně však spadá pod Kladeruby nad Oslavou. V interiéru zámečku je velkolepý velký sál a jeho fasády jsou zdobené. Areálem, který tvoří zámeček a další stylové budovy pro služebnictvo, prochází modře a zeleně značená turistická stezka. Severně od zámečku stojí romantický pavilon takzvaný Gloriet (viz samostatné heslo) a 3 km vzdálená rozhledna Babylon. Severně od zámečku se také nachází zříceniny hradu Lamberk a Nový hrad.
Luděk Vláčil, 20.6. 2016
historie

Území, jež bývalo dříve součástí náměšťského panství, v roce 1752 koupil Bedřich Vilém Haugwitz, ministr a rádce Marie Terezie. Ten v roce 1794 převedl majetek na svého syna Jindřicha Viléma III. Haugwitze, který se pustil do rozsáhlých úprav majetku. Jindřich byl nejen milovníkem hudby, ale také velkým milovníkem lovu, proto na svém panství zakládal různé parky a obory. V katastru obce Kladeruby nad Oslavou nechal v lesích v letech 1829-1830 pro svého syna Karla Viléma II. vybudovat nevelký empírový lovecký zámeček s přilehlými objekty, zvaný Vlčí kopec, dříve též Heinrichslust. Nedaleko zámečku byl v roce 1830 postaven ještě romantický pavilon takzvaný Gloriet a v roce 1831 vznikla také 3 km vzdálená rozhledna Babylon. Zámeček využívala náměšťská šlechta v době honů, v přilehlé oboře se chovala převážně černá zvěř, jeleni, srnci a daňci. Ve vlastnictví rodu Haugwitzů zůstalo panství až do roku 1945, kdy jim byl majetek…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku A-Z, OLYMPIA 1987, https://cs.wikipedia.org, http://www.vlcikopec.cz a další, 19.6. 2016

Vysočina,  Třebíč  (TR), Kladeruby nad Oslavou

Místa v okolí

 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 Čertův most
 Babylon
 Zňátky
 Čalonice
 Kraví Hora
 Kokštejn
 kostel sv. Martina
 pivovar
 stará radnice
 barokní most
 Kralice nad Oslavou
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Levnov
 Kralice nad Oslavou
 Senorady
 Rabštejn
 akciový pivovar
 Dalešice
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Šénvald
 smírčí kříž
 Holoubek
 Dukovany
 Jinošov
 Plešice
 Lipňany
 Ocmanice
 smírčí kříž
 Kozlov
 Jinošov
 pivovar
 Hrotovice
 Valeč
 Valeč
 kostel sv. Vavřince
 Templštejn
 Lukovany
 socha sv. Vendelína
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Václava
 Mstěnice
 socha sv. Floriána
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Jasenice
 boží muka
 socha sv. Šebestiána
 křížový kámen
 Rešice
 kaple sv. Donáta
 Krhov
 Hrubšice
 kostel sv. Mikuláše
 Pyšel
 Oslavany
 Vaneč
 Tulešice
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Prokopa
 důl Kukla
 Zbraslav
 kostel sv. Martina
 Řeznovice
 Rudka
 Polánka
 pivovar
 Příbram
 Dobřínsko
 Litovany
 Tavíkovice
 Rudka
 Horní Kounice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Rokytná
 Lykodery
 Dub
 kostel sv. Leopolda
 Tasov
 boží muka
 Hostákov
 Devět křížů
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 vodopád u Rokytné
 Knížecí dům
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Budkovice
 Alexovice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Újezd
 Rybníky
 Biskupice
 Biskupice
 Budišov
 Budkovické hradiště
 kostel sv. Markéty
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 Nárameč
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Pulkov
 Kubův most
Základní informace místa
ID místa: 12899
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama